• bugünlerde içeriği yalanlanmaya çalışılan el yazması kitap.

(bkz: osmanlı dudaktan öpüşmezdi)
  • şeyh muhammed el nefzavi eseri, kitabın içerisinde resimli anlatımları var ve gerçekten pek eğlenceli. henüz başladım. içindekiler bölümünde küçük uzuvları büyütmek için reçete ve yöntemler, kötü kokuların giderilmesi ve fercin daraltılması için bilgiler başlıkları ilgiyle okunduğunda kişiye parende attırır.
  • arapça cinsel arzu, şehvet anlamına gelen bah kelimesi ile, farsça risale, kitapçık anlamına gelen name kelimelerinin birleşiminden oluşmuş, şehvet kitapçığı olarak çevrilmesi mümkün kelime.

osmanlı'da fatih sultan mehmet de dahil olmak üzere padişahların bir çoğunun dönemin ünlü bahnamelerini getirtip okudukları bilinmektedir. bu kitaplarda kamasutra usulü yalnızca cinsel ilişki bilgileri değil, aynı zamanda kadınlar için doğurganlığı arttırıcı ya da gebeliği engelleyici bitkisel karışım formülleri ile, kızlık zarının yeniden inşası için (? nasıl anlatacağımı bilemedim) formüller de yer almaktadır.
  • bugün hiçbir televizyonda yayınlanamayacak içeriğe sahip kitap. gazetede falan yayınlasan kıyamet kopar. saray kütüphanesinde, koyunoğlu müzesi'nde falan var olduğunu biliyorum. gerçi çalındı diye duymuştum ama bilemiyorum.

kitapta çeşit çeşit pozisyonlar, neye ne iyi gelir? sorularının cevabı, cinsel anlamdaki sorunlar için ilaç formülleri gibi şeyler, bu bahnamelerde yer alırdı.
  • içerisinde cinsel organların şekillerinden tutun, konu komşu toplanıp davulla zurnayla seks yapan gayleri basanların minyatürlerinin olduğu, istanbul'u harem-i şerif gibi zanneden bazı yobazları apıştıracak türden eser. yayınlamak yürek ister.
  • zamanında avni insel, italyan pitigrilli'nin eserlerini dilimize tercüme etmiş. bunları eleştiren refi cevad ulunay ise yazarı edebiyat pezevengi, eserlerini ise asrî "bahname" olarak nitelemiş. ilaveten: müdde-i umumilik de mütercimi mahkemeye vermiş.
  • merak ettiğim bir kitap türü. internette biraz araştırdım, bulabilecek miyim diye ve baskısının olmadığını öğrendim. tabii ilk iş hemen nadir kitaba bakmak oldu ve fiyatların 70 tl'den başladığını görünce kitabın bana(en azından şimdilik) hayal olduğu gerçeğini kabullendim. bahnamenin adı da ıtırlı bahçe. bir de fransızca iki tane bahname var sitede. ikisi de aynı kitap olsa gerek ama kitap kapakları farklı. biri 295 tl iken diğeri 1450 tl. bu 1450 tl olan eğer yanlış anlamadıysam 1883 yılında basılmış, anlaşılıyor neden böyle pahalı olduğu. neyse, zaten henüz fransızcada başlangıç seviyesindeyim, gözümün o kitapta olmasına gerek yok.
  • okuyunca dumura uğratan kitap
  • cinsellik ihtiva eden yazı ve resimlerin olduğu kitapların genel adı.
    çok eşlilik, eşcinsellik, kadın biseksüel davranışlarının harem ve benzeri paşa haremi gibi yerlerde olabildiğince çok yaşandığı bilinmektedir. bahnamelerde bunlarla ilgili pek çok bilgi mevcuttur.
hesabın var mı? giriş yap