şükela:  tümü | bugün soru sor
 • taşıt araçlarında bir tekerleğin hareketinin diğer tekerleği etkilemediği askı sistemidir. yol tutuşunu arttırır. double wishbone, mc pherson gibi çeştleri vardır.
 • arabanın yarısını kaldırıma çıkararak park etmenin zarar vereceği sistem.
 • hâlâ birçok c sınıfı araçta, arkada bulunmayandır. önden çekişli bir araçta arkada olmaması yol tutuşunu kötü yönde etkiler.
 • ford focus 99 yılında reklamlarını bu mekanizma üzerine kurgulamıştı. bu sistemin tamamlayıcısı olan 4 teker disk fren uygulaması için ise 2004 yılına kadar beklemeyi tercih etti. bir çok insana göre arkada disk yada kampana olması çok önemli değil diye bilinir. lakin öyle değildir. kampanada fren merkezi balatanın sadece birer kenarından açtığı için balatalar ve kampana iç yüzeyi aşındıkça balata ve kampananın frenleyen yüzey alanları giderek azalır ve balata kampanadan uzaklaşır. yeterli frenleme için daha fazla güce ihtiyaç vardır ve bu sistem bu gücü sağlama konusunda uygun mekanik yapıya sahip değildir. diskte ise birleşen yüzey alanı değişmediği gibi balatanın aşındıkça diskten uzaklaşması gibi bir sorun oluşmaz. fren gücü hep stabil kalır...
 • c sınıfı araçlarda bulunan en iyi örneği alfa romeo giulietta da bulunan multilink sistemidir. yol tutşa etkisini araştıran görür.
 • vectra c'den astra h'e geçen şahsım tarafından mumla aranmaktadır. konfor ve yol tutuşa yadsınamaz bir etkisi vardır.
 • 4 tekerin de bağımsız hareket ettiği süspansiyon. otomobil markalarının çoğunda ön akslarda zaten bağımsız süspansiyon vardır, zira arabaya yön verdiği için sürüş dengesi açısından olmak da zorundadır. ancak arka akslarda da bağımsız süspanyon olması maaliyetli olduğundan, halen çoğu arabada yoktur. lüks segmentte vardır. c sınıfında ise ford focus'lar bağımsız arka süspansiyon kullanmaktadır. bağımsız süspansiyonda akstaki iki teker birbirinden bağımsız hareket eder, örneğin bir teker çukura girdiğinde aksın diğer ucundaki tekeri etkilemez, hareketi ona da aktarmaz. bu bakımdan sürüş rahatlığını arttırır.

  ford'un kullandığı bağımsız arka süspansiyonun detaylarıyla ilgili güzel bir yazı:

  (bkz: https://hayatinvirajliyollarinda.com/…ntegral-link/)