şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir tıp doktoru olan bahaettin şakir ittihat ve terakki'yi canlandırmak için paris'te çalışmalarda bulunmuş, 2. meşrutiyetten sonra hiçbir resmi görevi olmamasına rağmen en etkili ittihatçılardan birisi olmuştur.
  1914-18 arası teşkilat ı mahsusa'nın siyasi büro başkanlığı yaptığından dolayı ermeni tehcirinin arkasındaki köt adam olarak görülmüştür. 1922'de bir çok arkadaşının da başına geldiği gibi bir ermeni tarafından öldürülmüştür
 • gerçekleri çarpıtmak için kullanılan bir kişidir.

  ermeni faşistlerin ve onların türk düşmanı dostlarının klasik yalanlarından birisi, ermenilerin ittihat ve terakki'nin politikaları sonucu ayaklanmak zorunda kaldıkları yalanı ve iftirasıdır.ermeniler 1860 lı yıllardan başlayarak, başkaldırma hazırlıklarına girişti. 1862 zeytun ayaklanması ilk kıvılcımdı. bakın hratch dasnabedian ne diyor: "1878 den önce de hükümet güçlerine karşı silah çeken yeraltı hücreleri, gizli kümeler bulunmaktaydı". kaynak: history of armenian revolutionary federation:dashnaktsutiun 1890-1924, milan, oemme edizioni,1989 sayfa 21.

  1909 adana isyanında ermeni patriğinin başrolü oynadığı ingiliz elçisinin 4 mayıs 1909 fo 424/219 no:83 numaralı raporunda yazıyor. ayrıca louis nalbandian isimli ermeni kökenli amerikalının doktora tezinde ermenilerin 1870 lerden başlayarak "terörist" eylemler de yaptıkları anlatılıyor. kaynak: the armenian revolutionary movement: the development of armenian political parties through 19th century, berkeley, la, university of california press 1975, sayfa 101.

  daha çok belge ve kaynak gösterilebilir. ermeni şovenizmi 1860'larda başladı, azgınlaştı sonra da duvara tosladı. onları sütten çıkmış ak kaşık olarak göstermek daşnak faşizmine hizmettir. bu şovenizm bir kez daha azgınlaşırsa bir duvara daha çarpmasını kimse istemez.

  osmanlı ermenileri durduk yerde saldırıya uğramış, tehcir edilmiş değildir. 40-50 yıl boyunca yaşadıkları ülkenin altını oymuş, emperyalistlerin maşası olmuşlardır. bugün aynısını başkaları yapıyor.

  bu konuda doğru, açık, bol kaynaklara dayanan bilgi edinmek isteyenlere türkkaya ataöv'ün "osmanlı ermenilerine ne oldu?" eserini tavsiye ederim.
 • halide edip’in “bana bir katilin elini sıktırdığınız için size teessüf ederim” dediği kişi falih rıfkı atay’dır ve bunun sebebi atay’a göre şudur:

  “ (...) ermeniliği yokederek gelecekte bir ermenistan tehlikesinden kurtulmak bahaddin şakir’in hatırına gelmiştir. “

  #15546222
 • sapancalı hakkı ve hüsrev sami’ye "haydi bakalım erzurum’a gidiyoruz. ermenileri tehcir edeceğiz” dedigi, ikisinin sasirip “peki ermenileri tehcir edeceğiz, mal ve mülkleri ne olacak? bu hususta bir program var mıdır?” deyince “-yahu ne program olacak. ermenileri tehcir edeceğiz dedik ya… alt tarafı anlayın işte.” diye yanıtladigi rivayet olunur dr. bahaatin şakir, ittihat ve terakki’den teşkilât-ı mahsusa’ya bir türk jakobeni kitabinda.
 • 1905-1907 dönemi; (asıl ittihat terakki)
  bu dönemin etkili isimleri dr bahattin şakir ve dr nazım beylerdir.cemiyet bu dönemde komitacı kimliğini alır.organizasyon ve propagandaya önem verilir.şubeler yeniden düzenlenir.yapılan ilk toplantıda bahattin şakir diğerlerinin o zaman kadar yaptıkları işleri ‘’çoluk çocuk işi ‘’ olarak nitelendirir.yine bahattin şakir bey ihtilal yapabilecek tek kurumun ordu olduğunu, hedef kitlenin düşük rütbeli subaylar olması gerektiğini vurgular.cemiyet bu dönemde türkçülüğe doğru gider. bu gidişte sınırlar dışında kalan türkler’in etkisi çoktur.yayın organları türkçü çizgide yayın yapar ve anti emperyalizm konusu işlenir.bahattin şakir kafkas müslümanlarına yazdığı bir mektupta ‘’adriyatik’ten çin seddine türklük ifadesini kullanır.

  kaynak: hanioğlu,konferans konuşması.
 • türk tarihine yön veren en önemli figürlerden biri.
  bugünün türkiye'si o ve arkadaşlarının teşkilatçılığı ve ulus bilinci ile var.
  mustafa kemal atatürk de bu teşkilatçılığı ve ulus bilincini devam ettirmiştir.

  kutlu tini şad, mekanı uçmağ olsun. unutursak gök girsin kızıl çıksın.
 • bundan 96 sene önce bugün, ermeni katiller tarafından berlin'de sokak ortasında, eşi ve çocuklarının gözleri önünde adice katledilmiş, türk tarihinin az bilinen ama en önemli figürlerinden biri.

  doktorluk mesleğinin yanı-sıra, sıradışı bir teşkilatçı, vatansever bir idealisttir. ittihat ve terakki'nin merkezi umumi üyesidir.

  1908 devrimini takip eden yıllarda, mesleğinin yanı-sıra teşkilatçılık meziyetleri ile teşkilat-ı mahsusa şefliği yapmış, anadolu'daki ermeni ve rum çetelerine karşı milis örgütlenmesini organize etmiştir. (bu örgütler kurtuluş savaşı döneminde vazifeler alacaktır)

  doğu karadeniz ve doğu anadolu'dak icra ettiği görevlerle ermeni ve rum katliamlarını durdurmuştur.

  savaş sırasında eşi canan hanım'a yazdığı mektuptan kesit kendisinin idealistliği ve vatanperverliğini anlamaya yardımcı olacaktır:

  "...şimdi artvin’deyim. bana çekmiş olduğunuz telgrafı burada aldım ve derhal cevap yazdım... biz şimdi bir rus baytarının evindeyiz. orası hükümet konağı yapılmıştır. evin sahipleri piyanoya varıncaya kadar her şeylerini bırakıp gitmişler. kuştüyünden yastıklar, yorganlar, velhasıl her şey mevcut. istanbul’dan çıktığımdan beri ilk defa olarak eve benzer bir yerde oturuyorum. bu gece yattığım yatak o kadar rahat idi ki, vücudum çoktan beri yumuşak yerde dinlenmeye alışmadığı için bütün gece uyuyamadım…"

  birinci dünya savaşı sonunda saltanat ve ingiliz-perver hainler tarafından gıyabında idam kararı verilmiş ve bu sebeple yurtdışından anadolu hareketine destek vermiş, aynı zamanda da türkistan'daki faaliyetler için çeşiti çalışmalar yapmıştır.

  ermeni katiller tarafından katledildiğinde beş parasızdır.

  kurtuluş savaşı sonrasında, atatürk'ün ön ayak olması ile tbmm bahattin şakir'in ailesine sahip çıkmış, eşine şehit maaşı bağlanmış, çocukları galatasaray lisesi'nde okutulmuştur. ayrıca eşi'ne osmanbey'de 4 katlı bir apartman verilmiştir.

  ancak, mezarı maalesef halen berlin müslüman mezarlığı'nda bulunmaktadır.

  osmanlı'dan türkiye'ye geçişte, türk milletinin tekrar bir ulus haline gelmesindeki teşkilatlanmayı planlayan ve nihayetinde bunu canı ile ödeyen doktor bahattin şakir'in kutlu tini şad, mekanı uçmağ olsun.

  (bkz: turan'a buradan gidilir)
 • katledilişinin yıl dönümünde rahmetle andığımız vatanperver.