• onlara, “allah’ın indirdiğine uyun.” denildiği zaman, onlar: “hayır! biz, atalarımızdan gördüğümüz şeylere uyarız.” derler. ya ataları akıllarını kullanmayan ve doğru yolu bulamamış kimselerse?

https://mealler.org/…etler.aspx?sureid=002&ayet=170
  • ayet bir önceki ve bir sonraki ile birlikte okunduğunda; atalardan kastın kendisine kitap indirilmiş ancak hz. muhammed'in tebliğ ettiği doğrulayıcı kuran'a(kibirden) uymayan hristiyan ve yahudiler olduğu anlaşılmaktadır.

bizim bazı dini ihale almak için kullanan dalkavuk yandaşları bu ayet ile atatürk devrimlerine ve daha öncesine saldırmaktadır. aha bunu da tarihe not düşem.
  • devrimci bir ayettir.
  • ateistlerin kesinlikle en sevdiği ayet.

"ya ataları bir şey anlamamış, doğruyu da bulamamış idiyseler?"
  • kendine müslümanım diyen milyarların çok büyük bir çoğunluğunun içinde bulunduğu durumu anlatan ayet.

var mı aramızda ben ailem, atam, dedem, babam müslüman olduğu için müslüman olmadım. açtım kuranı tek tek tüm ayetleri okudum, anladım ve sorguladım, en sonunda hepsinin de gerçek olduğuna kalben inandığımı gördüm ve kurana iman etmiş oldum, bu sayede müslüman oldum diyebilecek bir babayiğit?

müslüman bir toplumda müslüman bir ailede doğduğun için daha aklın ermezken bile müslüman sayılıyorsun ve çıkıntılık yapmaz da atanın dedenin dinine bağlı kalırsan cennete gideceğini düşünüyorsun. ama hayatının hiç bir anında gerçek bir sorgulama yaşamamışsın, ulan onca din var neden bu dememişsin, "ben ne zaman iman ettim ki müslüman oldum, birileri sen müslümansın dedi ben de tamam dedim, bu mu iman" dememişsin. eee, allaha kalben iman mı etmiş oldun sen şimdi? ailenden putları görsen ona da aynı şekilde iman edecektin, hangi özgür irade sonucu yaptığı hür seçimin sana sınavı geçirtti? mesela kabe adlı taş yapının etrafında dönerek, onun bir taşını öperek ibadet mi olurmuş, bu basbayağı paganist bir ayine benziyor diye sorguladın mı? ya allah hac ibadedini bakalım putları reddetmek konusunda ne kadar samimi diye seni sınamak için eklediyse?
  • "onlara, "allah’ın indirdiğine uyun" denildiğinde, "hayır, atalarımızdan gördüğümüze uyarız" dediler. ya atalarının aklı bir şeye ermemiş, doğru yolu bulamamışlarsa!"

diyanet meali
hesabın var mı? giriş yap