şükela:  tümü | bugün
  • bazi insanlarda bu duygunun switch'i dogustan off gelmistir. ittirilmedikce sevmeye ivme kazanamazlar. ivme kazandiklari halde ittirmezler, uzulmezler, uzulememenin surunmek oldugunu bile bile.
  • "...
    sevgisiz bir bağlılık...
    bu, insanı yaşaya yaşaya öldüren bir yaşamda sürükler.
    sevgiyle bağlılık...
    bu insanı öldüre öldüre yaşatan bir yaşamda sürdürür.
    ..."

(bkz: özdemir asaf)
  • ing. loyalty, dependence, faithfulness
    insan kaynaklari yonetiminde bağlılık, işlerin olumlu veya olumsuz gittiği durumlarda çalışma arzusunu kesintisiz destekleyen zihinsel ve duygusal bir süreçtir.
    aynı zamanda bir kadına, bir duyguya karşı hissedilebilecek güzel bir sadakat sürecidir bağlılık. azı karar, çoğu zarardır. bağlılığın azı karardır çünkü bir özel bir insana ait olma, özel bir şeyin parçası olma duygusunun en güzelini yaşatır. bağlılığın çoğu zarardır çünkü onsuz olamayacağını düşünür, onsuz hiç bir şey yapamayacağını öngörürsün bu da bir yerde bagimlilik kavramına dönüşür. sonuç olarak bir ilişkideki olmazsa olmaz kavramlardan biridir bağlılık.
  • erkeklerle kadinlarin cok farkli algiladigi bi kavram.... erkeklerin genelde korktugu, urktugu... kadinlarinsa bi iliskinin getirdigi cok dogal bir his olarak gordugu bi kavram...
  • "... ikisi de bağlılıklarından kaçarak acıyı reddetmeyi düşünmemişlerdi.
    çünkü ne de olsa, diye düşünüyordu shevek; takver'in uyku sıcaklığında yatarken; ikisinin de aradığı şey coşkuydu - varolmanın bütünlüğüydü. acıdan kaçarsanız coşku şansını da yitirirsiniz. zevk alabilirsiniz, hatta zevkin türlü çeşidini alabilirsiniz, ama doyamazsınız. eve dönmenin ne olduğunu bilemezsiniz..."

ursula k. le guin
    mülksüzler
    onuncu bölüm
  • insan ilişkilerinde sıklıkla bağımlılık ile karıştırılıyor, oysaki aralarında dağlar kadar fark var..
  • "bu adam bu davanın curuk oldugunu goruyor ama inat olsun diye vazgecmiyor, adına da baglılık\sadakat diyor" *

suphesiz ki en guzel halini saglam insanlara duyulanda kazanan..
    biraz alakasız bir yerden yaklasacagım ama ben bunu bir cesit ruhu temizleme olayı olarak goruyorum.. hep bana hep bana dedigimiz kapitalist carkımızda insan oldugunu hatırlama sebebi.. kendini oldukca iyi hissetme durumu..
    aksam yatarken yastıga kafanı huzurlu koyma olayı..
    hatta ve hatta gun boyu kendini iyi hissetme sebebi..
    hele baglılık duydugun sana baglıysa, bu baglılık kaynagını puru pak sevgiden alıyorsa, o'nunla guzel hayaller kurma, guzel hayalleri birebir gercek hayatında yasama vaziyeti..
    hep agır zırhlarla dıs dunyaya karsı savas halindeyken evine geldiginde o agır yuklerini cıkartıp huzurlu bir sekilde baglılık duydugun kadının\adamın gogsune en dogal, en savunmasız halinle guvenle basını koyma hali..

asık olunmaması gereken insanlara asık olmaktan bahsedip duruyoruz da, tersinde, icine her anlamda sinen, dogru insana duyulan asklarda; baglılıgın yasattıgı guzellikler neye degisilir ki?
  • insanın bağlılığının temelinde aşk vardır. bir ilişkide aşk varsa, ilişkinin temeli sağlam ve birbirine bağlı çift var demektir.
  • "..gidersen yıkılır bu kent dedi adam,
    kadınsa sensiz bir yere gidersem yalnızlıgın baskentine donusur orası diyebildi.."

enteresan bir kavram bence baglılık. illa ki seni o'na kenetleyen.. o'nsuz olma dusuncesini bir hayli yabancıladıgın.. yerine cenneti sunsalar bir turlu o yone gidemedigin.. o'nu hep yanında istedigin.. kaybetmeyi goze alamadıgın.. batarsak da cıkarsak da beraberiz ya, gerisi bos diye dusunduren..

enteresan bir kavram baglılık. koku bir hayli saglam bir kavram.. orasından burasından bicmeye kalksan temelinden gobek bagıyla cakılı kaldıgın. ne kadar yol alırsan al en sonunda hem o'na dondugun. ne kadar kavgalardan, taskınlık anlarından, canıma tak ettilerden, otesine yalnız gidesim varlardan gecersen gec hep en sonunda en cok bir tek o'nu kendine isteten.

enteresan bir kavram baglılık. nelerden gecersen gec, ne durumlarla hasır nesir olursan ol, dununde ne hayallerin olursa olsun hepsini bir anlamda temize ceken. tum boslukları kendiyle dolduran, ustune bosluk kapatan degil, giderse boslugun ta kendisi olacak olan.

acayip geliyor bana. cok acayip geliyor.. oyle eften puften seylerle degil de halatlarla birine baglı olma hali.. iki adım oteye gitmeye kalksan yogun hazımsızlık, huzursuzluk, yerini bir turlu begenememe sebebi.

baglılık deyince tek kelimelik duruyor da ne cok sey iceriyor.. belki de nice testin cevap anahtarıdır. birine baglılıgın alternatif tum yasamları golgeliyorsa cok hakikatli bir sey vardır elinde, cok kuvvetli bir sevgiyi yasatmayı basarmısındır. dolayısıyla birine baglılıgın agır basıyorsa, geriye kalan her seyi oteliyorsa, o'nu kaybetmeyi hicbir kosulda goze alamıyorsan belki de sorgulayacak hicbir sey yok:
    -o'nu cok olcekli seviyorsun. nokta.

baglılık batarsak da cıkarsak da anca beraber kanca beraber deme hali..
    her kosulda o'nu yanında isteme durumu..
    o'nsuz yapamamak degil elbet ama yapmayı tercih etmeme sekli..
    o'nu cok sevdiginin kendilinden onaylanması..
    haftalardır dusunuyorum biraz yalnız kalmaya ihtiyacım var, daha saglıklı dusunebilirim o zaman diye, ama hep en sonunda o'nsuz bir gun dahi gecirmek istemedigime cıkıyorum..

dogruyu soylemek gerekirse kim giderse gitsin bir daha yıkılmaz bu kent.
    zira kucukkken cok oynadım ben bu yapbozu..
    ama o gitsin istemiyorum.. gun gelip gitmeye yeltense bile bir kızgınlık anında misal, aramızda hep en kısa yolun oldugunu fark etsin.. hep halatlarla kalpten bana baglı oldugunu hissetsin.. bir turlu vazgecemesin..
    birini cok sevdigin nasıl anlasılır?
    sensiz ayakta kalırdım elbet ama tadı tuzu olmazdı dediginde anlasılır mı?
    hayallerimi seninle sıfırdan yeniden kurdum dediginde?
    yarınımda sen olsan benim mutlu bir hayatım olur, eminim dediginde?
    ne dediginde karsındaki o'nu gercekten sevdigini idrak eder?
    belki bir sey soylemeye gerek yoktur..
    zaman ve zaman icindeki nice eylemin bunun kanıtı kendiliginden olacaktır.
  • küçükken evcil hayvan besleyen insanlarda daha sık görülenmiş.