• memleketim olan yozgat aydıncık ilçe belediyesinin patentini almak için başvuru yaptığı kavunun küçüğü ve daha lezzetlisi olan meyve.
  • top çekirdekli bir tür üzüm.

merhametsiz anlamı da vardır.
  • çanakkale'de parebütün adıyla nam bu kavuncağız. . kokusunu cömertçe yayması hasebiyle, bütün halde bile dilimlenmişcesine kokuyor manasında bu adı aldığını düşünüp kendimce elementler uydurduydum. haksız da sayılmam.
  • bir kavun türü.
  • yozgat - aydıncık ilçesinin tescillediği kavun çeşitidir. memleketten gelirken mutlaka 15-20 getirip o hafta şeker komasına girene kadar tüketmeye çalışırım. abartısız söylüyorum yediğim en güzel aromaya sahip meyve olabilir. soğuk olarak tüketilebilir ama şahsen oda sıcaklığında bekletildiğinde tadını daha iyi alıyorum.
  • eski ve asıl adı "girêmîra" olan mardin'in kızıltepe ilçesine bağlı köyün resmi adı.

köyün diğer bir eski adı ise dêmîra.

(bkz: kızıltepe/#24682037)
  • kavundan daha küçük, daha turuncu, daha hoş kokulu ve daha tatlıdır.
    çekirdek kısmı kavun gibi dağınık değil, bir aradadır. bağrıbütündür yani.
  • yozgat/aydıncık'ta meydanda heykeli olan bir meyve
  • hasbel kader tadina bakmak nasip olan kavun türü. tadı muza benzer demişlerdi ona heves ederek denedim fakat tadının muzla alakasi yok bildiğiniz kavun. benzer tarafı tadı değil dokusu ve yapısı. muz gibi susuz ve yumuşak aynı zamanda normal kavuna kıyasla daha az şekerli..insan kavun yerken serinlemek ister ya hani.şöyle şekerili suyuyla boğazından geçerken bir hissettirsin o serinliğini,yazin sıcağında midene indiğinde soğuk suya atılan sıcak demirden çıkan sesi çıkarsın içinden, o ferahlığı yasayinca bir ohhhh çektirsin, rayihasiyla mest etsin ister. hah iste bunlarin hiç biri bu bağribütün kavununda yok..umarim deneyecekler icin yeterli ipucu vermişimdir de benim gibi hayal kırıklığı yaşamazlar.
hesabın var mı? giriş yap