şükela:  tümü | bugün
 • ankaranin eskiden mesire yeri olan sonradan gecekondulasan simdide apartmanlasmaya baslamis bir semti...
 • ankaranın en uç bucak köşesinde, keçiöreni de geçip tamamen şehir dışına çıktığınızı hissettiğiniz sırada karşınıza gelen semt, şu sıralar apartmanlaşmayı da geçmiş artık alışveriş merkezine de ufaktan sahip olmuş yer. yeniden yapılanma sürecinde evleri * yıkılan birçok insan zamanla gelip yerleşmektedirler.
 • ankara'nın kuzeyinde, şehir merkezine 13 km uzaklıkta, son yerel seçimlere kadar kendi belediyesi bulunan, halihazırda keçiören belediyesine bağlı bir belde ismidir. halen bağlum köyü olarak tanımlanmaktadır.
 • eskilerden bir belediyesi olan, şu sıralar ise keçiören belediyesine bağlı olan bir yerleşim yeri. hatta buranın bir de averaj takımı olaran bilinen bağlum belediyespor diye bir spor kulübü vardı.

  kavaklıderespor'dan 26 gol yiyerek tarih yazmıştı.
 • bağlum,içinde yaşarken bazen şikayet ettiğiniz ama uzaklaştığınızda ise değerini anladığınız mütevazi bir yerleşim merkezidir.eskiden küçük bir köy iken zamanla nüfusu artmaya başlamıştır.özellikle kafkas mahallesi diğer kesimlerine göre daha fazla gelişmiştir. bağlum;
  1)mütevazi bir yerleşim yeridir
  2)merkeze uzaktır, otobüsleri adamı bezdirir.
  3)rakımı yüksektir dolayısıyla havası diğer yerlere daha temizdir.yazın merkez yanarken bağlumda ise insanlar serin havanın keyfini çıkarır.ancak kışın ise tam tersine daha soğuk olur.
 • etimolojisini en çok merak ettiğim yer ismi.

  beş dakika sonra gelen edit: bavlum'dan geliyormuş. bavlumun kökeni belli değil. ama daha önce eski adı pavli olan bir yere bavlum dendiğini duymuştum. bu bağlumlu pavli kardeşimiz hangi pavlov, ya da paul bunu öğrenmek gerek şimdi.

  sonra gelen edit: aklıma roma komutanlarının pek çok şehre isminin verilmesi gelmişti ama roma tarihşnde hiç yakın isimli bir komutan buralara gelmemiş. pomakçada da böyle bir kelime varmış ancak ilk pomakların ankaraya gelmesi henüz bu yüzyılda gerçekleşti. geriye tek mantıklı açıklama kalıyor, bu kelime eski rumca kelimelerden. sözlükte de pavli başlığında açıklandığı anlamı zaten buranın konumu topografyası ve rakımı düşünüldüğünde mantıklı duruyor.
 • ev fiyatlarının keçiörene nazaran düşük olduğu bir semt...
 • yeni yerleşim ve ucuz yeni evlerin bolca bulunmasından dolayı,ankara'nın bilimum çinçin yenidoğan gibi gecekondu semtlerinden bolca göç almakta olan varoş semttir.yasadışı işler ve uyuştururucu satıcıları kol gezmektedir.
  halbuki doksanlarda kendi halinde apartmanlaşmamış nüfusu hep akrabalardan oluşan tipik bir anadolu kasabası idi.
 • gözümün önünde irice bir köyden, tarikatların ve bonzcuların cirit attığı bir semte dönüşmüş yerleşim birimi.
  insan gerçekten hayret ediyor.