şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: guts)
 • (bkz: ema)
 • (bkz: bağırsak)
 • insanın karnındaki alt beyni. biz ona bilinçaltının vücudu iklimi diyelim.
  beyinde bulunan nöronlarla bağlantısı vardır. zaten yapısı büyük bir beyne benzemektedir.hücre tipi, etken maddeleri, reseptörleri beyindekine benzemektedir, hatta aynı diyen nöro bilimciler vardır.

  bilinçaltının otomatik devreye girdiği ani korkularda ve heyecanlarda hissedilir etki-tepkisi zaten onun barınağını bir nevi açığa çıkarmaktadır.
  salikin yolda karşılaştığı fiziki sataşmalarda buradan olabilmektedir.

  yani bilinçaltını temizlemeyipte kişi tüm bu yediklerini (hırs,öfke,kin,zan,gıybet...v.b) boşaltamadan göçerse onun konağı sonunda cehennem olur.

  orucun tali bir faydasınında bu bilinçaltının sistemi üzerinde baskılayıcı fonksiyonu olduğunu tefekkür etmek yerinde olur sanırım.

  sapık/sapkın ters ilişkilerin neden adresi bu sistemin çıkışı olduğuda ortaya çıkıyor sanırım. ihtiyaç duyduğu ve açlık çektiği negatif enerjiyi bu yolla transfer ediyor . lut kavmine erzak taşıyor.
  (bu işin doğada bir gerçeklik olduğundan dem vuranlar işte bu en alt mertebeyi görüp (hayvani mertebe) kendisinde açığa çıkaramadığı kemalatına düşman kesilerek, hayvanat üzerinden örnekle kendini savunup işin doğal olduğunu sanıyor.bir nevi bu en alt merkezin sözcüsü oluyor.)

  biz biraz daha bağ kurup bırakalım, bir gün ehli çıkıp daha güzel açıklayacaktır.

  kaynamış irin kanalları...
  içerideki zakkum ağacı...
  cehennemin dibi...
  tomurcuklar/boğumlar...
  yılana benzemiyor mu? neyin sembolüydü yılan?

  görsel bağlar için:
  appendix vermiformis

  not: en doğrusunu bilen allah'tır.
hesabın var mı? giriş yap