şükela:  tümü | bugün
 • celp doneminde mazeretsiz olarak askere gitmemis kisi.
  (bkz: askerlik subesi)
  (bkz: yoklama kacagi)
 • herhangi bir nedenle askerligi sonraya kalanlar.
 • grup numarasi itibariyla veya sevk tehiri sona erdiginden sevke tabi olanlardan, kanuni bir mazereti olmaksizin sevke katilmayanlara bakaya denir.

  bakaya sucunu isleyenlerin;

  (1) sevkten sonra yazili ifadeleri alinarak mazeretleri tespit edilir, suc dosyalari yerli askerlik subesi tarafindan, bolgesindeki yetkili askeri savciliga gonderilir.

  (2) bakaya kalan yedek subay aday adaylari, ifadeleri alinsin veya alinmasin sorusturma veya yargilamalari baslasin ya da baslamasin, bakaya kaldiklari celp donemini takip eden her celpte sevke tabidirler.

  (3) suc dosyasi askeri savciliga gonderilenlerden, savcilikca yargilanmasina gerek gorulmeyerek “kovusturmaya yer olmadigi” karari verilenlerle, yapilan yargilama sonucunda “beraet” karari verilenler, herhangi bir hak kaybina ugramazlar.

  (4) 1632 sayili askeri ceza kanununun 63 ncu maddesi geregince yapilan yargilama sonucunda; bir yildan az hapis cezasi alanlarla, bir yildan fazla hapis cezasi alip bu cezasi para cezasina cevrilenler herhangi bir hak kaybina ugramazlar.

  (5) 1632 sayili as. ceza kn.’un 63 ncu maddesi geregince bir yildan fazla hapis cezasi alip bu cezasi para cezasina cevrilmeyenler ile bir gun dahi olsa agir hapis cezasi verilenler, 1632 sayili as. ceza kn.’un 30, 32 nci maddeleri geregince yedek subay olma hakkini kaybederler. tck. hukumleri geregince bu cezalari alanlar, devlet memuru olma, secme ve secilme gibi kamusal haklardan omur boyunca mahrum kalirlar.

  f. bakayalarin yargilandigi kanun maddesi: (1632 sayili as.c.kn.md.:63)

  (1) (degisik: 16/2-3970/1 md.) kabul edilecek bir ozru olmadan barista bakayalarla yoklama kacagi veya saklilardan yasitlarinin veya birlikte isleme bagli arkadaslarinin ilk kafilesi yollanmis bulunanlar ve ihtiyat erattan cagrilip da ozursuz yasitlarinin yollanmalarindan baslayarak yedi gun icinde gelenler bir aya kadar, yakalananlar uc aya kadar yedi gunden sonra uc ay icinde gelenler uc aydan bir yila kadar, yakalananlar dort aydan birbucuk yila kadar, uc aydan sonra gelenler dort aydan iki yila kadar hapis, uc aydan sonra yakalananlar alti aydan uc yila kadar agir hapis,

  (2) (1) bendinde yazili erbastan ve erden gelip de veya yakalanip da kit’asina varmadan savusanlar ayrica bir aydan bir yila kadar hapis cezasiyla cezalandirilir.
 • aynada gördüğüm kişi..
 • okurken askere çağrılmanız ve sizin gitmemeniz durumunda karşılaşacağınız durum.
  bu noktada yapmanız gereken, askerlik subesine ifade vermek, askerî mahkemeden gelecek sonucu beklemektir.

  (bkz: bakaya şakaya gelmez)
 • bi de şiiri var bunun..

  bakaya kalırım
  biten okulun ardından
  gidemem hemen askere
  dünya güzel
  serde erkeklik var
  ağlayamam

  orhan deli
 • bi de bunun şarkısı var

  bakaya kaldııııım, tam bakayaaaa
  düştüğüm en kötü durum buuuuu
  bakaya kaldıııııım, tam bakayaaaa

  (bkz: susam sokağı)
 • yurtdışındayken bu duruma düşmüş vatan evladının sorduğu sorular ve aradığı cevaplar askeralma dairesi başkanlığının web sitesinde şöyle yer alıyor:

  yurtdışında lisansüstü eğitim yapan* yedek subay adaylarının bakaya kalmaları halinde yapması gereken işlemler nelerdir?

  a. yurtdısında bulunduğu yerdeki t.c. konsolosluğuna müracat ederek sevke tabi olduğu celp döneminde gitmeyip bakaya kalma nedeninin tespiti için ifadesini vermesi,

  b. konsolosluklarca ifade tutanaklarının askerlik şubesine gönderilmesi,

  c. askerlik şubesince yükümlünün bakaya kalmak suçundan verileceği mahkemenin beraat veya kovuşturmaya yer olmadığı şeklinde sonuçlanmasını ve sevke tabi olduğu celp döneminden önce öğrenciliğinin devam ettiğine dair akseptans ile bulunduğu yerdeki t.c. konsolosluğunun eğitim ateşeliğine müracaat etmesi durumunda, sevk tehiri uzatılabilmektedir.

  yurtdışında bulunup askerliğine karar aldırmayanlar türkiye'ye girişte bir sorunla karşılaşırlarmı? bunu önlemek için adayların ne gibi işlemler yaptırması ve nerelere başvurması gerekiyor?

  yurtdışında bulunanlar bulundukları yerin elçilik veya konsolosluğuna müracaat ederek askerliklerine karar aldırabilmektedirler. askerliğine karar aldırmayan yoklama kaçaği veya bakaya kaldığı tespit edilenler, askerliklerine karar aldırmak icin en yakın askerlik şubelerine müracaat ettirilirler.
 • bakaya kalınan dava 1 yıl kadar sürdüğünden 2 askerlik celbinden daha bakaya kalınması suretiyle döngüsel olarak bakaya kalınır. tekrar ifade verilir, tekrar bir sene beklenir. askerlik şubesindeki ve öğrenci işlerindeki memurlara göre tek çaresi, askerlik bölgesindeki askeri savcılığa direk başvurarak (askerlik şubesinden değil) işlemleri hızlandırmaktır. sonuçları göreceğiz.

  edit: herhangi bir şehirde askerlik şubesinde çalışan bir tanıdık bulmak oldukça yararlı olmaktadır.