şükela:  tümü | bugün
 • kazım öz'ün senaryosunu yazıp, yönettiği film. eylül'de gösterime girmesi bekleniyor.
  90lı yılların ünversite öğrencileri üzerinde durmuştur.
  oyuncu kadrosu :

  sinan bengier
  ali sürmeli
  cahit gök
  havin funda saç
  selim akgül
  asiye dinçsoy
  ali geçimli
  kadim yaşar
  bertan dirikolu
  engin emre değer
  volga sorgu
  feyzullah gürdaş
  ececan gümeci
  çağlayan bozaci
  zelal maraşli
  muhlis asan
  turgay tanülkü
  ümit çirak

  web sitesi:
  http://www.firtinafilmi.com/tr/anasayfa.aspx
 • (bkz: fırtına)
 • 14 kasımda gösterime girecek olan kazım öz'ün filmi.
  şu ana kadar gösterime gireceği kesinleşen sinemalar:

  adiyaman - aile kültür 0416 214 99 11
  ankara - optimum avşar 0312 280 34 94
  ankara - eryaman yunus 0312 279 32 31
  batman - yılmaz güney 0488 212 98 34
  bingöl- elit 0426 213 65 79
  diyarbakir- şehir sineması 0412 224 31 31
  antep - oska 0342 371 01 20
  hakkari - yüksekova vizyon 0438 351 47 28
  izmir - palmiye avşar 0232 277 48 00
  kayseri- onay 0352 222 13 13
  urfa - emek 0414 217 13 13
  viranşehir - kültür 0414 511 25 14

  ist. avcilar avşar 212 421 08 55
  ist. bağcilar sinema merkezi site 0212 436 08 08
  ist. bahçelievler holidayplex 0212 442 13 84
  ist. güneşili hayat park site
  2. haftasi esenler'de oynayacak 0212 651 06 66
  ist. çemberlitaş şafak movieplex 0212 516 26 60
  ist. şişli movieplex 0212 380 15 15
  ist. kadiköy kadiköy 0216 337 74 00
  ist. pendik oscar (0216) 390 09 70
  ist. kartal vizyon 216 306 90 07
 • çok sıcak, çok samimi olmuş bir film.
  upuzun ama hiç de sıkıcı olmayan bir film. takriben 160 dakika. müzikleri ayrı güzel olmuş. kardeş türküler'den vedat yıldırım çok güzel dokunmuş.

  80 öncesi - sonrası siyasi olaylar hep anlatıldı. diziler filmler hep çekildi. işte bu filmin farkı başka bir taraftan bakması.

  istanbul'da sadece 8-9 sinema tarafından gösterime sokulması en basit tabirle ayıp. çok ciddi emek sarfedilmiş. her kare, her sahne dokunarak çekilmiş sanki.

  kısaca güzel film olmuş. keşke daha çok insan izleyebilse.
 • öğrenci muhalefetinin 80 sonrasında bahar eylemlerinin ardından yükselişinin 92 itibariyle yaşadığı ilk çöküşe tanıklık eden bir film. film o dönemi çoğu doğu kökenli kürt ve pkk sempatizanı (hatta pkk'li) bir grup öğrencinin gözünden ve örgütlülüklerinden anlatıyor. o dönemi ve daha sonraki dönemleri yaşamış üniversiteli devrimcilerin muhakkak izlemesi gereken bir film. muhtemelen kendisi de böyle bir örgütlülüğün içinden gelen yönetmen kasım öz o dönemin tipolojilerini ve süregelen tartışmaları yansıtmaya çalışmış. kürt sorununa çatışmaların en yoğun olduğu dönemden üniversiteli bir bakış.

  üniversite olarak istanbul üniversitesi' nin seçilmesi filme çok hoş dekorlar sağlamış. ayrıca o dönemin havasının yakalanması için iç ve dış mekanlarda, giysilerde ve dilde özenle çalışılmış, bayağı emek verilmiş. pastel renkler bana o yılları bir daha yaşattı.

  yalnız filme o dönemin öğrenci hareketini görmek için gidenler biraz hayal kırıklığına uğrayabilirler. dediğim gibi film daha çok yurtsever kürt öğrenci hareketine odaklaşmış ve genel bir perspektif sunma niyetinde değil. ancak örgüt içinde yaşanan tartışmalar ve karşılaşılan durumlar çoğu kişiye tanıdık gelecektir:)

  film de ne yazık ki karikatürleştirilmiş tiplere ve davranış kalıplarına rastlamak da mümkün. bu toprakların filmi olduğu için arabeskleşmek ve derinleşememek bence bazı durumlarda göz ardı edilebilir.

  yalnız film 'dağa çağrı' yla bitiyor ki... o dönem yüzlerce üniversiteli yurtseverin uyduğu bir çağrı.
 • bugün itibari ile, 17:00-18:00 saatleri arasında yönetmeni kazım öz ile başrol oyuncuları cahit gök ve asiye dinçsoy'un uluorta'ya konuk olacakları film.
 • bahoz.

  1990'lar yurtsever (bkz: yurtsever/25) gençlerinin uzun metraj bir öyküsü. sinema ne der bilemem. yüksek estetik süzgeçlerden geçerse bu film, geride ne kalır, imdb'de kaç puan alır, bunlar uzak mevzular. ancak film oldukça önemli bir film. bu memlekette kürt olmanın belki en zor olduğu, tesadüfi ölüm sebebi olduğu yıllarda -şu veya bu şekilde- siyasal mücadele yürütmüş, üniversitelerde var olmaya çalışmış, şu veya bu sebeplerle çeşitli ölçülerde partiden cepheye kaymış / kaymak zorunda kalmış bir koca kuşak gencin hikayesi anlatılıyor zira.

  yönetmenin (kazım öz) pkk* ile organik ilişkisi nedir ne ölçüdedir, kürt siyaseti ile ilgili eleştirel bir bakışı var mıdır bilmiyorum. fotoğraf filmini de izledikten sonra pek eleştirel bir noktası yokmuş gibi duruyor aslında, ama yine de ben bu filmi şu şekilde okudum, insan olma hakları ellerinden alınmış, köyde, şehirde, okulda, dağda; nerede olursa olsun aslında istemedikleri yerlerde durmak zorunda bırakılmış ve sürekli birilerinin, bir şeylerinn pençesini enselerinde hissetmiş bir kuşağın hikâyesi bu film. ve bu memleketin siyasi panoraması, yakın tarihi ile ilgili merak taşıyan herkesin (beğenecek olsun beğenmeyecek olsun) gidip izlemesi gerekir diye düşünüyorum.

  bunlar dışında, abdülbaki'yi pek sevdik (bkz: feyzullah gürdaş), filmdeki siba yorumu pek eğlenceliydi. replikler kimi zaman kulak ve beyin tırmalasa da, anlatılmak istenenler çoğunlukla en basit ve klişe şekillerde anlatılmış olsa da, iyidir hoştur, gidilip görülmelidir.
 • zor koşullarda çekilmiş, naif bir film. bu özelliğini bilen çok fazla da eleştiremiyor aslında.
  söylemek istediği çok şey var, bunca zorluk sonunda herşeyi bir anda anlatma derdi var filmin.gözümüze gözümüze mesajlar fırlatıyor bazen, klişelerde en çok bu noktada karşımıza çıkıyor.
  izlediğimiz sinemanın ses düzeninden mi yoksa çekimlerden kaynaklı bir ses problemi mi vardı anlayamadık,pek çok diyalog güme gitti. yine de samimiyetine inandırdığı için sıcaktır, keyiflidir, izlenilesidir.
 • --- spoiler ---
  1990'lı yıllarda büyük şehirlere üniversite okumaya giden kişilerin karşılaştıkları sorunları anlatan kazım öz filmi. cemal*'in yaşadıkları, sade bir anadolu gencinin tüm sadeliğiyle üniversiteye gelmesiyle karşılaşması muhtemel sorunlardır. kazım öz sadece kürtlerin yaşadıkları sıkıntıları anlatmaktan öte, kürt militan güçlerinin saçmalıklarını da ortaya sermiştir. abdulbaki* ve orhan* karekterlerinin diyalogları bir yerde içimizi burksa da güldürmeyi başarmıştır. bunların dışında cemal'in hayatına yön veren iki inşaat işçisinin otobüsten atılması sahnesi hayal ürünü bir sahne olmamasından olsa gerek inşaat işçisinin anlattığı hikayeye güldürmüştür sadece. tabi inşaat işçilerinin cemal'den tek farkı hayatlarını değiştirecek bir konumları olmamasıdır. yurtsever öğrencilerin aşk hayatlarına karışılması, metropol sorumlusu konumundaki şahsın yaşantısı ile kendini davaya adamış öğrencilerin hayat şartları arasındaki fark, kendilerince haklı gerekçeleri olduklarını anlatsalar da haksız kazanç elde etmeleri ve bunlar gibi bir kaç sebepten dolayı da olsa cemal'in bu ortamda tutunamaması onurlu bir insanın yapması gereken tek tutumdu. ancak orhan gibi köyünden dışlanmış, akrabaları köyden kaçmadıkları için katledilmiş ve hayatının şehirdeki kısmında da polis ve sivil vatandaşlar tarafından ötekileştirilmiş birinin davranışlarını ölçmek için o konumun içinde olmak gerekir. müzikleri de vedat yıldırım kalitesi saçıyordu.

  --- spoiler ---

  film bir bütün olarak ele alındığında bir öğrenci hareketinin örgütlenmesinin yanında, hem kürtlerin dışlanmışlıkları hem de büyükşehirlerde yaşayan kürtlerin tutarsızlıklarını çok iyi işlemiştir. hakkettiği ilgiliyi görmemiş olması, bu işe emek harcayanların hevesini kırmaz umarım.
 • eve ödev veren filmdir. kazım öz her ne kadar o güzelim hikayelerin hakkını vermeyerek efsane olabilecek bir filme imza atma fırsatını tepmiş ve onun yerine anılarını anlatmayı tercih etmiş olsa da aklınızdan çıkmayacak bir film yapmış. izlediğimden beri her gün düzenli olarak filmi düşünüyorum. ölçüyorum tartıyorum. çok yordu valla bu film beni.