şükela:  tümü | bugün
 • birlikten monarşi doğuyor.
  (bkz: taammı)
 • 1982 anayasasında sadece ohal kapsamında çıkarılan khk’lar artık o, bu, şu hallerinin tamamında çıkarılacak.
  (bkz: değişmeyen tek şey ezilenin kendisidir)
 • bakanlar kurulu zaten khk çıkarma yetkisine sahip sadece yeni başkanlık sisteminde,bakanlar kurulu cumhurbaşkanı başkanlığında yapıldığından eski sistemde başbakan kavramının karşılığı kalmamıştı. bu nedenle yeni sisteme uygun khk çıkarma yetkisi cumhurbaşkanı başkanlığında bakanlar kuruluna verildi.

  ayrıca yeni sistemde khk çıkaran bir bakanlar kuruluna karşılık eğer meclis aksi yönde bir kanun çıkarırsa kanun khk'yı kadük hale getirecek.

  aslında yeni meclisi ve sistemi bekleyen en büyük tehlike de bu!
  yani erdoğan başkan olsa ve meclis çoğunluğu muhalefet partilerine geçse erdoğan başkanlığındaki bakanlar kurulu her khk çıkardığında muhalefet bu khklari diskalifiye edebilecek ve sistem yine tikanacak.

  cb meclisi feshi etse mecliste cb'yi fesh ediyor.
 • şöyle ki: “yılan göte kaçtıktan sonra, çıkarmak için leylek çağırmak”
 • ciddi ciddi korkuya kapıldılar hadi hayırlısı
 • aramaya inanın be olm
  (bkz: 10 mayıs 2018 bakanlar kurulu'na khk müjdesi)
 • 7142 sayılı kanun ile gerçekleştirilen, henüz resmi gazete'de yayımlanmamış olan ve anayasa'ya açık aykırılık içeren düzenlemedir.

  6771 sayılı yasa ile getirilen ve halk oylaması ile kabul edilen anayasa değişikliği sonucunda, anayasa'ya geçici 21'inci madde eklenmişti. bu maddenin b fıkrası:

  "bu kanunun yayımı tarihinden itibaren en geç altı ay içinde türkiye büyük millet meclisi, bu kanunla yapılan değişikliklerin gerektirdiği meclis içtüzüğü değişikliği ile diğer kanuni düzenlemeleri yapar. cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenleneceği belirtilen değişiklikler ise cumhurbaşkanının göreve başlama tarihinden itibaren en geç altı ay içinde cumhurbaşkanı tarafından düzenlenir."

  şeklinde açık bir hükümle, uyum kanunlarını çıkarma yetkisini meclise veriyor. normlar hiyerarşisi gereği, anayasa hükmü konumundaki geçici 21'inci madde 7142 sayılı kanunla getirilen düzenlemenin üstündedir.

  7142 sayılı kanunla getirilen düzenleme anayasa'ya aykırıdır. anayasa değişikliğine ilişkin uyum kanunlarını çıkarma görev ve yetkisi, mezkur kanundan üstün olan anayasa uyarınca meclisindir; bakanlar kurulu'na devredilemez...

  ne var ki, yumurta kapıya dayanınca, karşında da suratlarına sıçsan oy verecek bir seçmen grubu varken, eylemli şekilde anayasa parçalanıyor.

  devam dediğiniz şey bu işte...