*

şükela:  tümü | bugün soru sor
  • eğer kulumuza (muhammed’e) indirdiğimiz (kur’an) hakkında şüphede iseniz, haydin onun benzeri bir sûre getirin ve eğer doğru söyleyenler iseniz, allah’tan başka şahitlerinizi çağırın (ve bunu ispat edin).
  • bunun ispatı nasıl olur bilemiyorum ama defalarca yanlışlanmış önermedir. aklıma gelen birçok örnekten ilki şudur:

selam size büyük durumlar, doruk anlar
    dağ görgüsü kazanır ağrı'yı bir kez görse de kişi
    marmara'dan yirmi yılda çıkaramayacağı gerçeği
    okyanusu beş dakika seyretmekle kavrar

bunun bir sureye benzerliği bir yana, hem biçim hem içerik bakımından bir çok sureden üstün değerde olmadığını iddia edecek olan varsa beri gelsin!
  • ali bulaç tarafından yapılan çevirisi şu şekilde:

-"eğer kulumuza indirdiğimizden şüphedeyseniz, bu durumda, siz de bunun benzeri bir sûre getirin. ve eğer doğru sözlüyseniz, allah'tan başka şahitlerinizi çağırın".
  • acemi musluman olarak ben okudugumu mu anlayamiyorum acaba, allahtan baska sahitlerinizi cagirin ne demek yahu ? biz allahi sahit olarak cagirabiliyormuyuz ki ? cagirirsak geliyor mu ?
  • mealen:

eğer siz kulumuza indirdiklerimize dair bir kuşku taşıyoranız, haydi, hemen onun benzeri bir sûre getiriniz; ve eğer sözünüze sadıksanız, allah dışındaki tanıdıklarınızı da yardıma çağırınız.

------------------

bunun denemesi sözlükte yapılmıştı. ilgili başlığı bulursam düzenleyeceğim. ve sözlükte de denenmiş faaliyet için:

(bkz: bakara suresi 24. ayet)
  • kur'an'ın arapça olduğundan habersizlerin , meallerine benzer birkaç cümle yazarak çürüttüklerini iddia ettikleri ayettir.allah bu derece cehalletten muhafaza eylesin.
  • kuran'ın benzeri sure getiriyorum hazır olun!

incillerin tamamı.

bilindiği veya birçoğunun bilmediği üzere incil; isa tarafından yazılmamıştır ve bir tane de değildir. havariler tarafından yazılmış olan "kuran benzeri" bu ayetlere dünyada milyarlarca inanan insan vardır.

ı win. flawless victory.
  • bu bakış açısı ile hitler'in kavgam adlı kitabı hakkında da ilahidir iddiasında bulunulabilir.
    hiç bir tanrı atalarının inancıyla yoğrulmuş toplumların, peygamberlik iddiasıyla gelen bir adama ve o adamın getirdiği yeni inancın tahakkümüne karşı geliştirdiği savunma mekanizmalarına öfkelenmemelidir.