şükela:  tümü | bugün
  • şu sıralar en çok merak edilen konu olmuştur.
    referandum sürecinin son iki gününde "federasyon sistemini" bahane olarak ele alıp zaten "evet" vermeye niyetli olmayan ama mhp'den kopamayan ülkücüleri "hayır" vermeye yönlendirmiş olan bahçeli'nin seçim günü yaklaştıkça, akp'yi tasviye planında ne zaman nasıl bir çıkış yaparak cumhur ittifakı'nı bozacağı merak konusu oldu.

af konusu şu an en güçlü bahane gibi durmakta. bayram zamanı bu mesele gündemde iyice ısınacak. belki de patlayacak.

diğer taraftan bahçeli, "ilk ateş edenin" kendisi olmadığı bir plan tasarlıyor görüşünde olanlar var. erdoğan'ın başdanışmanlarını, akp'li kurmayları ve milletvekillerinin sinirine dokunacak açıklamalar ve isteklerde bulunarak akp tarafından "bu iş böyle gitmez" çıkışı yapacak bir kıvılcım beklemekte.
    https://www.youtube.com/watch?v=sbovmwrzno8

bu kıvılcımın gelmemesi durumunda kendi meşalesini kendisi yakmaktan çekinmeyecektir.
  • bu sefer olmayacağını düşüneceğim hadise. aksi halde barajı geçemez mhp ve bahçeli bunun farkında.

insanlar bahçeli gibi politikacıların "davalarına" bağlılığını fazla abartıyorlar.
  • once erken seçime götürüp rte yi oyuna getirdi simdi de ates atip kenara çekilecek.
    ulan böyle bisey olsun varyaa sana tofas alirim bahceli.
    fitne atesine odun tasimayan bizden degildir. davranin a dostlar
  • 24 haziran sonrasi icin dusunursek merakla bekledigimdirl. polis icindeki ulkuculeri yukseltip parlatacagini vaad eden erdogan bu sozunde durmazsa o zaman bir dersane meselesi gibi gostermelik bir bahane bulunabilir. af meseleside bahcelinin yeniden kadrolasma hevesi nedeniyleydi diye dusunuyorun

fakat erdogan istedigini aldiktan sonra bahceliyi cok takacagini sanmiyorum herkese yaptigi gibi. bir yandan da 300 u tek basina alamadi ve bakanlarla bu sayi iyice dusecek.bu bahceliye ihtiyaci devam ettiren tek etken.

bahcelinin asil rolu zaten muhalefet gibi gorunup hicbir ise yaramamak. tekrar eski gorevine donebilir
  • akp nin ve akp lilerin protokol kapsamında ya da sözleşmeli işlerde nasıl davrandığını bilen kişiler için mhp ile olan birlikteliğinin uzun ömürlü olmayacağını söylemek gayet mümkün. zira akp, mhp ye belirlenmiş alanın dışında bir yetki vermeyecektir. önümüzdeki dönemde ya rte nin makamı sallanmasın diye mhp nin siyasi taleplerini yerine getiren bir akp ya da mhp nin çok dikkate alınmadığı ve huzursuzluğun giderek arttığı bir manzara göreceğiz. mhp makam talep etmiyoruz diyor ama siyasi talepleri var. ohal devam etsin diyor. kürt sorununda çözüm için tek bir yol öneriyor (ki o yol sorunu çözemiyor). makam mevki istemem diyor ama muhtemelen bahçeli nin bürokrasi ve ihalelerde mhp adına bazı talepleri olacak. bunların tamamı akp nin hareket alanını kısıtlayacak. seçim sonuçlarına üzülenleri bu yüzden anlamıyorum. önümüzde hem yerel hem de kuvvetle muhtemel bir tekrar genel seçim var. iç tartışmaları bırakıp chp tekrar örgütlenerek mücadeleye daha sağlam devam edebilir. üstelik chp bülent ecevit'in ardından kendine ilk kez "doğal" bir lider buldu. hiç bir şey bir günde değişmez. çaba göstererek, adım adım ve sabırla ilerlemek lazım. ez cümle, akp-mhp ittifakı çok sorunsuz bir ittifak olmayacaktır.

edit: şu ihtimal de var, bir yazar bahsetmiş. mhp ittifak dışında bir daha barajı geçemeyeceğinden korkup akp ye tamamen biat edebilir. zira kendisini kongrede akp kurtardı. bu durumda mhp çok azıyla yetinip sadece akp nin topluma önceden söylenmesini istediği şeyleri söyleyen bir sözcü gibi de kullanılabilir. o zaman önümüzdeki 4-5 yıl çok gerilimli günler bizi bekliyor demektir.