şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye'de paranın alabileceği en lüks olaydır aslında. nice zengin vardır altında trilyonluk araba, apartman dairesinde yaşar.
 • hep insanların içinde ukte olarak kalmış bi düzine kedi köpek besleme isteğinin gerçekleşmesinin bağlı olduğu ev tipi.
 • bahcelievler'de (ankara bahcelievler icin soyluyorum) sayisi gitgide azalan ev cesidi. arkasi onu bahce olan bir dolu eski ev, yikilinca yeni halini bahcesiz olarak aliyor. onune nezaketen bir tane (o da belki) agac dikiyorlar ve insanlara sunduklari sey bol betonlu bir hayattan baska bir sey olmuyor. carpik kentlesmenin degisik bir turu de bu olsa gerek.

  o bahceli evlerin bahcelerinde oynayan zamanin cocuklari ise bu duruma bir hayli icerliyor haliyle. ister istemez armudu, dutu, kirazi icin ciktiklari agaclari, sahiplerinden yedikleri fircalari, saklambacta arkasina sigindiklari calilari ozluyorlar. susadiklari zaman gittikleri sadece bazi evlerin arka bahcelerinde olan cesmelerin yerinde yeller estigini dusundukce mahallelerinde gordukleri her yeni insaata sinir oluyorlar. hak vermemek elde mi; dusunsenize, bahcelievler'de bile bahceli ev kalmayacak..

  ankara da cocuk olmak gittikce daha bir zorlasiyor sanki.. hem simdinin cocuklari icin, hem de onceki nesiller icin.. (bkz: 80lerin sonunda 90larin basinda cocuk olmak)
 • hayvanlar alemine dönüştürülebilecek ev. şu hayattaki küçücük hayallerimden birisi.
 • gördüğüm anda tüylerimi diken diken edip mide bulantısı yaratan tamlama.

  (bkz: marmara universitesi bahcelievler kampusu)
  (bkz: serbest cagrısım hakkını kotuye kullanmak)
 • insana her daim etrafi kedilerle cevrili yasama olanagi saglayan ev turu
 • içinde olduğu bahçede meyve ağaçları var ise, kişinin kira gideri ile mutfak masrafından tasarruf yapmasını da sağlar. sabah işe giderken ağaçtan mesela mandalin koparıp yolda yemenin zevki de bunun ekidir. bodrum'da bu tür evlerden bolca bulunur.
 • gitgide azalan ev türü. insanlar artık şehre yakın bahçeli evlerini yıktırıp yerine apartman dikip para kazanma peşindeler. o kadar beton yığını gördükçe midem bulanıyor. bizimd e var böyle bir bahçeli evimiz ama maalesef yeni yapılacak yol yüzünden yıkılacak. bahçemizde 5 tane kedi besliyoruz yıllarca özenle büyüttüğümüz pek çok ağacımız var. aklınıza ne gelirse avakadodan nara kadar. fakat ne yazık ki hızla büyüyen şehirleşmenin kurbanı oluyor. çok değil bundan 3 - 4 sene önce bahçemizde * baykuşlar bile yaşamaktaydı. tabi ki şimdi etrafı sitelerle çevrili olduğu için bu hayvanlarında yaşam alanı yok oldu. hızlı şehirleşmenin ve artan göcün faturası da bu hayvanlardan çıkıyor sanırım.
 • emekli olunca alacağım harikulade konut.