şükela:  tümü | bugün
 • türkiyede sözde bütün herkezin istediği ama buna rağmen gerçekleşemeyen milyonlarca şeylerden biri. güç odaklarının ve dolayısı ile varolan sistemden çıkarları olanların, aynı zamanda gereksiz paranoya yaratıp gücü elinde tutanların kısacası koyunları gütmeye yemin etmiş yün tacirlerinin, haksız yere edindikleri mezralarına gösterilecek bütün tepkileri sonuca ulaştırabilecek yegane kuvvettir.

  şunuda hemen belirtelim; gönül isterdi ki mahkemelere,anayasalara gerek kalmasın, insanlık kendi vicdanı ile kavrulsun, sınırlarını koyabilsin ortaya fakat mümkün mü böyle birşey hırs ve güç uğruna milyonlarca kişinin ölümüne neden olan evrensel demokrasimiz ve onun uygulayıcıları modern insanlar varken.
 • bence ükemizde hikayedir.

  gerçekten hakaret etseniz dahi, hakaret davasında tutuklu yargılanmak çaba ister. bir hakim hakaret gerekçesiyle tutuklu yargılıyorsa sanığı, diğer hakaret vakalarında nasıl davrandığını görüp şahsi kriterlerini anlamak gerekir, doğru bir yorumda bulunmak için ama yine de fikrimi değiştirecek bir uygulaması olduğunu düşünmemekteyim.

  http://www.milliyet.com.tr/…/07/14/son/sontur43.asp
 • (bkz: hani nerde)
 • (bkz: ilhan cihaner)
 • kapalı kapılar ardında yapılan törenlerde hukuk fetişizminin doruğa ulaştığı toplantılarda ardından ağıtlar yakılandır. üstelik başındaki bağımsız sıfatı gerekli dahi değildir. bir erk ise yargı, zaten doğal olarak bağımsız olacaktır. bağımsız değilse onun adı yargı değil başka bir şeydir.

  ne için var yargı? neden okuyor insanlar hukuk fakültelerinde, neden adalet sarayları yapılıyor, cüppeli ve çok ciddi adamlar, kadınlar neden koşuşturuyorlar salonlarda ve elbette neden yazıyor o kızım hakim yaz deyince? darbe olup ertesi gününde beş generale sadakatini bildirip eteğini öpen, 17 yaşındaki çocuğun asılması için yaşını büyüten, işkencelerden geçenlere aldırış etmeyen, dışkı yedirilen insanlara önlerindeki kanunlara bakıp yukarıdan gelen emirlerle bir cop da ben sokayım pezevenk anarşiklere dedikten sonra hiçbir yargı kararı olmadan 14 yıl tutukluluk halini dosyanın durumu ve delillerin haliyle açıklayan yargı neden vardır demek gereksiz zaten. onun amacı sadece görünür meşruiyeti sağlamaktır. kötü bir tiyatronun, yeteneksiz aktörleridir o yargının temsilcileri. zaten bu yüzden elektrikten geçirildiğini iddia edenlerin iddialarını soyut bulup mahkeme tutanağına geçirme gereğini dahi bulmazlar o aktörler. dilekçedeki taleplerinin tekrar edildiğini yazdırırlar. bir baskı rejimini içselleştirip, içtihatlarıyla onu kuvvetlendiren ve bizim artık olan bitene şaşırmamamızı sağlamamıza yarar bu.

  ve işte bu içselleştirme yüzünden yoktur bağımsız yargı bu ülkede.
 • bir eu gorevlisinin soylemis oldugu gibi: turkiye'de bagimsiz yargi vardir; olmayan, tarafsiz yargidir.
 • (bkz: #17614177)
 • şimdiki haliyle türkiyenin başına en büyük çorabı örecek durumdur. tam bağımsız değil, olsa olsa milletle etkileşimli olmalıdır.