şükela:  tümü | bugün
 • genelde turk insani tarafindan pek sallanmayan baglac yazim kurali. kuralin asil amaci:
  1- baglac olan "de" hecesini ismin hal eki olan "de" den ayirmak
  2- baglac olan "ki" hecesini iyelik zamiri olan "ki"den ayirmak

  bu hata cok begenilen bir oss (eskiden de oys) sorusu olmakla beraber, gunluk hayatta fazla dikkat edilmemekte, hem tv'de, hem sozlukte, hem de etraftaki yazili ne$riyatta gani gani bulunmaktadir.
 • yurdum insaninin cokca okuma ve yazma ozurlu olmasindan dolayi her nevi eki bitisik yazarak bu sorunu ortadan kaldirmaya cabalamasinin sonucu olarak asla uygulamadigi kural. kose yazarlarinin bile genelde uygulamamasindan dolayi, acaba yazdiklarini bir kere daha okumuyorlar mi diye sorasi geliyor insanin.
 • ilkokuldan itibaren her sınavdan sonra dilbilgisi hakkında yorum yapan öğretmenlerin "en çok yaptığınız hatalar arasında..." diye başlayan sözlerini takip eden söz grubu.
 • evli ve çocuklu dizisinin altyazılarında, doğru uygulanmaya çalışıldığı halde, yazanın bilgi eksikliğinden dolayı sık sık tersi yapılan kural.
  (bkz: kaş yaparken göz çıkarmak)
 • eşşek kadar büyük karakterlerle insanın gözüne sokarcasına yazılmış olan anahaber bültenlerinin açıklanmasına yardımcı başlıklarda sık sık uyulmayan, gözardı edilen kural.
 • show tv'nin alt yazilarini hazirlayan, turkce bildiklerinden suphelendigim bireylerin kesinlikle bihaber olduklari kural.
  soru edati mi ayri yazilir kuralinin kardesi.
 • yeni nesil sozluk yazarlarının sıklıkla çiğnediği kuraldır. (bkz: ekşi imla kılavuzu)
  kafası karışanlar için (bkz: #7156662)
 • ihlallerini aklın almadığı kural. ekin ayrı yazılması istisna olduğuna göre daha çok bağlaçların bitişik yazılması gibi bir hata beklenir. oysa çekim ekleri de aynı sıklıkla ayrı yazılır. hatta sanki yaygın kuralın tersi uygulanmakta, bitişik olacaklar ayrı, ayrı olacaklar bitişik yazılmaktadır. ancak aklın almakta asıl aciz kaldığı kısım, bu konuda kafası iyice karışan insanların yaptığı ekstrem hatalardır. bitişik mi yoksa ayrı mı yazılacağını çıkartamayınca (') işareti ile ayırmak gibi (ki birden çok kez gördüğüm bir durumdur). vitrine "dolapta kampanya" yazmaya çalışıp dolap kelimesini ilk harfi büyük, eki ayraçla ayrılmış, özel isim donanımlı bir sözcük haline getiren insanlar var. yanlışını garantilemek insanları yanlış mı yaptım diye düşünmenin stresinden mi kurtarıyor, nedir?

  (bkz: soru eki mi nin ayri yazilmasi kurali)
 • kanimca oldukca gereksiz ve imlasi tamamen eklemeli tasarlanmis olan türkcenin imla yapisina uymadigindan halkin anlamamak ve kullanmamakta inat ettigi bir dogru yazim kuralidir.
  bence asil yapilmasi gereken, ya kelimeleri tüm cekim eklerinden ayirmak, ya da "de, ki, mi" ayirmadan hepsini bitisik yazmak idi. her ne kadar ayri yazilan de ve ki baglac olsa da, bir dili yazan kisinin her zaman kullandigi dilin yapisini anlayacak kadar dilbilgisine sahip olmadigi ve de olsa dahi yazarken "bu baglac desi miydi, cekim eki desi miydi?" diye uzun uzun düsünemeyecegi göz önünde tutulursa ayri yazmama hatasi her zaman baki kalacaktir. soru eki misinin ayri yazilmasi ise, bunun adi üstünde soru eki olmasindan ve baglac olmamasindan dolayi, tamamen keyfidir. belki olumsuzluk eki misi ile karistirilmasinin önüne gecmek icin düsünülmüstür, ama soru isareti ne güne duruyor? sonucta bu kurallarin hepsi milyonlarin kafasini karistirmaktan öteye gecemiyor ve kim nerede ayri, nerede bitisik yazacagini kestiremediginden milli bir imla bozuklugu yasaniyor. bir imla reformu yapilip bu kurallar kaldirilsa da ben de rahat etsem, benden cekenler de. fenada durmuyorki aslinda, degilmi?