şükela:  tümü | bugün
 • italya'da, roma imparatorluğu döneminde zenginlerin tatil bölgesi olarak bilinen yer. fantastik.

  baiae, ms. 79’da vezüv yanardağının patlaması sonucu sular altında kalmış. patlama sonucu yaşanan volkanik aktiviteler kıyıyı 400 metre kadar içeri çekmiş ve baiae’nin sular altında kalmasına yol açmış. roma döneminin las vegasıymış. baiae ‘lüks ve keyifle' eş anlama gelir ve dönemin ultra zenginlerinin sayfiye alanıdır. şehrin altın çağında, dönemin ünlü romalılarından julius caesar, nero, pompey, marius ve hadrianus gibi isimlerin burada evleri varmış.

  1
  2
  3
  4
  5

  kaynak

  @sweet leaf tarafından 2 ay önce verilmiş bir ukteymiş. bana denk geldi doldurması*.
 • (bkz: campi flegrei) volkanik kalderası üzerinde bulunan bu döneminin günah şehri. vezüvün patlaması sonucu yer altında kalmıştır fakat volkanik aktiviteler devam ettiği için, bazı dönemlerde sular çekilir ve şehir belli aralıklarla 1500 yılına kadar kullanılmıştır. 1500 civarında italyayı vuran sıtma salgını sebebiyle tamamen terk edilmiştir. günümüzde büyük çoğunluğu sular altındadır.
 • hakkında şöyle bir yazıya rastladığım roma las vegas'ı.
 • romalı zenginlerin abartılı eğlencelerinden dolayı roma'nın sodom'u veya dönemin las vegas'ı olarak da anılan baiae kentinin yarısı volkanik aktivite yüzünden yükselen suların altında kalmış olup, pompeii, herculaneum ve capri gibi dönemin gözde sayfiye yerleşimlerinden birisiydi. günümüzde yarısı karada yarısı denizin altında açık arkeoloji parkı olarak ayakkabı ve şnorkel yardımıyla gezilebilir.

hesabın var mı? giriş yap