• damakta karamelimsi sütlü kahve hissi bırakan şişesi 160 liralık alkollü içki.
  • rakı ve viski haricinde alkol sevmeyen ben baileys’i çok sevdim. oturup film izlerken, sohbet ederken tv izlerken çay ya da kahve yerine tüketilebilecek kadar keyifli içecektir.
  • (bkz: blend etmek)
  • uzun zamandır bunu ballantine’s diye biliyormuşum ya ben. efenim balayındayken hem yüzelim hem içki içelim dedik. otelinin havuzunda da bar var. bele kadar suyun içinde içkinizi yumdumlamak çok güzel. neyse tünemiş bedava içki kovalıyordum. barmenden içki istedim. barmen de abi sana içimi yumuşak ve çok seveceğin bir içki vereyim dedi. ağzı geniş bir bardakta ve buzlar içinde yüzen bir içecek uzattı. gülerek önereceğin içki buzlu nescafe mi dedim. o da abi evet nescafe ve buz var ama bunun adı beyliş dedi. bu ne ola ki deyip bir yudum aldım. anam o nasıl güzel bir tat. ikinci bardağı da göndüm. barmen beyliş dediğinde gözüme ballantine’s şişesi çarpmıştı. hmmm demek adı ballantine’s dedim ve attım hafızaya. beyin bedava tabi.

demin yahu şunun fiyatı neymiş bakayım dedim. fiyatı öğrendikten sonra e madem alacaz bari balayındaki tarifi bulayım dedim. ballantine’s nasıl tarif edilir diye arattım ve karşıma şu sayfa çıktı. https://www.barsokagi.com/…da-ozet-halinde-her-sey/ meğer benim içtiğim ballantine’s değil baileys imiş ya la? gülsem mi ağlasam mı diye düşünürken gülmeye karar verdim çünkü yanlış içkiyle yanlış tarif bana pahalıya patlayabilirdi :)

alkolle geç tanışmamdan mütevellit içimi yumuşak içki arayışındayım. rakıyı bir kere denedim daha da dokunmam. şarap eh işte. votka ile kötü anılarım var. tekila ve bira favorilerim şimdilik. bir de şu baileys’i alayım yarın da deneyeyim. baileys hakkında öneri ve uyarılara açığım.
  • tatlı bir likör ancak çok kalorili
  • ben bunu ne zamandır evde yapmayı istiyordum ama üşeniyordum. nihayet üşengeçliğime bir son verdim, ve sonuç: muazzam.

- 200 ml krema
    - 200 ml yoğunlaştırılmış süt
    - 200 ml viski
    - bir shot kahlua

ben sadece yukarıdakilerle yaptım. içine renk versin diye karamel şurubu yada çikolata sosu koyanlar da var. bir çok tarifte yer alan granül kahve yerine direkt kahve likörü * ekledim.

* burada en önemli kısım yoğunlaştırılmış süt konusu. asla normal süt olmamalı. bildiğiniz süt reçelinin biraz daha cıvık hali olacak. ben evde yaptım, 1 lt süte 1.5 bardak şeker. sütün yarısından fazlasını uçuracak şekilde neredeyse 45 dk kaynattım. sarı renkli pekmezden daha kalın kıvamda olacak sonunda.

sonra tüm içerikleri bir blenderde 30 sn karıştırdım. viski olarak jameson kullandım.

toplam maliyet bana 80 tl olarak geldi yine 75cl likör elde ettim. amaç tasarruftan ziyade zevkinde zaten, ama yine daha ucuza geldi tabi..
  • 1 yıldır ara ara bir bardak içtiğim baileysim sanırım bozulmuş. azıcık içtikten sonra inanılmaz bir baş ağrısı yaptı. bozuk baileys zehirler mi? bilgisi olan suserlerden mesaj beklemekteyim. son kullanma tarihi geçmedi fakat şişe açılalı 1 sene oluyor.
  • ne zamandır içmediğimi fark ettiğim eski sevgilim. diyet süreci bitsin sana geleceğim, dünyanın en keyifli içkisi
  • bunaltıcı bu yaz akşamında bana eşlik eden güzel içki. yalnız içerek bir başkası ile paylaşmıyor olmanın hazzını yaşıyorum. hafif ancak 3. kadehten sonra dudaklarım karıncalanıp hafif çakır keyif olmaya merhaba diyorum.
  • evde 3 sise bitirmis oldugum icki. yalnız anlayamadıgım bir sekilde cabuk bitiyor. izmire yolunuz düserse bu isin duayeni olarak beklerim baileys coffee icmeye.
hesabın var mı? giriş yap