şükela:  tümü | bugün
  • genellikle garsonlara bahşiş verilir. ama yeni yeni adetler türemekte.

taksiciye bahşiş vermek çok anlamsız geliyor bana. o zaman tüm meslek erbaplarına bahşiş bırakalım anasını satim.

devlet memuruna işini yaptı diye bahşiş bıraksan rüşvet vermiş oluyorsun mesela...

edit: düğün yapacak adamın; yol kesenden tutunda berbere, bıçak getirene, makas getirene, kapısını açana, sandığa oturana vs vs vs vs bahşiş verme zorunluluğuda var tabi. ulan adam zaten düğün yapıyor batmış birde bu soyguncular var.
  • gariban olduğunu düşündüğünüz (bkz: düşük gelir grubu), verdiği hizmetten memnun kaldığınız ve paranız olduğu sürece her meslek grubu buna dahildir. elbette bahsedilen sektörün özel sektör olması kaydıyla. mesela bazı mekanlar zaten adisyona otomatik olarak ekliyorlar bahşişi ama genelde gördüğüm kadarıyla hesabın ya da hizmetin %10'u civarı bir bedel makbul sayılıyor.

illa kanlı canlı örnek isterseniz suculardır mesela efendim. adam kaç kat merdiven çıkıp 20 kiloya yakın ağırlıktaki suyu ayağınıza getiriyor. o kişinin çok zengin olma ihtimali de pek olmadığına göre bari emeğine karşılık bir güzellik yapın siz de ona.*
  • 2013’tü galiba.kaza yapmışım. ehliyetsiz öküzün biri gelip çarpmış,araba mahvolmuş. aradım kasko firmasını tur assist çekici gönderecek arabayı servise götüreceğiz. firma karşılayacak. neyse arabayı aldık kartal doğuş servise indirdik. çekici gitmiyor. kardeş mesele ne niye gitmiyorsun? abi bizi bi gör. nasıl göreyim anlamadım? abi bi bahşiş at. ulan amınoğlu. kaza yapmışım araba mahvolmuş şirketin seni yollamış git şu arabayı şu servise götür demiş. araba mı aldım. sana sıfır arabayı hediye paketi yapıp mı taşıttırıyorum. neyin bahşişi. siktir ol git.
    velhasıl bu mevzu bende çekicilere karşı kıllık sebebidir. ibneye bak. kaza yapmış adamdan kaza sonrası araç taşıma bahşişi istiyor. bak yine sinirlendim aklıma geldi.
  • tecrübe ile sabit arabanızı tamir eden kalfa!

kardeşim al bir öğlen yemeği diye attığınız 20'lik size ileride girecek boruların engellenmesine sebep olur. siz onun için bir kahraman olmuşsunuzdur ve arabanın altına yattığında gördüğü yağ kaçağını size söyleyecek ve bir daha daha büyük sorunla yolda kalmanızı engelleyecektir.
  • bahşiş hizmet sektöründeki tüm çalışanlara verilmesi gereken birşeydir. aksi taksirde bir daha hizmetten memnun kalmayabilirsiniz.