şükela:  tümü | bugün
  • özgürlüğün insan ile birlikte var olduğunu ve insan tarafından doğar iken kazanıldığını,

    sonradan başkaları tarafından ellerinde tutulan hükmetme gücü ile insanlara bir ödül gibi ya da bir acımanın yansıtılması biçiminde, sanki özgürlük bireyin kazanılmış hakkı değişmiş de sonradan verilen bir sadakaymış şeklinde verilmesi, bağışlanması ya da sunulması karşısında,

    başkalarının verdiği, yine başkalarının inisiyatifinde olan ve güdümlü olacak olan özgürlüğün, verilen kişinin veren kişi karşısında ona itaat etmesinin kendisinden istenecek olmasından dem vuran ve en önemlisi de; özgürlüğün verilen değil doğar iken kazanılan hak olduğuna işaret eden ifadedir.

    ne cüretle birileri özgürlüğü sanki bir ödülmüş gibi pazarlama cesaretini kendisinden bulmaktadır. tarihte özgürlük için canını, kanını ortaya koyan nice insan hikayeleri vardır ve özgürlüğün ancak bir bedel ödenerek özgürlüğe kastetmişlerin elinden yiğitçe alınacağını bizlere göstermiştir.

    özgürlük ne parayla satılır / alınır ne de ikram edilir. özgürlük zaten insanın içinde, atan yüreğinde, gören gözlerinde ve düşünen beynindedir.