şükela:  tümü | bugün
  • gece gece aklıma gelen versus. şimdi şöyle dünyanın düzenine bir bakıyorum, siyasi kavgalar, din savaşları, petrol için öldürülen çocuklar, güneş ışığı görmeyen dev holdinglerde masa başı iş bulma uğruna okunan bir sürü kitap, edilen masraflar.. statülü iş peşinde harcanan hayatın en deli dolu zamanları, oturduğun yerden pazar kazanmaya başladığında yaşın 60'lara gelmesi ve "torun bakıcı" konumuna aniden yerleşmen, ev denilen beton yığınlarının içinde geçen saatler, sosyal medya yarışlarında geride kalmamak adına haldır haldır gidilen lüks mekanlar..

bir de tarihsel empati yapıp şöyle çoook gerilere gidiyorum. zihnimin sandalı çok uzak kıyılara götürüyor beni, gözümü kapatıyorum aklıma bakır çağı geliyor. henüz silah denen şey icat olmamış, savaşlar yerine kabileler arası sürtüşmeler var. ancak dünya o kadar büyük ki baktın olmuyor çekip gidebiliyorsun başka yerlere. yani sınırın yok. şimdi oturduğumuz yer sınır değil mi ? bir izmir yapıp gelelim desen inan bir sürü maddi ve manevi sınır çıkar karşına. sonra birinden hoşlanıyorsun diyelim.. yok sosyal medyadan takip et, yok araya birilerini sok, yok konser bileti al.. zaten karşındakini elde edene dek ömründen ömür gidiyor. ama bakır çağında olsan yapacağın tek şey gidip konuşmak, belki av esnasında biraz cilveleşirsin hepsi bu. hayatının kadınını da buldun diyelim.. ee dünya senin işte. bir tek fotoğrafınız olmayacak ama evrene harika fotoğraflar bırakacaksınız. düğün gibi sembolik şeyler de yok. istediğin kadar seviş, istediğin yerde seviş. dünya koskoca bir otel.. statü farkı yok herkes aynı işi yapıyor, ortalama güce sahipsen karnını doyurup istediğin gibi takılabilirsin. sanatsal yeteneklerin varsa da icat yapıp tarihe katkıda bulunabilirsin. birine kötü bir söz söylemeye kalksan doğru düzgün kelime yok lan. istesen de kötü olamıyorsun.

neyse bir sürü şey sayılır, başlık tutarsa siz de katkıda bulunursunuz zaten, biraz da size bırakıyorum. ancak ben seçimimi çoktan yaptım. yaşasın bakır çağı. ilahi bir güç gelip "yollayalım seni" dese anında kabul ederim.