şükela:  tümü | bugün
  • bir baltaya sap olamamış ülkelerin oluşturduğu bloktur. kurulmasında tito'nun önemli bir katkısı vardır.
  • 1955 yılında toplanan bandung bağlantısızlar kongresi ile başlamıştır. sömürgeciliği bitirmek, insan haklarını geliştirmek ve dünya barışını geliştirmeyi amaçlamışlardır.
  • jeopolitik konumu sebebiyle turkiye'nin kimseyi memnun edememesinden mutevellit, asil katilinmasi gereken ulkeler toplulugudur. bu toplulugun bir parcasi haline gelip, ulkeler ve diger organizasyonlarla bagimsiz olarak baglantilar kurulmali ve turkiye'nin cikarlari her daim goz onunde bulundurulmali.
  • kendilerini hiçbir güç bloğuna dahil veya hariç olarak addetmeyen 100 üzerinde ülkenin bir araya gelerek oluşturdukları bir uluslararası oluşumdur. soğuk savaş döneminde batı ittifakı ve doğu bloğu'nun yanı sıra üçüncü bir blok olmuştur. bu hareket çoğunlukla güney amerika, afika, ortadoğu ve asya ülkelerinden oluşur. avrupa ve kuzey amerika ülkeleri ise aralarında batı ittifakı ve doğu bloğu olarak 2'ye bölünmüşlerdir. bunun sebebi ise i. dünya savaşından itibaren gelen ve ii. dünya savaşı ve soğuk savaş ile devam eden avrupalı devletlerin güç yarışı ve dünyadaki egemenlik yarışıdır. bağlantısızlar hareketini bir diğer tabir ile ifade edecek olursak doğu dünyasının batı dünyasındaki bölünmelere taraf olmamak istemesidir.
    1979 i. havana bildirisi'ne göre birliğin amacı, "üye ülkelerin milli bağımsızlığını, egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve güvenliğini, sömürgecilikten, yayılmacılıktan, ırkçılıktan ve her türlü dış baskı, istila, işgal ve dış müdahaleden" korumaktır.
    üye ülkeler dünya nüfusunun %55'ini, bm üyelerinin 2/3'ünü oluşturur. 2015 yılı itibariyle harekete 120 üye ve 20 gözlemci ülke vardır.
  • soğuk savaş’ın ilk yıllarında bu hareket veya tepki kutupu kurulabilseydi türkiye sovyet tehdidi karşısında abd’nin tarafında yer almak (haliyle iç ve dış politikalarını abd’nin isteklerini de göz önüne alarak şekillendirmek) durumunda kalmayabilirdi.