şükela:  tümü | bugün
 • antibiyotiklerin ishal gibi yan etkileri genelde burada yaşıyan simbiyotik bakterilerin de ilaçlarca telef edilmesinin neticesidir
 • flora örtü anlamında kullanılmaktadır. bağırsak ise barsak olarak da yazılan/söylenen bir organdır.bağırsak florası bağırsak örtüsüdür ve bakteriler tarafından oluşturulur.ayrıca sadece bağırsak florası değil vajinal flora,ağız florası gibi örneklerimiz de mevcuttur,bunların zararsız olduğunu anlatmak için normal kelimesi kullanılır.
  (bkz: normal bağırsak florası)
 • kalın bağırsağı iç yüzeyinde, bakterilerinin oluşturduğu bitki örtüsü denebilir.

  bakteri lafı korkutucu olsa da bunlar iyi huyludur ve insanın bir nevi iş ortağıdır.

  kalın bağırsağa kadar ulaşan ama hala besin içeren maddeler ile beslenerek, son temizliği yaparlar.

  zararlı bakteri varsa onları da yerler.

  hani balinaların üzerinde gezip onları temizleyen küçük balıklar vardır ya, işte aynı o hesap.

  iki tarafın da kazandığı bir ortaklık vardır yani.

  bu bakterilerin eksikliği bağışıklık sistemini zayıflatır. yoğurt iyi gelir.
 • bağırsağınızdaki bakterilerin nevini belirtir. bi normali vardır, iyidir. diğeri ise sizi hasta eder (abye). gazınızın kokusunu bu flora belirler. bu florayı oluşturan bakterileri insan bebeklik çağında alır vücuduna. yani bebeklikten sonra gazınız hep aynı kokar ve tabi her insanın kokusu farklıdır.
 • insan hayatı için çok önemli olan barsagin doğal bitki örtüsü. bilinçsiz antibiyotik kullanımı sonucu bu florada bozulma görülmektedir. bir araştırmaya göre, 5yasindan küçük çocuklukta antibiyotik kullanımı ileriki yıllarda kişide kanser, diyabet, hiper tansiyon, kalp hastalıkları risklerini ciddi oranda arttirmaktadir.
 • bağırsak florasını,tamir eden yiyecek kokoreç...
  --- spoiler ---

  hep söylediğimiz bir şey var; romatizma, otizm gibi hastalıkların ana nedeni bağırsak florasının bozulması. bu florayı tamir eden bazı yiyecekler var. bunların en kıdemlilerinden biri de kokoreç. özellikle süt kuzusundan yapılanı, o yıl doğanın tüm formüllerinin insan metabolizmasına aktarılmasını sağlıyor.(yavuz dizdar)
  --- spoiler ---
 • flora degil artik mikrobiyota denilmesi gereken tanimdir. tum dunyada mikrobiyota olarak kabul gormektedir.
 • bağırsak florasına en iyi gelen yiyecek kokoreçmiş arkadaşlar az önce haberlerde duydum. bağırsak florası bozulduğunda haftada iki kere kokoreç yiyince düzeliyormuş. bağırsak sağlığı için bağırsaklar elele sloganıyla kokoreçe koşuyoruz