şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sosyoloji ağırlıklı kitaplar yayımlayan bir yayınevi.
  adresi: ankara cad. 13/1 34410 cağaloğlu-istanbul.
  tel: 0212-513 59 68.
  (bkz: biyografya)
 • okunmasi zor kitaplar yayimlar bu yayinevi. yani okunmasi gercekten zordur cunku akademisyen olmanin verdigi gereksiz bir yuk ile en gudik kelimeleri ozenle secen yazarlarla calisirlar. ornegin belki birseyler ogrenirim diyerek okumaya calistigim "arabeskin anlam dunyasi" adli kitap icerisinde yaklasik 5000 kere "gosteren" kelimesi geciyor. nedir gosteren? ornek demek daha normal degil mi? zor da olsa bitirdim kitabi (sifir birikim ile) bir hatada daha bulunup "kapitalizm ve pop kultur" adli bir kitaba basladim (baglam yayinevinden). bu kitapta da akademik kaygilarla kurulmus cumleler ilgimi cekti. nokta ile bitmeyen cumlelerden oldum olasi nefret etmisimdir. on cumle kurmaktansa şıftırık yontemlerle virgullerle yirmi satirlik bir cumle nicin kurulur ki? kitabi okurken zorlaniyorsaniz bu kitabi daha mi etkin kilar? hayir tabiki. ha "cumlelerin kurulumu yerine icerige yogunlasmayi denesene" diyecek, ayar vermek isteyecek insanlar vardir tabi, ama okunmasi gercekten zor kitaplar yayimlar bu yayinevi. iffet ve hatice hanim isimli sahipleri bunu marifet sanarlar. bazi kitaplarinin ise isimlerini bile okumak zordur.
  orn: temel duslem, kokenlerin duslemleri, duslemlerin kokenleri
  orn: deliligin tutkusu, tutkunun deliligi
  orn: hayal, hakikat, yarati
  orn: psikiyatrik olgu formulasyonlari

  bilmiyorum belki de benim biraz yontulmaya ihtiyacim vardir ama bu isin okulunu okudugunu belli etmek adina çözüm demek yerine çözlem demek çok sinir bozucu, itici bisey. isinamiyorum baglam kitaplarina. bir suru de kitap cikariyorlar. hissettiklerimi anlatmak icin dogru bkz'i bulmaya calisiyorum fakat bunun icin fazla sinirli ve alkolluyum.
 • (bkz: osuruk ve kadin temali sanatsal calisma) olasi bir baglam yayinlari kitabi ismidir.
 • arada dandik kitaplar bassalar da idris küçükömer'in kitaplarını sadece burada bulabilirsiniz. bu kitaplar iyidir, kötüdür o ayrı... idris küçükömer en azından bir ilgiyi hak etmektedir. eyvallah bağlam yayınları.
 • theoria serisi içinde yer alan kitaplarla hem bilgilendiren hem de düşündüren yayınevi. konuları anlatmaya sıfırdan başlıyor oluşu da kavramları yerine oturtabilmek adına güzel bir özelliği.
 • cağaloğlundaki yerinde kitaplarıyla obsesif bir o kadar da sevimli sakallı yaşlı bir amca oturur mütemadiyen, okuyacağınıza gerçekten inandığında kitapları bedava bile verdiği görülmüştür hiç olmadı on milyonluk kitabı iki milyona falan indirir.
 • çevirmenlerine ücret değil bahşiş veren yayınevidir. eğer bir gün bir lugat yayınlarlarsa, o lugatta "utanma" kelimesinin olmayacağına garanti verebilirim.
 • henüz tüyap kitap fuarının beyoğlunda olduğu yıllarda , anna freud un savunma mekanizmalarını almak istemiştim standlarından lakin harcaya harcaya cebimde bozukluklar kalmış , yaşlıca bir bayana şu kadar olur mu demiştim , o kadar indirim yapamam ama paran yoksa kitabı alabilirsin demişti.
 • az satılan zor okunduğu iddia edilen kitapları basan yayınevidir. insanlara yararlı olacak kitapları basar, çok satmak umrunda değildir. hilmi yavuz'un, abdülhak şinasi hisar'ın eserlerini yıllar evvel yayınlamıştır. psikanalizle ilgili yayınlar yapar. psikanaliz yazıları serisi önemlidir. eminönü'nde ve beyoğlu'nda yerleri vardır. eminönü'nde valiliğin karşısındaki merkezlerini ziyaret edince göreceksiniz kitapçı nasıl olur.