şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: kolon kanseri)
  • bagirsagin herhangi bir yerinde bir polüpün olusmasıyla baslar.yıllarca (10-11 yil bile) hic belirti gostermeden var olabilir.yara halini aldiginda makattan kanama yapar,sürekli dişarı çıkma hissi yaratır.70 yas ve üstü hastalığıdır der doktorlar ve 50 yaştan itibaren kolonoskopiye gidilmesi,kontrol yaptırılması gerekir.kanserli bölgeyi almak için,evresine göre kombin ameliyat,tem yöntemi ile kansız bir ameliyat ya da yalnizca kemoterapi veya radyoterapi kullanılabilir.
  • ateşte pişen kırmızı etin çokca tüketilmesinin de bu kanser türünde önemli rol oynadığı söylenir.
  • genelde hazır yiyeceklerin korunması içine konan kimyasalların sebep olduğu kanser çeşidi.
  • kurtulanlar arasına adımı yazdırmama az bir vakit kalan illet hastalık

gururla ve sevinçle edit: tahlil sonuçları geldi. kurtuldum!!!
    (ama diyete bir süre daha devam etmem gerekiyormuş)

11 yıl sonra gelen edit: lan her şey düzeldi, iyi gidiyor falan derken bu meret bu sefer belden aşağı vurdu. sağ testisi aldırdık. hasta yatağımdan bildiriyorum.

büdüt: en beğenilen entrim bu ya, kaderime mi küssem, ssg'ye mi sövsem bilemedim.
  • erken teşhisinde çok rahat müdahale edilebilen, uzun süre neredeyse hiç belirti göstermeyen, belirti gösterdiğinde de çoktan karaciğere sıçrayan kanser türü.

erken teshis hayat kurtarir
    tecrubeyle sabit
  • hayatinda sigara icmemis, hazir yiyecek tuketmemis, ailesinde kanser gorulmemis insanlari 1 ayda eriten, bitiren sonunda da olduren kanser turudur.
  • amerika da yanında yasadıgım babamda cıkmıstı.
    alınmaca gucenmece yok, tum yerkureyi arsınladım, yuzlerce-binlerce adamla tanıstım, yakından ve uzaktan pek çok baba figuru tanıdım; onun kadar harikasına 32 senelik omrumde sahit olmadım!

allahtan iyi huylu cıktı ve iyilesti.
    allah sevgili kullarını hep korur!
    ve kimileri doktora dusecekse bagırsagından duser yanlızca.
  • çok sevdiğim insan, halamı kaybetmeme sebep olan kanser türü.

bir diğer halamı da göğüs kanserinden kaybetmiştim.

mesele cidden erken teşhis.
    bağırsak kanseri kanser türleri içerisindeki en sinsilerinden biridir. zira normal bir şekilde anlamanıza imkan yoktur. son aşamasında karın ağrılarıyla kendini gösterir. dinmeyen karın ağrıları. başka organlara sıçramadıysa yine şanslısınız demektir. çünkü bağırsağın kanserli tarafı kesilerek alınır ve tedavi nispeten daha hafif ilerler. ama mesela ciğere sıçradıysa ve bu sıçrama dağınık bir halde olduysa sonu bitmek bilmez bir tedavi uygulanır. özellikle ciğerde bulunan leke şeklindeyse ameliyat edilip o bölge alınamaz bile. bazen doktorların elinde ilaçların denendiği bir denek olursunuz. bazen bu ilaçlar saçma bir yan etki gösterir ve bir anda sizi ucubeye çevirir. bu durum sizin psikolojinizi bozar ve iyi gidecek bir yönde seyredecekken tersi yönde ilerler hastalık. çünkü psikoloji göçmüştür. bir anda yatağa düşersiniz. o andan sonra ise kurtuluş olmaz. git gide erirsiniz. bi kaç ay içerisinde acılar içerisinde ölürsünüz.

ardınızdan ise hep sizi anan, sürekli sizi anan, her akıllarına geldiğinizde gözleri yaşlarla dolan insanlar bırakırsınız.

evet kanser illet bir hastalıktır. ama öyle ama böyle hala kesin çözümü bulunamamıştır. ama gerçekten moralin en büyük ilaç olduğunu bilerek yaşamakta fayda var.

ha bir de kontrollerinizi yaptırın. özellikle ailede kanser olan birileri varsa mutlaka ama mutlaka kontrollerinizi yaptırın. ihmal etmeyin.