şükela:  tümü | bugün
 • tövbe et çarpılırsın
 • koca kitap bitti bi bu mu garip geldi?
 • bu mevzu bana da garip geliyordu hatta yanlis hatirlamiyorsam kuran'da baska yerlerde de geciyor (fussilet olabilir) onlarin kalbi muhurlenmis, taslasmis o yuzden inanmiyorlar gibi seyler. islamci yorumcular bu ne diyor diye baktigimda, burada demek istenilenin "gozleri kalpleri muhurlu cunku iradeleriyle tercih etmedikleri icin allah oyle yapti, yani serbest irade de varsa allah'tan inanmiyorsa da allah'tan" bunlar muhurlu, muhru allah vurdu o zaman onlara gunah olmamali, e digerlerine de allah inandirdi o zaman sevap da olmamali, diyorlar ozetle.
 • ortamlarda cuz'i irade dersin kim bilecek aq .. hem mühür bas hem de sonsuza kadar yanacaksın cehennemde inanmadın diye , hani adalet , hani sonsuz ilim ..

  yani hikayede gariplik var , şeytan ile inatlaşma kısmında şeytan onları yoldan çıkaracağım diyordu , bunun üzerine mahşere kadar süre tanınıyor şeytana. ekalbe göze mühürü basan allah ise şeytanın etkisi ne ? şeytan mühür basılmamış ve inanan kesimi mi yoldan çıkarmak için var ?
 • kalp ve göze vurulan mührü gümrükte pasaporta vurulan mühür zannediyor haspam!

  1500 yil önce indirilmis ve allah tarafından yazılmış bir kitabin 1500 yil sonra başlığı açan kişiye bilezik gibi geçirecek kadar uygun bir örnek çıkarması da manidar.

  senin gibi kalp ve gözüne mühür vurulan insanları anlatmış kur'an-ı kerim!
 • bence "artık onlar için umut yok, iflah olmazlar" anlamını taşıyor.
 • oralar baya baya mantikliymis.

  ben ayin ikiye bolunmesinden sonra yarida ciktim.

  (bkz: arap masallari)
 • inanmıyorsunuz madem bu sizi niye rahatsız ediyor anlamıyorum. daha okuduğu şeyi anlayamamış bir süser, kuranda açık bulmuş gibi sevinçle başlık açmış.
 • e seni anlatıyor işte.. sabaha kadar anlatsan da inanmaz diyor.
  sen şimdi kendin istediğin için mi inanmıyorsun yoksa allah mı senin inanmana izin vermiyor?
  kendin inanmıyorsan, kuran haklı senin teorin haksız, eğer allah beni inadırmıyor diyorsan allahın varlığını kabul etmiş oluyorsun ki yine s.çtın.
  allah seni, bile isteye inandırmıyorsa bir bildiği vardır, diğerlerine ibret ol diye yapmıştır ve iraden elinden alındığı için cezalandırılmazsın.
  hadi çık bakalım işin içinden.
 • bir şeye karşı aşırı sevgi duyman seni kör ve sağır eder.

  mesela çiftlik banka para yatıranların emin olun hiçbiri aptal değildi; ama onlar paraya olan hırsları sebebiyle kör ve sağır oldular. çocuk kadar aklı olanlar bile olayın bir dolandırıcılık vakası olduğunu görüyorlar ve bunu da söyleyip, yazıyorlardı.

  ama para hırsıyla gözü dönmüş olanlar kör oldular, çocukların bile gördüğünü göremediler. sağır oldular, herkesin neredeyse davul zurnayla ilan ettiği gerçeği duymadılar.

  peki niye böyle oldu?

  ilahi bir düzen var. evrensel düzenin kodlayıcısı öyle uygun görmüş. yerçekimi gibi bir kural bu.

  bir şeyi çok sevmen seni kör ve sağır ediyor. artık duymuyorsun ve görmüyorsun.

  dünya hayatını çok seversen, gırtlağına kadar batarsan artık ahiretle ve dahi hakikatle işin olmaz; onlara karşı kör ve sağır olursun.

  bir diğer örnek: kehf 86; güneşin kara balçıkta batması...