şükela:  tümü | bugün
 • romanya'nın kuzeyinde bulunan maramureş'in merkezi. şehir bükreş'e 600 km. uzaklıktadır.
 • evs sürecimi yaşadığım romanya'nın sakin , temiz şehirlerinden birisi. değerini diğer şehirlere gittiğimde anladığım, ucuz, kolay yaşanabilen ve sakin hayat sürmek isteyen kişilerin tercih edebileceği bir yerdir. romanyada maramureş eyaleti genel olarak sakin ve doğal kalmış bir bölge, baia mare ise bu bölgedeki büyük şehirlerden biridir. cluja çok yakın bir konumdadır. dünyaca ünlü (bkz: merry cemetery) ziyaret etme şansını bulduğum için baia mareyi ayrı severim.
  çok canlı, eğlenceli, gece hayatının olduğu bir yer değildir fakat çok sıcak kafeleri, yürüyüş yapabileceğiniz parkları vardır.
  bastion isimli restoran inanılmaz keyifli ve dünyadaki en güzel placintaları yapan yer olarak not etmekte yarar var.
 • yıl 2010 idi, sağlık problemleri sonrası yaptığım ilk ziyaret, pek hafızamda yer etmiyor artık ama güzel bi 10 gün geçirmiştim, birisinin hatrına hala hatırlarım..
 • erasmus ile gidecek arkadaşlar.. gitmeyin, illa ucuz diye romanya diyorsanız az berisinde cluj var. şansınızı orada deneyin.
 • 30 ocak 2000 tarihinde yaşanan çevre felaketi ile adını çevre tarihine siyanürle yazdıran romanya şehri. aurul altın madeninde gerçekleşen siyanür sızıntısından dolayı kaynaklara "avrupa’nın çernobil’den sonra yaşadığı en büyük çevre felaketi" olarak geçen olayda, insani can kaybı yaşanmamakla birlikte, sızıntının olduğu nehir ve çevresindeki tüm bitki örtüsü ve vahşi yaşam çok büyük zarar görmüştür.
  yıkılan atık su havuzundan dökülen 120 ton siyanür ve ağır metaller içeren yaklaşık 100.000 m³ atık su, önce lapus nehrine oradan da tuna'ya karışmış ve olaylar gelişmiştir.
 • kısa dönem avrupa gönüllü hizmeti yaptığım, romanya'nın kuzeyindeki minik şehir. 130bin civarı nüfusu var.

  la mustache, log out, angel gibi gündüz restoran-pub, akşamları kulübe dönen mekanlarıyla gece hayatının hareketli olduğu bir şehir.

  gençlerin ve yerlilerin çoğunluğu ingilizce biliyorlar. yabancıları seviyorlar zira şehirde turist çok fazla yok.

  ulaşım çok kolay. fazlasıyla ucuz ve her şeyi bulabileceğiniz bir şehir. gezip görmelik çok yeri yok ama harika bir emeklilik hayatı yaşanabilir.
 • içerisinde üç gün geçirdiğim şehir. ne güzel bir restorant, ne güzel bir kafe, ne de herhangi özel bir hikayesi olan küçük şehir. emekli olunca git takıl tadında sakin bir şehir. trafik yok gürültü yok kavga dövüş yok vs.
  köyleri ise çok enteresan herkes sefalet içinde yaşıyormuş gibi ama değilmiş gibi de. mısır, havuç gibi mahsulleri var sıklıkla gördüğüm ve her evin kümeslik alanında birer tane domuz barınan, kişilerin yüzlerine baktığında, ruhları içlerinden alınmış gibi sönük sönük bakan tiplerin olduğu öyle enteresan bir yer.