şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 2004 yerel secimlerinde, nufusunun tamaminin sol partilere oy verdigi ilginc bir belde.

    ilginc olmasinin sebebi, sadece bir kac kilometre otedeki komsularinda, akp oy rekorlari kirmisken, burada odp ve chp disinda hic bir parti oy almamistir.
  • 2009 yerel secimlerinde samandag 'a benzer bir görüntünün olustugu yozgat'in sorgun ilcesine bagli beldedir. 2004 secimlerinin galibi olan ödp %32 oy alarak ikinci parti durumuna gelirken dsp % 36 oyla birinci, chp % 30 oyla ücüncü olmustur. beldenin alevi agirlikli bir nüfusa sahip oldugu dogrudur ancak halkinin tümü farkli bölgelerden gelerek bu beldeyi kurmamislardir. yozgat - sorgun - alaca - corum ekseninde bulunan diger türk-türkmen alevi köylerine benzer özelliklere ve kültüre sahip sirin ve kimlikli bir beldedir.
  • yozgat'a atom bombası atma planları yapanların, uygulamaya geçmeme sebepleri muhtemelen burasıdır. kıta ortasındaki ada örneklerindendir. eğitimli, alevi çoğunluğun yaşadığı, ağaç dikilen ve korunan az sayıdaki iç anadolu kasabasındandır. ankara ve avrupa'ya çok göç vermiştir. yazları, sanırım temmuz ayının sonu gibi, uzun yıllardır devam eden bir şenlikleri var. sakarya caddesi ve civarında bulunan nefes, eskiyeni gibi mekanların sahipleri buralıdır. eğlenceli, neşeli insanlar, güzel insanlardır, gidin, görün.

    https://www.facebook.com/…1465224114&type=1&theater
  • almanya'da iki sırp tarafından katledilen tuğçe albayrak'ın memleketidir.
  • sorsavuş diye bir whatsapp gurubu varmış. onlar da yozgatlı. o guruptakilerden bir hanım bahadın adını batın yazarak, "şenlikleri de varmış biliyormusunuz" diye sormuş. bu yanlış üzerine gurup üyeleri epey bir araştırmadan sonra bulamamışlar ve telaşlanarak içişleri bakanlığının telefonlarını kilitlemişler "niye yok, kasabayı çaldılar mı yoksa" diye. sonra yanlış telaffuz eden hanım "pardon, yanlış yazmışım, bahadın olacakmış" demiş de rahatlamışlar...