şükela:  tümü | bugün soru sor
 • islam dan cikma bir tarikat inanc
  hz baha ullah(allahin celali) mirza husein ali tarafindan 1800 li yillarda kuruldu/duyuruldu tam tarihini unuttum o zamanlar pek muritleri inananlari yoktu ve cok etrafa daginik bir gruplasma idi ve gelecegi parlak gozukmuyordu cunku baskilar vardi ve ruhani liderlerinden bazilari idam filan edilmisti

  lakin bunlara ragmen insanlar ragbet ediyolardu cunku zamanina gore cok modern bir ideolojiye sahipti ki halende oyle din irk toplum butunlugu, cinsiyetlerin esitligi, hosgoru, teknolojiye aciklik, kolay ibadet sekilleri vs...

  bu yuzden kaybolup gitmedi ve shu an tahminen 5 milyon muridi yada daha dogrusu bu dinin inanani oldugu tahmin ediliyor
 • iran'da inananlarını anında idam ettikleri, karaib adalarinda çok sık rastlanan, bir islam türü ama bunlar da içkiye izin vermiyorlar.
 • bu dinin kurucusu bahaullah* iran'ın soylu ailelerindendir, söz konusu din de zaten ilk olarak bu ülkede kurulmuştur.
 • ondokuz rakamına büyük önem atfeden bir din. ayları ondokuzgündür ve ondokuz tanedir. ondokuz günde bir toplanırlar, yılda ondokuz gün oruç tutarlar filan.

  (bkz: mirza ali muhammed)
  (bkz: mirza ali hüseyin)
  (bkz: bahaullah)
  (bkz: el kitabul akdes)
  (bkz: akka)
  (bkz: hayfa)
 • 'songs of the ancient beauty' isimli bir albumde, çok sesli koro bahai dininin ilahilerini soylemektedir; 'allahumma' adli ilahi pek bir güzeldir.
  ayrica baha ullah, iran'dan sürgün edildiginde (yanılmıyorsam abdülmecid zamanı) istanbulda ikamet etmiştir.
  tarikattan öte yeni bir dindir.
  islamiyete cok benzemekle birlikte, müslümanların itikadınca; 'son peygamber' prensibine muhalif oldugundan, bağdaşması düşünülemezken, diğer yandan bahailik inancı içinde bir tekamüliyyet ve hatta mesihve mehdiinaçlarıyla kurulan bir rabıta söz konusudur ki; illet'in aşağıdaki entrysinde anlatılmaktadır (bkz: #3980506).
  ankara'daki ibadethaneleri -bir zamanlar- cinnah caddesi üzerindeki mütevazı bir apartman dairesi idi. buna karsilik hindistan'daki bahai mabedi çok güzel bir mimariye sahiptir. ancak içine giren bir arkadaşım, hiç de uhrevi olmadığını, çok şık bir konferans salonu gibi gözüktüğü söylemiştir.

  www.bahai.org

  www.bahaitr.cjb.net/
 • bir de içkiye cevaz verseydi belki de dünyanın en yaygın dini olurdu.
 • dizzy gillespie de bizzat bu dinin mensuplarindandir.
 • yüzelli yıl önce kurulan bahai dini, bugün en hızlı yayılan dünya dinleri arasında sayılmaktadır. yaklaşık 232 ülke ve bunlara bağlı bölgelerde yaşayan inananlarıyla, coğrafi yayılımı açısından hıristiyanlık'tan sonra en yaygın ikinci din olduğu iddia edilmektedir. bahailer 116.000 yerleşim biriminde yaşamakta ve böylece dünya vatandaşlığı ideallerine bağlılıklarını yansıtmaktadırlar.

  bahai dini'nin kurucusu hz. bahaullah (1817-1892) iran'ın soylu bir ailesinden gelmekteydi. hz. bahaullah, allah'ın yeni ve bağımsız bir elçisi olduğunu belirtti. yaşamı, yaptığı işler ve yarattığı etki, hz. ibrahim, hz. krişna, hz. zerdüşt, hz. buda, hz. isa ve hz. muhammed ile benzerlik göstermektedir. bahailerin inancına göre, hz. bahaullah ilahi elçiler zincirinin yeni bir halkasıdır.

  dolayısıyla islamla alakası yoktur.
  ikan, akdes vs. gibi kitapları vardır. türkiye'de de örgütlüdürler.

  www.tr.bahai.org
 • müslüman ülkelerde bahai dinine karşı çıkılmasının temelinde son peygamber kavramı yatar.

  oysa hz. muhammed'in son peygamber olduğuyla ilgili kuran'da ahsap suresi 40. ayetten başka hiçbir delil yoktur. o ayet, aynen şöyledir :

  "o, içinizden hiçbirinin babası değildir. o allah'ın resulü ve nebilerin sonuncusudur (süsüdür)"

  gördüğünüz gibi, burada iki kavram var. resul ve nebi.

  resul, kitap verilen peygamber demektir, nitekim musa ve isa için kuran resul kelimesini kullanır.

  nebi ise haberci demektir. kitap verilmemiş peygamberler için kullanılır. ama hz. bahaullah'a kadar olan tüm resuller aynı zamanda birer nebidir, aynı soydan gelirler kıyametin vaktini haber verirler. bugün, bütün peygamberlerin görmeyi arzuladığı gündür.

  kuran'daki ölü, bildiğimiz anlamda değil, ruhen ölü anlamında kullanılır. zira "sizler ölü idiniz, biz sizi dirilttik, sonra bir daha öldüreceğiz ve bir daha dirilteceğiz" denmektedir. isa'nın ölüleri diriltmesi de aynı şeydir.

  ayrıca son, bir bitiş değil durumdur. ahsap 40'la ilgli yapılan kasıtlı çeviri hatası, resul ve nebinin tek kelime kabul edilerek farsça bir kelime olan "peygamber" olarak çevrilmesidir. yeni çevirilerde bu hata düzeltilmiştir.

  kıyamet de ahir zaman peygamberinin gelmesi, sura 2 kere üflenmesi (hz. bab ve hz. bahaullah) ve ruhların yeniden dirilmesi, ayağa kalkmasıdır.

  dünya düzeninin inanılmaz bir şekilde değişmesi, kıyametin alametidir. kıyamet, aynı zamanda 1850 sonrası, bilimde büyük keşiflere paralel dünyanın büyük yıkımlar yaşaması ve büyük barışa doğru gitmesi, büyük barışla birlikte tek bir dünya devletinin kurulmasıyla (kurtla kuzunun kardeşliği) girilecek altın çağın müjdesidir.kıyam, ayağa kalkmak, kıyamet ayağa kalkış demektir. bugün, insanların binlerce yıllık mezarından uyanıp ayağa kalktığı ve yolunu bulmak için tüm taşların altına baktığı gündür. beklenen gün, bugündür.

  hz. bab mehdi, hz.bahaullah beklenen mesihtir.
  kızılderililerin beklediği ulu manitunun dönüşü, budistlerin budasının gelmesi, isa'nın gökyüzünden inmesi, şiilerin 12. imamı hep aynı kişi, beklenen kişi, yani hz. bahaullah'tır.

  gelen yeni emrin temelinde büyük dünya barışı, tüm ülkelerin birleşmesi, tüm milletlerin ortak bir ikinci dil üzerinde uzlaşması, din adamlığının ortadan kaldırılması, taasupların yok edilmesi, bilim ve din işbirliği, cenaze namazı dışında toplu ibadetin kaldırılması, cihadın ve örtünme yasağının kaldırılması, kadın erkek eşitliği, biçimden uzak anadilde ibadet, nezaket ve sevgi vardır.
 • belli bir tapinma yerleri bulunmayan, islamiyetin gelistirilmis versiyonu niteliginde din. cami veya kilise gibi mekanlarda ibadet etmek yerine belirli gunlerde farklı yerlerde toplanip dualar okurlar.