şükela:  tümü | bugün
 • bahçeşehir üniversitesi 9 bin kişi ile görüşerek ortaokulu güçlendirme ve liseye geçiş için hazırladığı 2 aşamalı model önerisidir. aşağıdaki linkte ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

  haber linki

  edit: farklı bir haber sitesi linki

  zaten halihazırda teog yerine geleceği konuşulan sistemden çok da farkı olmayan, fark olarak gözüken kısmın da (önerilen modelin ilk aşaması) uygulanabilirliği olmayan sistemdir.

  adrese dayalı yerleştirmeyi sadece anadolu liseleri vs ye indirip azıcık kapsamı daraltınca olmuyor bu işler. zaten adese dayalı yerleştirme dünyanın en saçma şeyiyken bir de anadolu lisesi, fen lisesi gibi önemli okullara bu şekilde yerleştirme yapılması düşünülemez bence.

  adrese dayalı yerlestirme sadece imam hatip, meslek lisesi gibi okullar için olsa belki kabul edilebilirdi. fakat bu haliyle hiç de mantıklı görünmüyor.
 • akıl almaz şeyler barındıran öneri. 'istek odaklı adrese dayalı yerleştirme' gibi afilli ama boş bir tanımla geçiştirmiş anadolu liselerine girişi.

  anadolu liseleri derken; koskoca galatasaray, kabataş, istanbul erkek, kadıköy anadolu, beşiktaş anadolu, hüseyin avni gibi tarihi liselerden bahsediyoruz. türkiye'nin her kesiminden insanın gidip okuyabildiği ve daha sonrasında da fen liseleri ile birlikte ülkenin en kaliteli üniversitelerine yerleşen çocuklardan bahsediyoruz.

  bu okullardan mezun olan çocuklar, üniversite için ya yurtdışına gidiyorlar ya da odtü, itü, boğaziçi gibi devlet üniversitelerine veya koç, bilkent gibi tepe vakıf üniversitelerine yerleşiyorlar.

  ne yani, şimdi bu önemli anadolu liselerine adrese dayalı sistem ile mi girilecek? ne isteniyor bilmiyorum?

  o liselerin bulunduğu semtlerde oturan ve görece gelir durumu iyi olan ailelerin çocukları mı bu liselere girsin? tabi sonra da üniversite sınavında başarılı olamayıp parayı basarak bahçeşehir gibi okullara yerleşsinler? siz de o zaman, galatasaray'dan kabataş'tan öğrencilere sahibiz mi diyeceksiniz?

  ayrıca, orta öğrenim boyunca öğrencilerin izlenmesinden bahsediliyor. bunlar da tabi tamamen havada kalan sözler sadece. nasıl yapılacağı belli olmayan ve uygulanabilirliği tartışmalı projeler.
 • resulkurt.com gibi siteleri nerden buluyorsunuz, bu tür haberler için daha mantıklı kaynaklar gösterilemez mi gibi soruları beraberinde getiren öneri.