şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tek başına vatanı kurtaracakmış gözüyle bakan seçmenlere sahip siyasetçilerdir.
 • %10 barajı kendilerine uygulanmadığı için seçilmeleri için gereken oy 40.000 ile 80.000 arasında değişebilen milletvekili adaylarıdır.

  (bkz: cumhuriyet güçbirliği)
  (bkz: tuncay özkan)

  http://www.cumhuriyetgucbirligi.org/…d=42:haberler2 : bağımsız adayların seçilebilmesi için gereken oyun hesaplanması ile ilgili olarak bu linkteki cumhuriyet güç birliği web sitesine gitmek isterseniz tıklayabilirsiniz.
 • bağımsız milletvekili adaylarının, seçilerek bağımsız milletvekili olabilmeleri için, oy kullanan vatandaşların oy pusulasında yalnızca bağımsız milletvekili adayının isminin olduğu yere mühür basmaları gerekiyor.

  önceki seçimde ankara'dan bağımsız milletvekili adayı olan hulki cevizoğlu, hem kendisine hem de chp'ye aynı anda mühür basan 20.000'in üzerinde kişi olduğunu ve bu oyların geçersiz sayıldığını söyleyerek bu konuda vatandaşları uyardı.

  kendilerine verilecek oyun geçerli sayılabilmesi için seçim pusulasında yalnızca kendi isimlerinin olduğu yere mühür basılması gereken milletvekili adaylarıdır.

  (bkz: cumhuriyet güçbirliği)
 • aslında hepsinin bağımlı olduğu bir gerçek olan milletvekilleri adayı.
 • 12 haziran seçimlerine katılabilmek için ysk'ya 7.734 lira ödemiş olması gereken kişi.
  oysa 2007 genel seçimlerinde "bağımsız milletvekili adayı başvuru ücreti" 446 tl idi. haber
 • hakkaten fahiş bir ücret ödenerek olunabiliyormuş. nerede kaldı seçme-seçilme hakkı? parayla satın alınabilen hakka hak denir mi? halbuki nedense oy vermek için ücret ödemiyoruz. birilerinin işine mi geliyor ne?

  ayrıca her şeyin en pahalıya satıldığı ülkeyiz diye boşuna demiyoruz.
 • isimleri pusulada 8 puntoyla yazıldığından, kendilerine oy atanlar büyük zorluk çekmiştir.
 • partilerin amblemleri olduğu halde bağımsızların fotoğrafları olmadığı için kendilerine adaletsizlik yapılan adaylar. hangi adayın kim olduğunu ne bilsin vatandaş okuma yazma biliyor mu herkes?

  edit: o değil de hangi bağımsız ne kadar oy almış görebileceğimiz bir site bulamadık gitti.
 • geyiğine aday olayım diye düşünürken 7.734 lirayı duyunca vay amk. dediğim olay.
  tanım: parası olan, kaz gelecek yerden koyun esirgemeyecek insandır.
 • " yüksek seçim kurulu, yasada yeri olmayan ek koşulları gerekçe göstererek partilerin seçime katılması konusunda yasalarla belirlenmiş tüm koşulları karşılayan türkiye komünist partisi’nin 24 haziran 2018 tarihinde yapılacak olan genel seçimlere katılamayacağına hükmetmiştir.

  siyasi iktidar ve onun emrindeki bürokrasi bu düzeni değiştirme iradesiyle hareket eden türkiye komünist partisi’nin örgütlenme ve siyaset yapma hakkına ilk kez saldırmıyor. tkp bu saldırı ve engellemelere karşı durarak, emekçi halkın kurtuluşu mücadelesini her durumda sürdürmektedir, sürdürmeye devam edecektir.
  ...
  tkp 24 haziran genel seçimlerine birçok kentte 'bu düzen değişmeli' sloganı etrafında bağımsız adaylarla katılacak.

  önümüzdeki günlerde halk komiteleri seçim bölgelerinde toplantılar düzenleyecek ve adaylarını belirleyecekler. emekçi halkın, sosyalizmin sesi bu seçimlerde her zamankinden daha güçlü bir biçimde duyulacak, hissedilecek."

  tkp
  http://haber.sol.org.tr/…n-degismeli-diyecek-236071