şükela:  tümü | bugün
  • --- spoiler ---

allah, kendisine hükümdarlık verdi diye (şımarıp böbürlenerek) rabbi hakkında ibrahim ile tartışanı görmedin mi? hani ibrahim, "benim rabbim diriltir, öldürür." demiş; o da, "ben de diriltir, öldürürüm" demişti. (bunun üzerine) ibrahim, "şüphesiz allah güneşi doğudan getirir, sen de onu batıdan getir" deyince, kâfir şaşırıp kaldı. zaten allah zalimler topluluğunu hidayete erdirmez.

--- spoiler ---

cevab veremedi tadında bir ayet.
  • mantıklı olmayan bir argüman ama kuran'da yer almış bir şekilde.
    mesela gündönümü tarihlerinde kutup dairelerinde güneş hiç batmaz veya doğmaz.
    bu yüzden de bu tarihlerde ve yerlerde oruç zamanı meydana gelemez.

ben de diyorum ki, bir güç bazı yerlerde oruç zamanın oluşmasını engelliyor.
    rabbiniz varsa, ilmi ve kudreti yetiyorsa gün dönümü tarihinde (mesela 21 haziran'da) güneşin kuzey kutup dairesinde batmasını, güney kutup dairesinde de doğmasını sağlasın da görelim. bu sayede buralarda oruç zamanının oluşmasını sağlamış olur.

eğer bunu sağlayabilirse ben müslüman olacağım ve ömrümün geri kalanını islama adayacağım. eğer sağlayamazsa siz rabbinizin olmadığını veya olsa da gücünün her şeye yetmediğini kabul edeceksiniz.

kurana göre böyle hikayeler eski çağda mucize adı altında çokca olurmuş, şimdi de olsun da görelim. yoksa rabbiniz bu meydan okumayı kabul etmekten aciz mi?