şükela:  tümü | bugün
  • içimi tadı herşeyi güzelde, koca şişenin 1 tane kırmızı tuborg etkisi yok o yanı kötü işte.
  • insanın damak zevki zamanla değişiyor. eskiden hiç beğenmezdim şimdi bir yudumu bile zevk verdi
  • asıl adı baileys irish cream olan;
    dünya genelinde içkilerin ve kokteyllerin yanı sıra tatlıların ve kahvaltılıkların tariflerinde de kullanılabilen, barmenlerin favori olarak nitelendirdikleri içki.

her yerde satılır ve hem amerika'da hem de dünya genelinde sürekli olarak en çok satan içkilerden biridir.

kız içkisi diyenleri üzebilir, seksist bir yaklaşım olmasının yanı sıra içerdiği alkol neredeyse tüm şarap ve bira ürünlerinin içerdiğinden daha fazladır. yani tatlı olmasına kanmayın, adamı "çarpar".

kahve, crem caramel, badem gibi bir çok çeşidi vardır. yan çeşitlerini hiç denememiş olsam da bailey irish cream'den hatırı sayılır miktarda içtim. ve şu ana kadar sürekli içtiğim içkilerden insanı en sıkmayanı ve sürekli kendisini arzulatanı diyebilirim.

kişisel tavsiyem, kutlama veya yıl dönümü gibi güzel anlarda bir bardak içerisinde soğuk bir şekilde tüketilmesidir. zaten kendisi viski, çikolata, krema ve benzeri karışımları içerdiğinden herhangi bir şeyle karıştırmaya gerek olmadığını düşünüyorum.

şerefe / cheers / skål!

edit: birkaç soru geldi kolay bir kokteyl tarifi var mı diye. bu sıcak yaz günlerinde görsele de eklediğim gibi güzel bir filtre kahve + buz + baileys kokteyli çok iyi gider.

görsel
  • şişedeki cennet. çikolatalısı da çok güzel olmakla birlikte favorim her zaman orijinalidir.
  • tam olarak şu an filtre kahvenin içerisine koydum, kupama boşalttım ve sözlükte başlığını gördüm.

bu ne saçma bir denk gelmedir? hepiniz toplandınız beni mi izliyorsunuz? söyleyin kızmayacağım.
  • 1lt/gece ortalamasıyla tertemiz zarar ettiren güzellik
  • gün ortasında tatlı bir serinlik için keyifle alınabilecek çikolata lezzetinde içecek.
  • bailey’s i birer olcek malibu ve kahluayla karistirip bardagin kalanina buz ve sut eklerseniz hayatinizda ictiginiz en iyi tatli kokteyllerden birini olusturmus olursunuz.

2017 yazinda her gun icmisligim vardir. bagimlilik yapabilir, sekeri olanlar dikkat etsin.

evinizde bir sise bulunmasi gereken icki. kendinize veya misafirlerinize kahve hazirladiginizda icine bir olcek koyarsaniz cok olumlu sonuclar alirsiniz. ben bir ara abartip misir gevregine de koyuyordum.

guzel ickidir iciniz ictiriniz.
  • bugün debe'deki entryi görünce irlanda'da yaşadığım bir anıyı aklıma getiren likör. geçen sene eylül ayından beri dublin'de yaşıyorum. malumunuz irlandalılar barlarına ve içkiye çok düşkünler. hoş daha çok yine irlanda üretimi viskileri ve guinness birasını tüketiyorlar ama baileys de kokteyllerde ve kahve yanında çok kullanılıyor.

covid öncesi (milattan önce gibi bir ifade) bir akşam merkezde büyük iki katlı bir bara gittiğimizde garsondan baileys chocolate istedim. baileys chocolate'ı ilk defa ankara esenboğa'da duty free'de görüp almıştım. ben zaten böyle hafif yumuşak içim içkileri severim. bunu da çok beğendim. öyle ki yurt dışına gidip gelen bir tanıdık olursa duty free'den hep bunu istiyordum. 19 euro gibi bir şeydi yanlış hatırlamıyorsam.

neyse irlanda baileys'in merkezi olduğu için markete ne zaman gitsem bunu arıyorum ama yok bir türlü denk gelemedim. normal baileys var ama bu afilli şişedeki chocolate versiyonu yok. işte bara gittiğimizde bir anda aklıma geldi ve garsondan bunu istedim. garson, barmene sormam lazım ben duymadım dedi. birkaç dakika sonra geldiğinde baileys var ama baileys chocolate yok dedi ve ekledi: dediğiniz nasıl bir şey barmen de ben de hiç duymadık. ben bir şaşkınlıkla anlattım, şişesini tarif ettim sonra açtım gösterdim telefondan. ama garson kız benden daha da şaşkın. 'biz hiç görmedik bunu haberimiz yok, tadı güzel mi ' falan dedi. yani anlyacağınız irlanda'da onlar duymamış,tatmamış.

bu tabi münferit bir olay da olabilir o bara özgü ancak dediğim gibi marketlerde de hiç rastlamadım. aklıma bizim ihracatçıların domatesin, meyvenin en güzellerini ihraç edip iç pazara daha kötülerini yollaması geldi. sanırım bu da benzer bir durum.
  • bbc earth kanalındaki fabrikanın içinden belgeselinde bugün nasıl yapıldığını izlediğim ve bu suretle imalat aşamasının 3 yıl meşe fıçılarda dinlendirilmiş irlanda viskisinin % 97 alkol ve süt kreması ile tatlandırılması sonucu olduğunu öğrendiğim içki. öncesinde de domuz sosisinin nasıl yapıldığını izlemiştim. ikisini de nasıl canım çekti bir bilseniz.

hesabın var mı? giriş yap