şükela:  tümü | bugün
 • bahçe dediğin alet yeşildir ve yeşil kalması için bir takım çabalara gereksinim duyar. apartmanınızın, sitenizin, veya varsa müstakil evinizin, villanızın bahçesinde bazen birilerini görürsünüz hani, böyle ellerinde koca koca makaslar, hortumlar, bi takım alengirli aletlerle falan, işte o adamlar bu bahsimizin konusu olan bahçe bakımını gerçekleştirmekte olanlardır. bahçıvanlardır. bizim bahçıvanlarımızdır. soframızdaki yerleri.. dur karıştı...

  evet bir bahçe genel itibari ile bitkisel uygulamalardan ve çim alanlardan oluşur. bakımsız kalan bir bahçe, yeşil görüntüsü zamanla yitirecek, çimlerde ve bitkilerde kurumalar başlayacak, yeşil alanlar formlarını kaybedecek, hastalanacak, ve ölecektir. onlarda bir can neticede.
  genel itibari ile yeşil alanlarda yapılacak bakım işleri şöyledir; (bu arada ilgisi olanlar daha önce açtığım çim alan yapımı ve dikkat edilecek hususlar başlığından olayın evveliyatına gidebilirler)

  1-) sulama: hayati önem taşır. kış ayları bitip, güneşin yüzünü göstermeye başladığı mart sonu zamanlarında toprak artık sahip olduğu nemi kaybedecek, güneşin altında kuruyacak ve bitkilere, çimlere gereksinimleri olan suyu sunamayacak duruma gelecektir. bu yaklaşık ekim sonu kasım başına kadar böyle gidecektir. bir bahçede mutlaka sulama hususu çözüme kavuşturulmalıdır. otomatik sulama mı yaparsınız, sağa sola musluk çeker ordan hortumla, fıskıyeyle mi sularsınız bilmiyorum. bildiğim şudur ki, sıcak havalarda 15 günlük bir susuzluk geri dönüşü mümkün olmayan hasarlar bırakabilir. siz su içmeden yaşayın bakalım kaç gün gideceksiniz.

  2-) biçme/budama: çimler biçilir, ağaçlar budanır. çim alanlar sulamanın allahtan alınıp kula devredilmesiyle birlikte büyümeyede başlarlar. uzayan çim, kök kısımlarının havasız kalmasına yol açar ve çim formunu kaybeder. ayrıca dahada uzayan çim tohuma kalkar. bunların önüne geçmek için çim alanların periyodik olarak (haftada bir öneriyorum) biçilmesi gerekir. kısa çim sağlıklı çimdir. burada dikkat edilecek hususta çim biçmek için kullanılacak makinenin makaslarının keskin olması, mümkünse her biçimden önce bileylenmesidir. özellikle yeni ekilen çimin ilk biçimlerinin çok keskin bıçaklarla yapılması gerekir. literatürde tavsiye edilen biçim şeklide bir hafta biçtiğiniz tarafın diğer hafta tam tersi istikamette biçim yapılması gerekir şeklindedir. budama olayı ise bitkilere has bir husustur. budamanın amacı bitkinin formunu güzelleştirmektir. nasıl ki kesilen sakal, kıl, tüy vs. yerine daha gür çıkıyorsa budanan dallarda sonra daha güçlü sürgün verecektir. özellikle çit oluşturmak için kullanılacak bitkiler genç yaşta sık aralıklarla budanır ve dallarının çok sık olması sağlanır. mesela güllerde de, gülün dallarının kalınlaşıp ağaç formuna dönüşmesi engellenmelidir. dallar muntazaman budanıp sağından solundan genç dallar çıkartılmasında yardımcı olunur. gene bitkilerin cılız ve hastalıklı dalları gövdeye en yakın yerinden kesilip atılır, güçlüler, güzeller bırakılır. seleksiyona yardımcı olunur. faşist olun biraz. çirkini atın güzeli kalsın.

  3-) gübreleme: çimler ve bitkiler için su ve hava ne kadar önemliyse, sağlıklı ve göze hoş görünür bir biçimleri ve renkleri olması açısından da gübre o kadar önemlidir. çim alanlar için hayvan gübresi kesinlikle ama kesinlikle kullanılmamalıdır. çünkü hayvan gübresinin içindeki yabani ot tohumları çim alanda tekrar vücut bulursa sonra güzelim çim alanınızın hemen her tarafını ot sarar, kurtulamazsınız. hayvansal gübreler birkaç sene öncesine kadar yasal olan ilaçlarla, patlatma tabir edilen işlem uygulanarak ot tohumlarından temizlenebiliniyordu. ancak zehirli diyemidir nedir o ilaçlar yasaklandı. şu anda çim alanlarda (ki çok nazlıdır bu aletler, azotunu fosforunu, potasyumunu ihmal etmeye gelmez) kimyasal gübreler kullanılmaktadır. burada da dikkat edileek husus alana kimyasal gübre atıldıktan hemen sonra çok bol miktarda sulama yapılması gerektiğidir. hatta mümkünse yağmurdan hemen önce gübre tatbik edilmelidir. yoksa o çim bitkisi yanar kavrulur sararır, eski haline dönmesi aylar alır. bitkilerde ise gönül ferahlığıyla hayvansal gübre kullanabilirsiniz. diplerine bitkinin büyüklüğüne göre bir avuç olur, bir kürek olur gübre koyulur, o bitki ordan ufak ufak tırtıklaya tırtıklaya yolunu bulur. bitkiye çime renk gelir, kan yürür.

  4-) ilaçlama: çim alanlarda özellikle yağmur sonrası sıcak havalarda mantar meydana gelir. bunların ilaçlanması gerekir. çim alanlarda gene küf, pas gibi hastalıklarda görülebilir. bunlar içinde ilaçlama yapılabilir. gene müthiş bir çim belası olan danaburnu hayvanı vardır. kalın bir başparmak iriliğinde beyaz bir kurt olan bu danaburnu toprağın altında çimlerin köklerini kese kese ilerler. çimler tutup hafifçe çektiğinizde elinizde kaldığında anlarsınız. bu hayvanatın teşhisinde geç kalırsanız bütün çimi kemirir, öyle de şerefsiz bir mahlukattır. ilaçla kökü kurutulur. bitkilerde ise özellikle ilaç isteyen birtakım türler vardır. örneğin güller açma mevsimi geldiğinde mutlaka bitlenirler, olmadı külleme yaparlar. kahverengi olan bu bitler çiçekten beslenirler ve çiçeğin sağlıklı olmasını engeller. ilaçlayın bir hafta sonra o kahverengi ibne bitler bembeyaz ölmüş olarak aynı yerlerinde duruyor olurlar. silkelersiniz düşer salaklar. birde meyve ağaçlarınında mutlaka ilaçlanması gerekir. onlarında çeşitli huyları vardır. onlarda gene ilkbahar ve yaz ayları boyunca ilaçlanmalıdır.

  5-) yabani ot mücadelesi: işte bir kavga daha. çimlerin arasında sinsi sinsi kendisine yer yapmış olan bu yabani otlar, çim için verdiğimiz gübreyi yer, çim için verdiğimiz suyu içer, sonrada güzelim alanın ortasında lök diye çıkarlar. türlü türlüdür. kimileri zararsızdır, çekersiniz köküyle birlikte hoop diye gelirler. ama eğer bahçenize ayrık otu denen illet bulaşmışsa kaçın gidin, ülkeyi terkedin. bu ayrık otunun kökünü bulmak deve hendek olayından beterdir. dişli dişli kökleri birbirleriyle iç içe girerler, toprağın altında bir dayanışma yaparlar. çekseniz gelmez, kazsanız sonunu getiremezsiniz, bu arada çime verdiğiniz hasar cabası. azimle her gördüğünüzde temizlemelisiniz. çünkü eeeh vazgeçtim derseniz, bir seneye kalmaz bütün çimin yerini alırlar. yayılıcı bir yaşam formudur. terbiyesizdir. en güzeli çim ekilmeden önce alanı iki defa ilaçlamak, kökünü kurutmak, kuruyanları elle temizlemektir. bitkilerde ise yapılacak ot mücadelesi kök toprağının çevresinde gerçekleşir. bitkinin diki olduğu yerde bir çanak hazırlanmalıdır. o çanak bitki sulandığı zaman suyun sağa sola akmasını engeller, içerde tutar. o çanağın zaman zaman çapalanıp havalandırılması, böylece suyun gübrenin köklere daha kolay ulaşması sağlanmalıdır. ayrıca o çanağın içinde çıkan otlar temizlenmeli, parazitliğe imkan tanınmamalıdır.

  gördüğünüz gibi bahçe bakımı sıkıcı bir iştir. bulaşmayın. kendi kendinize bir hevesle uğraşmaya başlarsanızda bir müddet sonra sıkılırsınız. en iyisi bir bahçıvan bulun, olmadı gidin özel bir firmayla anlaşın her hafta gelip bakımınızı yapsınlar. yapsınlar ki para kazansınlar, kazansınlar ki internetleri olsun, olsun ki sözlüğe böyle şeyler yazıp insanlığa faydalı olsunlar. böyle ulvi amaçları var hepsinin, bilmiyorsunuz siz.
 • bir de tarihlerle çim alanlarda gübreleme için uygulama noktalarını kesinleştirelim;

  1 0cak = 15.15.15 npk gübresi
  15 şubat = amonyumsülfat
  15 nisan = amonyumnitrat
  1 haziran = amonyumnitrat
  1 ağustos = yaprak gübresi
  1 eylül = amonyumnitrat
  1 kasım = 15.15.15 npk gübresi
  miktarda 50gr/m2 oluyor.

  ayrıca yaprak gübresi ve humik asitten oluşan bir karışımda 15 mart, 15 haziran, 1 ağustos ve 1 ekim tarihlerinde uygulanır.
 • bahçe bakım ve bahçe düzenleme işleriniz için mutlubahceler.com ekibini tavsiye edebilirim.
  mutlu bahçeler, mutlu müşteriler diyorlar bir kere :)