1. bazı kelimesinin -doğru olması gereken- yazılış biçimidir..

  her ne kadar şimdi alay mevzusu oluyorsa da, bazı sözcüğünün en doğru okunuş biçimi olarak, tam da bu şekilde yazılmalıdır..

  "yazıldığı gibi okunan dil" genellemesini de göz önüne alırsak, bu seçim türkçe'ye gayet de uygun olacaktır..

  örnek: ağbi..
 2. "bazi" kelimesinin esasen arapca olmasindan ve orijinal harflerinin be, ayn, dad olmasindan dolayi aslinda cok da yanlis olmayan yanlis yazma sekli.
 3. bu kelimenin* bir anda hepimizin içine sinmesinin ve ilk gördüğümüz andan beri* sanki yıllardır güzel türkçemizde kullanıyormuşçasına sahip çıkmamızın sebebi aslında hiç de tesadüfi olmasa gerek.

  böyle güzel bir girizgahtan sonra gelelim tespitimize:
  (bkz: tespitçi ekşisözlük yazarı)

  şimdi, arapça kökenli olan bazı kelimesi; be, ayın ve dat harfleri kullanılarak yazılırken; direniş kökenli* bağzı kelimesini şahsen yazmaya kalksam; be, gayın ve dat harflerini kullanırım.

  burada, ayın ve gayın harflerinin kardeş olduklarını ve aralarındaki tek farkın bir nokta (.) olduğunu belirtelim. tıpkı bizim ı-i, c-ç, g-ğ harfleri gibi. hatta gayın da neredeyse bizim ğ harfine denk geliyor. (aslında hem g hem de ğ ama g sesini veren başka harfler de var.)

  sadede gelecek olursak, demek ki neymiş? bazı kelimesi ile bağzı kelimesi kardeşlermiş. hatta bağzı kelimesi daha kırk günlük olduğu için küçük kardeşmiş, büyüyünce şımarık olması ve abisi bazı'nın çeşitli işkencelerine maruz kalması pek olasıymış.

  olmayan osmanlıcamla böyle bir tespit yaptığım için bağzı sözlük yazarlarından özrü dilerim.

  son olarak: kahrolsun bağzı şeyler
 4. tdk'ya göre "bazı" vardır. "bağzı" yoktur.
  ki doğru yazılışı da okunuşu da "bazı" olmalıdır. türkçe yazıldığı gibi okunan; okunduğu gibi de yazılan bir dildir. dilimizi biz yanlış kullanıyorsak bir de yazım da bunu yapmamalıyız.(bkz: bazı)
 5. boşbakanın isteği üzerine kelimelerin anlamlarını değiştiren yalama dilleme cemiyetine göre değil de keyfimin bilimselliğine göre, bazı yerine kullanılması kesinleşmiş sözcüktür..
  (bkz: kesin bilgi)