şükela:  tümü | bugün
 • "kapı açılır açılmaz içeri girdik. hepsini yere yatırdık. ne yapacağımız konusunda talimat almak için abdullah'a birini gönderdik. abdullah eter ve pamuk vermiş 'hepsini teker teker bayıltıp öldürelim' demiş. dışarı çıkıp, arabada bekleyen abdullah'la konuştum. 'evde öldürmek zor olacak. ikişer ikişer götürüp öldürelim dedim. 'olur' dedi. iki kişiyi büyük reis'in arabasına bindirip eskişehir yoluna götürdük. müsait bir yer bulup ikisini de yere yatırıp kafalarına ateş ettik. geri döndük. böyle zor olacağını anlayınca abdullah, 'tek tek boğalım bunları' dedi. bir tanesini zorla boğdum, diğer dördünü bu şekilde öldürmekte zor olacaktı. arkadaşları gönderdim. sonrada sedirin üzerinde bulunan dört kişiye yakın mesafeden ateş ederek mermilerin hepsin boşalttım. silahı da götürüp abdullah'a verdim."

  (l7 kasım 1980, haluk kırcı , ankara sıkıyönetim savcılığına verdiği ifade)
 • reis kitabında ayrıntıları ile anlatılır.
 • katliama giderken kullanılan aracın resmi plakalı olduğu ancak plakasının değiştirildiği ve o sıralar dekan yardımcısı olarak ankara üniversitesinde görev yapan bir parti liderimize ait olduğu savcılık tarafından iddia edilmiş ise de ispatlanamamıştır. arabada daha sonra kırcının kullandığı tel ve diğer malzemeler ile efraim'in ceketi bulunmuş ama kayıtlara geçirilmemiştir
 • katliamdan bir önce istanbul'da babamların 3-4 kişi beraber kaldığı ev basılmış, kafalarına silah dayanmış. ölüyoruz bari neden öleceğimizi bilelim diye sormuşlar evi basanlara, evi hemen boşaltıyorsunuz demiş baskıncılar*. stratejik bir yerdeymiş ev beşiktaşta, neticede boşaltmışlar evi apar topar. bir gün sonra katliam haberi. ortalık çok karışıkmış
 • o donemlerde tip'in aktif uyelerinden olan gazeteci varlik ozmenek katliamin nedenini su sekilde aciklamistir:

  “gizli eller, darbeye*zemin hazirlayip kurtarici misyonunu hak etmek ve halki bezdirerek 'neredeysen cik da gel; kurtar bizi' diyecek noktasina getirmek maksadiyla catismalari korukluyorlardi. tip, tum olan biten bu siddet ortaminin bir tezgah oldugunu, darbeye zemin hazirlamak uzere tertiplendigini anlamis ve catismalardan uzak durma konusunda kongre karari almisti. iste bu kararin alindigi gunun gecesinde, 'vay demek siz bunu yapiyorusunuz ha!' demeye getirilerek 7 gencecik adam katledildiler. amac tip'li gencleri tahrikmetmek, catismalara suruklemek, ulkeyi kaos ortamina sokmak idi.”
 • klasik bir ülkücü çalışması.
 • irak'ta vahsice katledilen turk soforlerimizin olumune tepki gosteren kesimlerin, ayni katliamin daha vahsisini bu topraklarda yapanlara sevgi beslemesi, saygi duymasi ve hatta gurur duymasi sadece bu ulkeye mahsus en asil duygudur.
hesabın var mı? giriş yap