şükela:  tümü | bugün
 • 1- erdoğan; akp içindeki fethullahçı-abd cephesine ve mhp genel başkanı bahçeli'ye, başkanlık sistemi meclis oylamasında güvenmiyor ve güvenemez de.

  2- meclis kulislerinde, partideki fethullahçıların başkanlığa "hayır" oyu vereceği konuşuluyor. akp'deki fethullahçı vekil sayısı için 50'den tutun 90'a varan iddialar var.

  3- iddialar doğru olsun, olmasın. bu algı, gizli oylamada akp'yi zora sokacak. çünkü başkanlık sistemi için meclisten 330 oy bulunamazsa kimse mhp'nin mi yoksa akp içerisindeki fethullahçıların mı "ihanet" ettiğinden emin olamayacak.

  4- nitekim bahçeli, dün belediye başkanları ile gerçekleştirdiği basına kapalı toplantıda akp içinde faal 42 fethullahçı vekil olduğunu iddia etmiş. bu sayı mhp'nin vekil sayısından fazla.

  5- ve eklemiş: "330'u bulamazlarsa başta cumhurbaşkanı olmak üzere herkes yasal sınırlarına çekilmek zorunda kalacak.”

  6- resim ortada. mhp gizli oylamada "hayır" oyu kullanmak suretiyle, hem akp'yi boşluğa düşürecek hem de partiyi herkesin birbirine şüpheyle baktığı bir paranoya haline sokacak.

  7- erdoğan için en mantıklı yol; 15 temmuz sonrası vakit kaybetmeden, mhp ve hdp'nin baraj altı kalacağı erken seçime gidip 366 vekile ulaşmak olurdu.

  8- bunun için bahanesi: "sistem tıkandı, sistem bu haliyle darbe üretiyor, meclisteki partiler sorunu çözmemize engel oluyor." olacaktı.

  9- olacaktı ki bahçeli açık çeki uzatarak blöfü gördüğünü ilan etti. erdoğan, bahçeli'ye güvense de güvenmese de bu oyunu oynamaya mecbur kaldı.

  10- göstermelik pazarlıklarla geçen her dakika, erdoğan'ın aleyhine işliyor. ekonomik kriz, onun ve akp'nin altını yavaş yavaş oyuyor...

  11- akp ise içeriden kaynıyor, bölünme emareleri sergiliyor. basında çıkan iddialara göre; gül ve davutoğlu'na yakın ekip, cüneyt zapsu ile beraber yemekli toplantılarda yeni yol haritasını tartışıyor.

  12- eğer bu bölünme gerçekleşirse -ki başkanlığın reddedilmesinin ardından gerçekleşmesi çok olasıdır.- mevcut hiçbir parti, oluşacak otorite boşluğunu ve yükselecek ekonomik krizi bastırabilecek durumda değil.

  13- olası otorite boşluğu ve buna bağlı kaos; ordu içerisindeki darbe hevesi içindeki -varsa- cuntaların iştahını kabartacaktır. sanıyorum ki perinçek meselenin bu ayağında.

  14- erdoğan, bu saatten sonra bahçeli'ye rest çekip seçime gitse dahi, umduğu 330 vekili bulması tüm bu nedenlerden dolayı çok zor. ekonomi, patlamak için kıvılcım bekliyor.

  önemli ekleme:
  bahçeli'nin akp'ye bir tuzak kurduğu sabittir ancak tuzağın mecliste sonuçlanacağını düşünerek ve bunu iddia ederek hataya düştük, affola.
  anlaşıldı ki tuzak çok daha uzun vadeli ve çok daha kapsamlı. akp'nin tasfiyesi sonucu net olsa da süreci takip edeceğiz. referandum süreci; ekonomik, toplumsal ve siyasal kırılmalara ve çatışmalara gebedir.
 • -ederi ne bunun?
  +40 yapar.

  ihtimali yüksek olan bir olay. bahçeli koltuğu sağlamlaştırdı sayılır çünkü. işi bitti erdoğan ile. bu yüzden beşiktaş forması ile poz verip fenerbahçe'ye imza atan mehmet topuz hamlesi bekliyorum bahçeli'den.
 • --- spoiler ---
  5- ve eklemiş: "330'u bulamazlarsa başta cumhurbaşkanı olmak üzere herkes yasal sınırlarına çekilmek zorunda kalacak.
  --- spoiler ---

  lan devletin sistemi hakkında kumar mı oynanır. bu kumarı oynayan adamın b c d planları var mı! beyimiz meğer pazarlıkla işini sağlama alıyormuşmuş da tırı da vırı

  tanım: stepne liderin her zamanki gibi akp stepnesi görevini yapacağı ve iş bu başlıkta yazan teoriyi yerle yeksan edeceği durum. bahçeli satsa satsa kendi halkını satar

  debe editi: bugün ayın 22'si. sevdiklerinize henüz yanınızdayken sımsıkı sarılın. always
 • meclis koridorlarında agır olarak konusulan senaryo ise eger 330 u bulunamaz ise 2017 bahar da seçim olacagı şeklinde ki bu günlerde yapılan pr çalışmaları ile yayınlanan anketler vs de bunun gostergesidir.
 • bahçeliyi o koltukta kurultayın önüne tomaları dayayan rte tutmakta. o nedenle ne derse yapar sonra ben bilmiyor idim ben duymamıştım olmasın

  bahçeli hakkında da buraya bir şeyler yazardım fakat 1 avukat 2 polis kapıya dayanmasınlar diye susuyorum
 • başkanlık sistemi için referandum yapar,
  bütün parti çıkıp ''15 temmuz der, fetö der, pkk der, cehape zihniyeti der, inlerine gireceğiz der'' oyları kapar.

  geçmişte de bu böyle olmadı mı.

  hızla artan cahil nesil ne için var.
  işte bu günler için yetişti!
  kömürcü, makarnacı, aç insanlar ise bu ülkede olan her şeyi hak ediyor.
 • herkesin inanmak istediği "bahçeli'nin bildiği bir şey mi var" senaryosunun yazıya dökülmüş halidir.

  "bahçeli gerçekten kayıtsız şartsız "evet" diyecek görüntüsü vererek, akp içindeki fetöcülere" bu son şansımız. mhp de evet diyecek. hayır dememiz lazım" şeklinde sıkıştırmak istiyor olabilir. " tezi üzerine yazılmış bir senaryo.

  lakin bahçeli bunu niye yapsın?

  yani akp den sonrasının bir yangın olacağı ortada. bu yangının içine niye bile bile dalsın?

  eğer buna niyeti olsaydı zaten kasım seçimlerine gidilmez akp-mhp koalisyonu kurulurdu. siyaset adamına "koltuk sevdalısı değil" yakıştırması yapanlar var aramızda onları engelle engelle bitmedi ayrı mevzu da yine yazalım. olm siz mal mısınız? ekmeği işi gücü seçim ve koltuk la bu adamların. senden oy isteyen, seçilince de maaşa bağlanan bir adam bir kurum nasıl "koltuk sevdalısı" olmuyor az kafanı işlet.

  bahçeli'nin tek derdi azıcık aşım ağrısız muhalefet pozisyonum diyerek, ligdeki yerini korumak. şampiyon olmak ya da üst sıralara tırmanma hevesi yok. bu yüzden yeni kurulacak ligde aynı pozisyonda oynamak için biat etti. olay budur.
 • eeee bu işler sırayla
 • cevap vermek istediğim tek maddenin beşinci madde olduğu siyasi çıkarım maddeleri.

  5. maddeye cevabım: nah çekilir.
 • erdoğan'ın bahçeli tarafından kandırılmış olmasıyla sonuçlanacaktır.

  erdoğanı fetö kandırdı. fetönün hali içler acısı.
  erdoğan'ı hdp kandırdı. hdp'nin hali malum
  erdoğan'ı asker kandırdı. açılışlar,selfiler,şahitlikler.
  erdoğan'ı bahçeli kandırdı. "barajı geçseydik iyiydi."