şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tüsiad brüksel temsilcisi, sosyal bilimler doktoru. radikal'de sık sık ab ile ilgili yazar. avrupa yolunun haritası diye bir kitabı var.
 • görünüş olarak, çizgi filmlerin çalışkan ve asosyal öğrenci kişilerine benzeyen akıllı kişi.
 • #12853019 no.lu yazidaki iddiaya iliskin olarak gondermis oldugu cevap metni:

  değerli ekşi sözlük yöneticileri,

  sitenize son olarak hakkımda bahçeşehir üniversitesi'nde yaptığım bir konuşmaya atıfta bulunan bir bilgi girişi yapılmıştır.
  bu bilgi tamamen yanlış, art niyetli ve şahsıma karşı hakaret suçu barıdıran niteliktedir.
  söz konusu konuşma kayda alınmıştır.
  bant kayıtlarına göre sitenizde bahsi geçen sözleri veya bu yönde anlaşılabilecek herhagi bir görüşü dile getirmediğim çok açıktır.

  konuşmalarımda kurumsal bilgilere, nüanslara, olasılık analizine, çok boyutlu yaklaşıma ve dengeli görüşlere özen gösteririm.
  kaldı ki bu konuda sayısız makalem ve televizyon mülakatım vardır.

  konuşmamda bahsettiğim 27 ab ülkesi tarafından 18 şubat 2008'de imzalanarak ab resmi gazetesi'nde yayınlanan "türkiye için katılım ortaklığı"belgesidir.
  ab sürecinin kurumsal boyutu ile iç siyasete yönelik söylemler arasındaki farklar üzerine bir analiz söz konusudur.

  bu yanlışın düzeltilmesini rica ediyorum.
  başarılı çalışmalarınızın devamı dileklerim ve saygılarımla,

  bahadır kaleağası
 • saygili ve gayet dolu gorunen insan.
 • ab ve g20 hakkında ezberlediği 2-3 kalıp laf dışında bir numarası olmayan şahsiyet.
 • türkiye cumhuriyeti geçmişinde "duayen" adledilen insanların bir şeyi ilk yapıp suyun başını tutmalarından veya insanların kendilerini daha iyi ve bilgili gösterdiğini zannetmelerinden kaynaklandığını düşündüğüm garip, anlamsız bir "başarılı insanlara çamur atma" eğilimi var ve bu saçma sonuçlar doğurabiliyor. bahadır kaleağası uzun yıllardır ab'nin merkezinde (brüksel), dahası dünyadaki önemli siyasi ve finansal merkezlerde çalışan, yaşayan ve her türlü uluslararası siyasi ve ekonomik konunun merkezinde önemli bir rolde bulunan, ne dediğini gayet iyi bilen şahsiyettir. türkiye'den bakıldığında görülmesi zor olan ya da bir türlü avrupa'ya ve avrupalı düşünmeye alışamamış olan türkiyeli siyaset ve ticaret çevrelerinden oldukça önde olan bakış açılarına sahiptir. g20 gezegeni adlı kitabında mevzubahis tüm ülkeleri, yakın tarihlerini, türkiye ve ab'ye bakış açılarını, türk ve türkofon bir okuyucu kitlesini hedefleyerek, mevcut durum, gelecekten beklentiler, avrupa'daki değişiklikler, teknolojinin getirdiği fırsatlar, eski ve yeni anlayışlar ve tüm bunlarda türkiye'nin yeri gibi açılardan gayet başarılı bir şekilde ortaya koymuştur. tüm kitabı ezberlediyse(!) o da büyük bir başarı aslında. türkiye'nin belli bir eksendeki duruşu ve ilerlemesi ile konjektürü ve geleceği anlamak için dinlenmesi gereken insanlardan biridir. kişisel olarak da kibar, karşısındakine saygılı ve cömert biridir. kendisini biri hakkında yukarıdaki entry'yi yazarken hayal edemedim...

  kendisinin özgeçmişine, eğitimine ve yayınlarına şu adresten ulaşılabilir - http://kaleagasi.net/ozgecmis/
 • (bkz: g20 gezegeni) adlı kitabın yazarı.
 • tüsiad ceo’su