şükela:  tümü | bugün
 • halk arasinda goz tasi olarak bilinen mavi kristal. şeftali ağici ile kaynatilirsa yeşil kuvvetli bir boya elde edilirmiş. çeşitli hayvanlar için ilaç olarak kullanilir. öte yandan için son derece toksik bir maddedir
 • kristalize olarak buzlu bir mavisi vardır. suda eritilince daha koyulaşır, tatlı bir gök rengi olur. elektroliz yöntemiyle bakır kaplama işleminde kullanılır.
 • suda tamamen çözünen mavi ve kokusuz bir maddedir. yoğunluğu 1.02 dir.
 • kimi yaş kedi mamalarının da içeriğinde rastgeldiğim ve bakır adının karşısında yer alan madde. bir faydası var mı bilemiyorum ama sanırım yavru kedişler için bir faydası var.
 • cuso4 şeklinde de yazılabilir diye düşünmekteyim.
 • hasan iki salak osman dört'ün amca oğludur.

  ne de olsa soy adları aynı.
 • özellikle anhidrat* olarak belirtilmediği sürece bakır sülfat pentahidrat'ın yerine kullanılan isimdir. aslında bakır sülfat beyaz bir tozdur, mavi gördüğünüz zaman bakır sülfata su karışmış demektir, bu haliyle de monohidrat veya pentahidrat olarak satılır genellikle. internetten bakır (ıı) sülfat ismiyle alıyorsanız, çok yüksek bir ihtimalle pentahidrat geçecektir elinize. suda hunharca çözünür, sıcak suda çözüp suyun soğumasını beklerseniz çözünürlük limitinin dışarıya attığı bileşiklerle çok güzel mavi kristaller oluştuğuna şahit olabilirsiniz. etil alkolde çözünmez, ama metil alkolde çözünür ve yakıldığı zaman çok güzel yeşilimsi bir renkte yanar. /not: bakır sülfat kendi başına yanıcı değildir, metil alkolde çözünmüş hali yanar. flame test de deniliyor, yandığı zaman epey ayırt edici bir rengi vardır. tarım alanlarında kullanılır genelde, veya derelerdeki kurbağaları öldürmek için kullanıldığına da şahit olmuştum. zehirlidir.

  esasen bakır sülfat'ın iki türü bulunur, bakır(ı) sülfat veya cu2so4 kararsız yapıdaki bir bileşiktir, bakır (ıı) sülfat'ın içerisinde eser miktarlarda bulunur zaten, başlı başına herhangi bir kullanımı olan bir kimyasal değildir. bakır sülfat'ın yaygın olan türü, bakır (ıı) sülfat, cuso4, bakırın en kararlı oksidasyon hali olan bakır (ıı)'den oluştuğu için daha kararlıdır ve bir çok farklı alanda kullanılır.

  yapı olarak içerisinde bakır sülfat molekülü başına 1'den 5'e kadar su molekülü çözebilir, zaten anhidrat tozu dahi açık havada kısa sürede bekleyince nemden ötürü mavileşmeye başlıyor. içerisinde su olup olmadığı mavileşmesinden rahatlıkla anlaşılabilir.

  bakır (ıı) sülfat pentahidrat ise ısıtıldığında içerisindeki su moleküllerini rahatlıkla verebilen bir bileşik. 63 derecede iki, 109 derecede de iki olmak üzere kolaylıkla 4 su molekülünü yapıdan koparıp bakır sülfat monohidrat elde eldebilirsiniz. 200 dereceye çıktığında ise son su molekülünü de kaybedip anhidrat bakır sülfata çevirebilirsiniz. 650 dereceye kadar ısıtılırsa bakır sülfat yapısı dağılıp yerine bakır(ıı) oksit (cuo) ve sülfür trioksit (so3) oluşacaktır.

  doğada bakır madenlerinde bulunan bazı minerallerden elde edilebilir, kalkantit* mesela bakır sülfat pentahidrattan oluşan bir mineraldir. çok nadir rastlanan boothite mineralinde bakır sülfat heptahidrat (cu(ıı)so4.7h20) yer alıyormuş. laboratuvar ortamlarında sentezlemek epey kolay olduğundan üretimi için minareline ihtiyaç duyulmuyordur.

  bakır elementinin elektron konfigürasyonu [ar]* + 3d10 4s1'dır. bakır(ıı) denildiği zaman kastedilen cu ^+2 'dir, yani bakır'ın +2 oksidasyonu hali, iki elektron kaybettiği durum. bakır iyonu 2 elektronunu kaybettiği zaman 4s'de ki elektronu ile 3d'de ki 10 elektronundan birini kaybeder. bu durumda kimyasal bağ yapmak için de 3d orbitalindeki eksik elektronu tamamlama yoluna gider. d orbitaliyle gerçekleşen bir bağ genelde s orbitalindeki bir bağdan daha sağlam olur, d orbitali hibritleşmesini koparmak daha zordur genelde. ve tabi baş kuantum sayısı 4'ten 3'e düşüyor, iyon için daha düşük enerjili bir seviye bu, ne kadar düşük enerji o kadar daha kararlılık gibi basit bir felsefeyle de bakır(ıı)'nin neden bakır(ı)'den daha kararlı olduğu anlaşılabilir herhalde. tersi halinde bakır(ı), sadece 4s orbitaliyle bağ yapmaya çalışır, zaten bu durumda da sülfat'ın eksiğini ancak 2 bakır atomu ancak doyurabilir, her haliyle kararsız bir yapıdır. kendi halinde şartlar uygunsa bakır(ıı) sülfat'a dönüşür zaten.