şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tövbe et çarpılırsın
 • koca kitap bitti bi bu mu garip geldi?
 • bu mevzu bana da garip geliyordu hatta yanlis hatirlamiyorsam kuran'da baska yerlerde de geciyor (fussilet olabilir) onlarin kalbi muhurlenmis, taslasmis o yuzden inanmiyorlar gibi seyler. islamci yorumcular bu ne diyor diye baktigimda, burada demek istenilenin "gozleri kalpleri muhurlu cunku iradeleriyle tercih etmedikleri icin allah oyle yapti, yani serbest irade de varsa allah'tan inanmiyorsa da allah'tan" bunlar muhurlu, muhru allah vurdu o zaman onlara gunah olmamali, e digerlerine de allah inandirdi o zaman sevap da olmamali, diyorlar ozetle.
 • ortamlarda cuz'i irade dersin kim bilecek aq .. hem mühür bas hem de sonsuza kadar yanacaksın cehennemde inanmadın diye , hani adalet , hani sonsuz ilim ..

  yani hikayede gariplik var , şeytan ile inatlaşma kısmında şeytan onları yoldan çıkaracağım diyordu , bunun üzerine mahşere kadar süre tanınıyor şeytana. ekalbe göze mühürü basan allah ise şeytanın etkisi ne ? şeytan mühür basılmamış ve inanan kesimi mi yoldan çıkarmak için var ?
 • kalp ve göze vurulan mührü gümrükte pasaporta vurulan mühür zannediyor haspam!

  1500 yil önce indirilmis ve allah tarafından yazılmış bir kitabin 1500 yil sonra başlığı açan kişiye bilezik gibi geçirecek kadar uygun bir örnek çıkarması da manidar.

  senin gibi kalp ve gözüne mühür vurulan insanları anlatmış kur'an-ı kerim!
 • bence "artık onlar için umut yok, iflah olmazlar" anlamını taşıyor.
 • inanmıyorsunuz madem bu sizi niye rahatsız ediyor anlamıyorum. daha okuduğu şeyi anlayamamış bir süser, kuranda açık bulmuş gibi sevinçle başlık açmış.
 • bir şeye karşı aşırı sevgi duyman seni kör ve sağır eder.

  mesela çiftlik banka para yatıranların emin olun hiçbiri aptal değildi; ama onlar paraya olan hırsları sebebiyle kör ve sağır oldular. çocuk kadar aklı olanlar bile olayın bir dolandırıcılık vakası olduğunu görüyorlar ve bunu da söyleyip, yazıyorlardı.

  ama para hırsıyla gözü dönmüş olanlar kör oldular, çocukların bile gördüğünü göremediler. sağır oldular, herkesin neredeyse davul zurnayla ilan ettiği gerçeği duymadılar.

  peki niye böyle oldu?

  ilahi bir düzen var. evrensel düzenin kodlayıcısı öyle uygun görmüş. yerçekimi gibi bir kural bu.

  bir şeyi çok sevmen seni kör ve sağır ediyor. artık duymuyorsun ve görmüyorsun.

  dünya hayatını çok seversen, gırtlağına kadar batarsan artık ahiretle ve dahi hakikatle işin olmaz; onlara karşı kör ve sağır olursun.

  bir diğer örnek: kehf 86; güneşin kara balçıkta batması...
 • bir gariplik degildir.

  bircok ayette benzer ifadeler kullanilir. zaten iq seviyesi dusuk ateistlerin ve deistlerin de sikca elestirdigi bir konudur bu.

  kuran 1400 yil once yazilmis ve su anki turkiye toplumundaki insanlarin seviyesinden cok daha ustun bir kitaptir. turkiye musluman topluluklar icinde batiya en yakin olanlardan biri. buna ragmen kuran bu toplumdan da ileri.

  bu kitabi kim yazmis belli degil. tarihi veriler net bir sey soylemiyor. ama yazanlar muhtemelen donemin filozoflari veya ileri gelenleri olmali. bu yuzden ilahi bir mesaja inanmayanlar da bu tarihi belgeye saygiyla yaklasip yorumlamalilar.

  konuya gelecek olursak. kuranda bircok dogal olay tanrinin eliyle aciklanir. ve bunlar mecazdir. ben de su an diyebilirim ki kutlenin kutleyi cekmesi tanri sayesindedir. ınanc sonsuz bir alan getirir. ve tanri yanlislanamaz. bu yuzden her sey tanriya baglanabilir. tutarlidir fakat dogru degildir.

  uzatmadan soyleyeyim. tanri kurana gore kimseyi muhurlemez. bu muhurlenme olayi bir sonuctur. ıste su sekilde:

  başlarına gelenler; ahitlerini bozmaları, allah'ın ayetlerini inkâr etmeleri, haksız yere peygamberleri öldürmeleri ve "kalplerimiz kılıflıdır" demeleri yüzündendir. doğrusu, allah küfürleri yüzünden kalpleri üzerine mühür basmıştır da pek azı müstesna, iman etmezler. nisa 155

  en gerizekali olanin bile anlayacagi sekilde durum acik. ınsanlarin yaptiklari kotuluklerin sonucu olarak muhur basilmistir diyor bu kitapta.

  bir teoloji elestirisi yapacaksaniz tutarliligi sorgulayabilirsiniz. bircok tutarsizlik da bulunabilir. ama sizin sandiginiz gibi de degil.

  beyninizi bosa yormayin. once okuyun
 • (bkz: bakara suresi 7. ayet)

  sözlük formatı ne ki zaten amk. mal mal başlıklar açıyorsunuz. maksat dikkat çeksin millet başlığıma yazsın vs. çünkü sen eziksin he mi?!

  bırak cevap yazmayı okumak bile zaman israfıdır.