şükela:  tümü | bugün
 • kolonilestirme sonrasi süreçte az gelismis diye adlandırılan ileri bir sanayi kapitalizme sahip olamayan ulkelerdeki kalkınma, atılım tartısmaları etrafında sekillenen, en soyut duzeyde dunya kapitalist sistemindeki esitsiz ticari mubadeleleri sorunsallastirip buna dayali, uluslararsı kapitalist sistemden sosyalist kopustan, kapitalizme pozitif eklemlenmeye kadar farklılasan fikri aralıkta, bir takim siyasi startejiler de gelistiren, bir takım genel ortakliklara ragmen birbirinden cok farklı fikir ve önermelere sahip akademisyenlerin, dusunurlerin dahil oldugu ve neomarksist yaklasım diye de adlandırılmıs iktisat teorisi akımı.
  (bkz: wallerstein) (bkz: ernest mandel) (bkz: gunder frank) (bkz: samir amin)
 • bu ekol özellikle kapitalizmin herkes için ortak iyi ve kalkınma mitini deşifre etmesi açısından önemli olmasına karşın eksiktir. çünkü kapitalizm artık değer aktarımı üzerinden sermaye birikimi aksında değerlendirilmeli ve bu aksın yaratacağı ilişki biçimlerini analiz ederken sınıf perspektifinden uzaklaşılmamalıdır.
  emeperyalizm üzerinden bir değer aktarımı açıklaması asıl eşitsiz ilişki biçimi olan sınıflar arası ilişkiyi gözden kaçırmakta ve bizi sorunun temelinden uzaklaştırmaktadır.
  konuya ilişkin geniş bilgi için;
  (bkz: modernizm kapitalizm ve azgelişmişlik)
  (bkz: fuat ercan)
 • türkiyedeki ilk fikri tezahürünü kadrocular eliyle göstermis akım.