şükela:  tümü | bugün soru sor
  • asıl ismi valentine baker olan ingiliz asıllı asker. tecavüz suçundan ingiliz ordusundan atılmıştır. 1877-78 osmanlı-rus savaşında asıl adı ludwig karl friedrich detroit olan mehmet ali paşa'nın kurmay kadrosunda tuğgeneral olarak görev almıştır. taşkesen muharebesi'nde taşkesen köyü'nü korumakla görevlendirilmiştir. köyden geri çekilirken yaralı askerleri geride bırakmıştır. bulgar köylüleri geride kalan yaralıların tamamını öldürmüştür. bunun üzerine baker paşa da bir kısım askerlerini geri gönderip civardaki tüm köyleri ateşe vermiştir.
    osmanlı-rus savaşı'ndan sonra tekrar ingiliz ordusunda dönmüş ve ingilizlerin işgal ettiği mısır'daki polis teşkilatının başına geçmiş ve jandarma birliklerini eğitmiştir.
  • 1877-78 rus harbinde osmanlı saflarında albay olarak savaşmıştır. taşkesen muharebereleri esnasında gösterdiği cesaret yüzünden yabancı bir paşa olmasına rağmen asker tarafından çok sevilmiştir. 3 bin kişilik askeri ile 25-30 bin kişilik rus ordusuna karşı 10-15 saate yakın bir direniş göstererek, taşkesen mevkiinde kuşatılmak üzere olan şakir paşa komutasındaki 15 bin askerin başarılı bir şekilde geri çekilmelerini sağlamıştır.