• kesin beyinde düşünce merkeziyle direkt bağlantısı olan vücut parçası.
    yani aradaki yemek borusuymuş, mideymiş, artık aradaki ufak tefek parçalarmış yalandır. beyinde hatırlı dostları vardır, tüm organlardan önce herşeyi sezen, hisseden, tepkisini de ortaya koyan ağır abi! tek rakibi kalp o kadar yani!
  • bu bagirsak denen organ gerçekten de çok ilginçmiş, duyduğuma göre bıçakla kesseniz canınız acımazmış ama hafifçe tutup gerdiğiniz zaman öldürürmüş adamı acıdan, tabi bu bilgi gerçek hayatta ne işimize yarar onu bilemedim.
  • vucutta her turlu tepkiden etkilenen en duyarli hassas organdir.

stresten, yemekten , sudan ,dertten. yiyilen , icilen, dusunulen ,hissedilen ,kisaca herseyden aninda etkilenen icinizde yasayan canli bir organizmadir.
  • beyinden sonra bedendeki en yoğun sinir ağlarına sahip iç organdır. sayısız çeşitlilikte faydalı ve faydasız bakteri barındırır. ellili yaşlardan itibaren düzenli olarak kolonoskopiye girilip kontrol ettirilmelidir. aksi halde, polip oluşumları erken fark edilemez ve kansere kapı aralanabilir.
  • duygular kalptedir diyen yalan söyler, duygular bariz bağırsaktadır.
  • stresten belki de en fazla etkilenen organ. benimki yaklaşık beş aydır sürekli sinirli bir şekilde konuşuyor. "gurr gurr gurrr.." ama benim de sabrımın bir sınırı var sevgili bağırsak. az kaldı çakıcam yumruğu!

(bkz: huzursuz bağırsak sendromu)
    (bkz: spastik kolon)
  • çalışma şekli fifo (first in first out) olan organ.
  • bağıra ait, bağırdan gelen anlamında olan öztürkçe kelime.
  • vücudumuzun sağlıklı yaşaması için en önemli organıdır, ikincisi karaciğer, ardından akciğer ve beyin gelir.

hastalıkların %90'ı bağırsak kaynaklıdır. bağırsağına iyi bakan, probiyotiklerle destekleyen kolay kolay rahatsız olmaz.

psikolojik rahatsızıkların çoğu sebebi de bağırsak kaynaklıdır.

size iyi hissetmeniz için antidepresan verirler. ama o ilaçlar aslında sadece vücudunuzu uyuşturur. üstüne üstlük bağırsaktaki faydalı bakterileri de öldürdüğü için, iyileşmenizi imkansız hale getirir.

tek yaptığı şey hastalık yokmuş gibi davrandırır. yani hastalığı beyinsel yenmiş olursunuz. düşünce gücüyle. gerçek bir sağlık elde etmeniz için bağırsak tedavisine yönelmek gerekir.
  • gelmişini geçmişini siktiğimin organıdır. hayatımın amına koymuştur.
    crohn sebebi ile 2,5 senedir kolostomi ile yaşıyorum, kapatılması için ideal kiloma dönmem lazım ne kadar çok yemeğe yüklensem de kilo artmıyor.
    güde 8 defa 10 defa torba doluyor.
    gerçi bu halde kiloyu alıp ameliyat olsam kolostomi sonrası günde 8-10 defa tuvalete gitmek zorunda kalacağım gibi. şu an en azından torbaya doluyor. sürekli tuvalete gitmiyorum.

gelmişini geçmişini sikeyim demiş miydim?
hesabın var mı? giriş yap