şükela:  tümü | bugün
 • sirketlerin mali tablolarina yerine gore ya soyle bir bakip ya da didik didik ettikten sonra, tamamdir, iyidir, guzeldir, dogrudur deme isi...
  (bkz: arthur andersen)
  (bkz: pricewaterhousecoopers)
  (bkz: deloitte and touche)
  (bkz: ernst and young)
  (bkz: kpmg)
 • (bkz: audit)
  (bkz: auditor)
  (bkz: audit report)
 • bu firmalar 90'li yillarda evlilik* olaylarina girip pazara hakim olma savaslari verdiler. bu evliliklerde;

  arthur young adli sirket ernst and whinney ile, coopers and lybrand adli sirket price waterhouse ile, deloitte haskins and sells ise touche ross ile evlendiler.
 • bagimsiz denetim; bagimsiz kuruluslar tarafindan ustlenilmesi gereken bir gorevdir. nitekim turkiye'nin cok uzun zamandan bu yana zorluklara terk edilmesi ve ekonominin olmasi gerektiginin tersine mehter takimi gibi hareket etmesinin yegane nedeni; m. kemal ataturk'un* de genclige hitabede belirttigi uzere: "... butun bu seraitten daha elim ve daha vahim olmak uzere, memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar gaflet ve dalalet ve hatta hiyanet icinde bulunabilirler. hatta bu iktidar sahipleri sahsi menfaatlerini, mustevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. millet, fakru zaruret icinde harap ve bitap dusmus olabilir. " cumlesine uygun dusen siyasetciler ve onlarin kendilerini denetleyecek kurumlari dahi ellerinde tutarak hareket etmeleridir. tabii bir de buna "balik hafizali*" turk toplumu eklenince "memento" filmine benzer ne yaptigimiz, yapacagimiz ya da kim oldugumuz konusunda bilgisizce ayni tas ayni hamam gitmekteyiz. unutmadan bagimsiz denetlemenin en onemli yansimasi ekonomide gorulecektir. cunku ekonomi temelinde rasyonel beklentiler teorisi ve guven ortami inanci en onemli aktorlerdir. tabii arada kotu adamlar da cikabilir. ancak belirtmekte yarar var ki oyun teorisi geregi "john nash"'in de belirttigi gibi bir ekonomide onemli olan bireysel cikardan cok grubun cikarlarina uygun hareket etmektir. (kotu adam olmak iyi birsey degil yani.). farkinda olunmasi gereken bir diger nokta ise bagimsiz denetleme kurumunun ne kadar bagimsiz olabilecegidir. yoksa denetleme denetlemesinin denetlemesi vs. gibi uzar gider. burada onemli olan toplumun bilinclendirilmesi ve egitime onem verilmesidir.
 • bazı şirketlerde iç denetim yani şirket denetçisinin yaptığı denetim yetmez.
  kanun dış denetimi de şart koşar. mesela borsa'daki şirketler için dış denetim şarttır.
  işte bu işin, itibarlı, yolsuzluk yapmayacak (bkz: enron) kurumlarca yapılması bağımsız denetim denen olayı ortaya çıkarmıştır. evet (bkz: arthur andersen)
 • firmaların, bağımsız bir firma tarafından teknik, mali veya operasyonel olarak denetlenmesi. ilk etapta mali kaynağı firma olan bir denetçinin nasıl bağımsız olacağı akıllara gelebilir. ancak denetimi yapan firmanın uluslararası değeri ancak bağımsız kaldığı ölçüde bir anlam ifade etmektedir.

  yani pratikte bazı uygunsuzluklara göz yuman ve bundan çıkar sağlayan denetim firması, gelecekte ortaya çıkacak olan sonuçlardan bire bir sorumludur. yakın geçmişte enron dan ziyade (politik sonuçlar), ahold ve parmalat bu durumlara örnektir.
 • spk'ya bağlı, halka arz edilmiş ve arz edilmiş sayılan ile aracı kurumlar, menkul kıymet yatırım ortaklıkları, risk sermayesi yatırım ortaklıkları, gayrimenkul yatırım ortaklıkları, finansal kiralama şirketleri, faktoring şirketleri, yatırım fonları, emeklilik fonları, finansman şirketlerini denetleyen kuruluşlardır.
  a.ş. tabanlı olmalıdırlar. spk ve epdk'dan denetleme yetkisine haiz olmalıdırlar. söz konusu firmalara sermeya piyasası, sosyal güvenlik ve iş hukuku vb.. alanlarda hizmet verirler.
 • tarafsızlığı tartışmaya açık denetimdir. o yüzden adı tarafsız değil bağımsızdır. çalışanları gelir, şirketinizi denetler. doğru hiçbir kuruma ve kişiye bağlı değillerdir ve bağımsızlardır; ama gelen şirkete her sene kucak dolusu para ödeyen denetlenen şirket ise işte bu bağımsızlığın tarafsızlığı tartışılır.
 • türkiye'de spk, bddk, epk ve hazine müsteşarlığı sigortacılık genel müdürlüğü tarafından yetkilendirilip ymm veya smmm ortaklığı olan şirketlerin ne yaptığı sorusuna verilecek tokat gibi bi cevaptır. bağımsız denetim bir işletmenin mali tablo ve diğer finansal bilgilerinin önceden belirlenmiş kriterlere uygunluğu ve doğruluğunun makul güvence sağlayacak yeterli ve uygun bağımsız denetim kanıtları ile gerekli tüm bağımsız denetim tekniklerinin uygulanarak değerlendirilmesi ve sonuçlarının bir rapora bağlanmasıdır. bağımsız denetimin amacı finansal tabloların, raporlama standartları doğrultusunda işletmenin mali durumunu ve faaliyet sonuçlarını tüm önemli yönleriyle gerçeğe uygun ve doğru bir biçimde gösterip göstermediği konusunda bağımsız denetçinin işletme içi (sahipler, ortaklar, yöneticiler ve çalışanlar) ve işletme dışı (kredi verenler, yatırımcılar, rakip işletmeler, toplum ve kamu kurumları**) için gerçeğe uygun görüş bildirmesini sağlamaktır. yeni ttk uyarınca tüm şirketler (halka açık olan veya olmayan), bankalar ve finansal kuruluşlar ve kamu kurumları bağımsız denetime tabidir; böyle biline.
 • 1998 - 2002 döneminde sermaye yeterlilik rasyoları eksi bilmem kaçlarda seyreden ve sonra fona alınan bankalar hakkında bu duruma düşmeden önce son derece şukela raporlar yazmış faaliyet dalıdır. yerseniz.