*

• baris manco'nun diskografisindeki tek a capella sarki. corba kivamindaki sozum meclisten disari'ya da pek yakismis. sozler turku havasinda.
  • bahçede hanımeli sen ettin beni deli
    gel gülüm gel sen ettin beni deli gel gülüm gel
    zorla güzellik olmaz sevmeli sevdirmeli
    gel gülüm gel sevmeli sevdirmeli gel gülüm gel

diye de kısacık sözleri vardır..
  • (bkz: hanimeli)
  • barış manço'un bu şarkıdaki vurguları,nameleri süperdir.kişinin kendi kendine söylemesi veya ıslıkla çalması en zevkli şarkıların başında gelir.1 saat aralıksız söyleyip de sıkılmadığım olmuştur.
  • bu parça hazırlıktır, iyice kıvama getirir, yumuşatır... arkasında gelen şarkı* son darbeyi vurur, oldurmez ama süründürür....
  • şarkıda hiç bir enstruman yoktur, kısacık ve sıcacıktır. barış manço da öyle içten söyler ki...
  • barış manço'nun bestekârlığına, yorumuna zaten hayran olan bana aslında sesinin de ne kadar güzel olduğu hatırlatan ve gösteren harikulade şarkı. birçok şarkı için; "kime gider", "kim güzel söyler", "kim daha güzel söyler" gibisinden sorar, düşünürüm. söz konusu bu şarkıysa böyle kalsın, böyle (en) güzel...
  • barış manço'nun az bilinen eserlerindendir. ama kalite olarak çok bilinen diğer şarkıları kadar güzeldir. hatta ben derim ki bir kişinin müzik zevki ancak bu tür şarkıları beğenmesiyle ortaya çıkar.
  • şarkıdaki seslenenin bir yandan gerçekçi diğer yandan arzu eden, dileyen tavrı; bu çelişki, sarsan bir duyguyu şamildir. şöyle ki; sevilen, şarkı kişisinin yanında değildir. dörtlük boyunca gel denilmektedir. çağrılmaktadır. çağrılan yer fiziksel bir yer değil, bu şüphesiz.

öte yandan gerçekçidir. zorla güzellik olmayacağını da bilmektedir. sevmelinin yanına sevdirmeliyi koyması kafiye olsun diye değildir. sevdiği gibi sevilme ihtiyacı bu yalınlıkta daha nasıl anlatılabilir?

son sözlerde ise yine gel gülüm diyor. işte bu haldir dehşete düşüren. sevdirmelidir ve sevdirilememiştir ki o orda değidir. lakin telafi edememiştir şarkı kişisi. anlamazlıktan gelmektedir.
hesabın var mı? giriş yap