şükela:  tümü | bugün
 • çin'de genellikle sorghumun damıtılmasıyla elde edilen alkollü bi içki. beyaz şarap olarak tercüme edilse de harfi harfine çevirisi beyaz likör, beyaz alkoldür. %40-60 alkol oranıyla damıtılmış likörler sınıfında olup fermantedir.
 • avrupa pazarında bu sene satışa çıkacaktır. şişesi 130 euro civarı olacakmış.
 • dünya tüketimi 1 milyar litre ile en çok tüketilen yüksek alkollü içki. tüketiminin çok olması çin'in milli içkisi olmasından kaynaklanmakta. hammaddesi buğday ve pirinç.
 • amerikan pazarına da girmeye başlayacak çinlilerin beyaz alkolü. bu konuda bir yazı ve tadı hakkında yorumlar için; http://www.foreignpolicy.com/…a_china_vomit_alcohol
 • açılın bilgilendirmeye geldim.

  daha önce belirtildiği gibi beyaz likör olarak tanımlanabilecek geleneksel çin içkisidir. buğday, beyaz pirinç, kahverengi pirinç ve sorghumun belirli oranda karıştırılması ve bu karışımın fermente edilmesi ile elde edilir.

  bakliyatlarla üretilmesine rağmen çeşitli çiçek ve meyve kokularını içinde barındırır ve oldukça yüksek alkol oranına sahiptir.

  ilk elde edildiğinde %70 civarı bir alkol oranına sahipken bu oran dinlenme süreci sonrası %45-50 civarına düşer.
  içimi zor bir içkidir tadı ispirtoyu andırır ve fazla içildiğinde içerken mide bulantısı yapar.* ancak bu çok kısa sürelidir hatta içtikten sonraki etkileri açısından temiz bir içki bile denilebilir. makul oranlarda içildiğinde aşırı sarhoş etmez daha doğrusu güzel bir sarhoşluğu vardır denilebilir.

  ayrıca bu içkinin de bir içim ritüeli vardır. baijiu doldurulan kadeh ne kadar büyük olursa olsun bitirilmesi zorunludur. aksi durumda ev sahibi bunu saygısızlık olarak algılar.

  bu içkiye çok fazla anlam yükleyen çinliler cilt güzelliklerini buna bağlar ve sağlığa iyi geldiğini iddia ederler. son olarak çok övündükleri geleneksel şiirlerinin ve kung fu tekniklerinin önemli bir kısmının baijiu etkisiyle ortaya çıktığını belirtirler.
 • çinlilerin herhangi bir tahıl bazlı ve geleneksel çin kültürü metodları ile üretilmiş bütün alkol türlerine verdikleri isimdir.
 • leş lezzetli bir çin içkisi. milli içki olduğu için çinliler bayılır buna. lezzeti çok kötüdür, denediğim bilinen içkilerin hiç birine benzetemedim.

  vakt-i zamanında çin'de çalışıyor iken, içmeyi sevdiğimi bilen bir çinli, bir mekanda bana bunun otuz beşliğini hediye etti. porselen şişede, şişeyi açmak için, porselenin kapak kısmını kırmak gerekiyordu(bizim testi kebabı gibi). hediye eden arkadaş bira içti, ben bunu beraber (bkz: ganbei)ledik.

  gece yarısı mide yanması ile uyandım ki, başka sebeple hayatımda böyle bir şey yaşamadım. oluk oluk şu içtim.

  hala arada getiriyorlar, hala sevmiyorum.
 • cinlilerin rakisi iste.
  ayni bokun cekik gozlusu.
  ama allahi var, tadi rakidan bir parmak daha igrenctir. eglenmek isterseniz youtube'da bu berbat ickiyi icmeye calisan insanlarin reaksiyonlarini izleyebilirsiniz.