şükela:  tümü | bugün soru sor
  • şu sıralar cam pencere açıkken evin içine dolan, sokağa çıkıldığında doğanın yeniden canlandırdığı çiçeklerden ulaşıp insanın yüzüne vuran ve hoş duygular hissetmemize yol açan harika koku.
  • camasir deterjani ve camasir suyu reklamlarinin vazgecilmez ogesi..
  • istanbul'daki ile ankara'daki arasinda daglar kadar fark olan mis koku*. ikisi de pek güzeldir. hatta istanbul'daki, ona deniz kokusu da eslik ettigi için torpillidir ama yine de ankara'daki bahar kokusunun benzeri yoktur... hangi sehirde olursa olsun, insan disari çikinca, o kokuyu duyup gülümser. cigerleri patlatacak derinlikte bir nefes almak, o nefesi hep içinde tutmak ister. sonra neyse ki, dumanli bir otobüs geçer, insani öksürtür ve saklamaya karar verdigi nefesi alir götürür. her sey normale döner, denge bozulmaz. zaten akillardan çikarilmamasi gereken sey; bahar kokusunun ne kadar süperli oldugu degil, onunla gelen mutlulugun ne kadar aldatici ve uçucu oldugudur. dikkat etmek lazimdir.
  • milyon tane farkli bitkiden ve cicekten gelen taptaze kokudur. yasamin ta kendisidir, yasamin kokusudur. sabah cok erken saatlerde ve gece cok gec saatlerde en keskin hali hissedilen kokudur, insan yapisi pislikler ve insanin kendisi ortaliklarda yokken daha fazla hissedilir.
  • her şehirde farklı bir esansta gelir insanın burnuna baharın kokusu. ankara'da iğde ağacının kokusu mimozaların kokularıyla karışır. akdeniz'de duramazsınız limon çiçeklerinin baygın kokusundan. istanbul adalar'da dört bir yanınızı sarar yaseminlerin tütsüsü.

    baharın kokusu, yaşamın kokusudur tüm bunlar.