şükela:  tümü | bugün soru sor
 • enteresan ama, hatunların efendi adam yerine piç tercihi ile aynı mantıkta* gelişen bir temel davranış güdülenmesi.

  aranan sadece fiziksel bakirelik değildir. sosyal olarak erkek arkadaşları/sevgililerinin sayısı çok olan hatunlara da (bakire olup olmamasından ayrı olarak) iyi gözle bakılmıyor. bu gelişmemişlik işareti olarak sayılsa da esasen alt beyindeki bir yönelimdir. dolayısı ile "mantıklı karar" kabul edip öyle açıklamak mümkün değil. şimdi ikisini beraber alıp, altlarındaki oldukça basit genetik mantığını aşağıda açıklamaya çalışacağım. ama önce ltf pls (bkz: hatunların efendi adam yerine piç tercihi/@kontra)

  şu an sahip olduğumuz eğilimlerin önemli kısmı medeniyet öncesinden, avcı-toplayıcı dönemdeki baskınlık kurmayı başarmış genlerden geliyor. günümüzde dahi seçtiğimiz eşleri, bu alt beyindeki genetik önkoşullar belirliyor. medeniyet öncesi dedelerimiz bakire kız aradıkları ve bakire kız bulanlar, kendi genlerini her kıza hayhay diyenlere göre daha verimli yayabildikleri için bugün de böyle bir eğilim mevcut. o nedenle bir bakalım büyük büyük büyük dedelerimiz neden bakire kız arıyormuş?

  önce bakire kızı ele alalım ve biyolojik konuşalım; bakire bir kızı dölleyen erkek, doğacak çocuğun kendinden olacağından emindir. bu cümle o kadar basit ki biraz daha ayrıntılandırılmak istiyor. "bir erkek, bakire olan ve topluluktaki başka erkeklerle iletişimi olmayan bir kızı döllerse, doğacak çocuğun kendi genlerini taşıyacağından kesinlikle emindir. değerli zamanı ve enerjisini başka bir erkeğin çocuğunu besleyip koruyarak geçirmeyecektir"

  insanoğlunun evrim sürecinde iki ayak üzerine kalkma aşması, pek çok olumlu özelliğin yanında erken doğumu getirdi. ihtiva ettiği beyin yüzünden hiçbir hayvanda olmayan büyüklükte bir orana ulasmis homo sapiens bebeği kafası, daralmıs pelvisten çıkamıyordu. gerektiğinden daha erken doğmak zorundaydı. bu nedenle homo sapiens'in çocukları diğer hayvanlara göre bakıma muhtaç hale geldiler. uzun ve meşakkatli bakım süresi de çiftleşme ritüelinin yapısını değiştirdi. dişiler özellikle kendilerini daha ağırdan satmaya, flört süresini uzatmaya başladılar. bunun nedeni çiftleştikten sonra erkeğin kendini terketmesini güçleştirmekti. erkek kendi genlerinin devamı için o dişiyi ikna etmeye o kadar çok çaba sarfedecekti ki, sonrasında bırakıp başka bir dişi aramaya gücü kalmayacak ve kendisinden olduğuna emin olduğu çocuğunun sağlıklı yetişmesi için vaktini harcayacaktı. çünkü erken doğum nedeniyle uzun bir bakım süreci talep eden bebeğin babasına da ihtiyacı doğmuştu. artık anne yalnız kalamazdı.

  iyiden iyiye uzayan çiftleşme öncesi ve sonrası ritüelleri erkek için başka bir sorun çıkardı. erkek yapısı gereği pek çok kadınla çiftleşip yoluna devam edebilen bir varlıkken şimdi hem ikna hem de bakım sürecinde, en azından birkaç yıl süren, uzun bir ilişkiye zorlanıyordu. burada da tek tutunacağı dal, o çocuğun kendi genetik zincirinin bir halkası olduğundan emin olmasıdır. eğer kadın aynı süreçte (öncesi sonrasıyla) başka bir erkek tarafından döllenip ihale de bunu önemsemeyen erkeğin başına kalmışsa bu, bekareti veya kadının sosyal yalıtımını önemsemeyen erkeğin genlerinin yokolacağı anlamına geliyordu.

  öte yandan kadınını bakire seçip, toplumdan yalıtan erkek kendi genlerini kesin olarak devam ettiriyor ve bu eğilimi sonraki kuşaklara aktarıyordu.

  böyle bir eğilimin bugün de görülmesinin nedeni işte bu genetik zincirimizin mirasıdır. günümüzün koşullarının bu durumu saçma hale getirmesi, şekillenişi onbinlerce yıl süren bir eğilimin bir çırpıda yokolmasını sağlamıyor.

  > inanıyorum ki, bu eğilimin dünya üzerinde "hatunların efendi adam yerine piç tercihi" kadar güçlü olmamasının sebebi genetik ihtimal hesaplarının daha düşük olmasıdır. bu nedenle eğitim ve özellikle sosyal gelişme ile aşılabilmektedir. bunların olmadığı toplumlarda ise bahsi geçen eğilimi yıkacak üst yapı inşa edilmediği için, daha sert biçimde varlığını hissettiriyor.
  yani?

  yanisi belli (bkz: eğitim şart)
 • eger adam bakir ve o ozel insani bekliyorsa bakire kiz aramasinin anlasilabilir nedenleri olabilir. inandigi dogruyu hayatinda da uygulamaktadir, katilsan da katilmasan da bu nedenlere saygi duyarsin.
  ote yandan, adam bakir degil ama israrla bakire kiz ariyorsa, bakire kiz aramasinin tek bir nedeni vardir: iki yuzluluk. cunku bir adam bir kadinin cok erkekle yatmis olmasini, ya da diger bir deyisle "onune gelene vermesini” orospuluk olarak niteliyor ve bunu ahlaksiz buluyorsa; o adamin, onune gelen kizi yataga atmaya calismasina da ancak iki yuzluluk denir. ya sen elestirdigin bu “medeni” hayati yasamayacaksin ve ancak o zaman senin dogrularina inanmayanlari elestireceksin (tabii yargilamayacaksin, sadece elestireceksin). ya da yasiyorsan, susacaksin, orda burda ahkam kesip, ahlak bekciligi yapmayacaksin.
  ikisini birden yapiyorsan da sorarim sana: o zar bir kere yirtildiktan sonra, test imkanin oradan kalkacak, o zaman ne yapacaksin? o “bakire” o “temiz” kadinin gunde 5 ayri erkekle birlikte olmadigini ya da senin deyiminle “onune gelene vermedigini” nereden bileceksin ondan sonra? ya da eger senin bir kadina guvenmen icin tek kriterin bakirelik ise; yani o kadinin baska bir erkekle cinsi munasebete girmemis olmasi ise, o kadinin cinsi munasebete girmeden yapabilecegi diger seyleri yapmamis oldugunu nereden bileceksin? ya da kadinin, kimseyle birlikte olmasa da, hayallerinde fantazinin dibine vurup vurmadigini ya da seninle sevisirken yerine sokakta gordugu yakisikliyi koymadigini nereden anlayacaksin?
  neyse ara sen, belki bulursun ama zor ve paranoyalarla dolu bir hayat var onunde... kolay gelsin.
 • tek nedeni erkeğin de bakir olması olabilir... ancak o zaman saygı duyabilirim. kendi tercihidir ve inandığı şekilde yaşayıp yine inançları doğrultusunda birini aramasına gerçekten son derece saygı duyabilirim... anlarım. evet.

  ancak bakir olmayan bir erkeğin bakire kız arama nedenlerini sayarken iplikçi karının götü gibi bik bik bik ötmesi er kişinin sopa istediğine dalalettir... senin bakire bir hatunla beraber olmaya hakkın yok ki a angut evlatcım!... bütün hatunları sik sonra dön beraber olacağım/evleneceğim bayan bakire olmalı diye öt. sen nesin ki karşı taraftan ne bekliyorsun?. adamın asabını bozma bi siktir git imha et kendini. cıvık müdürüm afedersin...
 • bakire kizin kaybolmu$ olmasi*
 • tek bir koşulda anlaşılabilir o da erkeğin de "evlenene dek bakir kalmış olması."

  vardır böyle bir inancı ya da isteği,"o sadece bana ben de sadece o'na ait olayım" der,saygı duyarım.

  gerisi tamamen cinsiyetçilik ve güvensizliktir.

  senle evlenmeden üç gün önce başkasıyla sevişerek hamile kalan (ya da senle evliyken de olabilir) kadınla ilgili zaten çok ciddi başka problemler yaşarsın,bekaret filan solda sıfır kalır;soluğu adliye koridorunda alırsın.
 • ilk çocuk benden olsun da, sonrakileri kimden peydahlarsa peydahlasın düzeyinde düşünebilen organizmaların varlığından haber olmamızı sağlayan nedenler.
 • gayet dinsel ve ahlaksal yapıdan uzak sebepleri de olabilen nedenlerdir. bunu yapan da inanmıycaksınız ama kadınlardır aslında. hani hep dersiniz ya benim için ilkim özel olmalı, en sevdiğim en aşık olduğum adamla olmalı diyen heh işte bu adamlar da sizin unutamadığınız bir geçmişiniz olmasından ve onunla sadece daha iyi bir seçeneğiniz olmadığından, aslında o piç adamı hiç unutamadığınızı düşündüğünden, siz onunla beraberken gözlerinizi her kapattığınızda acaba o adamı mı düşünüyo diye korktuğundan kendilerince bakire kız ararlar.

  hayır yani çok duydum çok gördüm ordan biliyorum. belki de bu yüzden buralarda bakire kız arayan adamlar iş ruslara gelince önemsemiyo bekareti. çünkü onlarda bu olayın o kadar abartılmadığını düşünüyo.
 • başka erkeklerle kıyaslanmama lüksünü sürdürerek erkek olmak bunlardan bir tanesidir. sahiplenme hissinin taşkınlığı duygusal birşeyler paylaşmaktan öne geçerse erkekler bu takıntıya yakalanıyor. kızlarda bir zahmet salak olmasınlar.

  bakire kadın erkeğin doyuruculuğunu kıyaslayacak temelden ve cetvel olarak kullanabileceği tecrübelerden yoksun olduğundan bakire takıntılı erkeğimiz sandığı kadar erkek olabilme hakkını sürdürebilir karşısında, sevişirken tek başınadır, tek hakimdir. bakire olmayan bir kadında gerçekten erkeklerin arasında güçlü olabildiği kadar kadınına sahip çıkabilir ve duygularını paylaşabilir. bilinci onu buna zorlar. çünkü sonucunda bir başka erkekle kıyaslanıp dışlanma ihtimali vardır. aslında bakire merakında haksız kazanç arzusu vardır biraz içinde.
 • yağmur yağmıyordur. tanrılara kurban etmek istemesi olabilir.
 • sene olmus 2018, hamilelik testleri ile neredeyse sperm daha yoldayken, kisinin hamile oldugunu ogrenebilenen bi zamanda, ya cocuk senden degilse diye paronoyalardan paronoyalara kosanlari bizlere gostermis turnusoldur.

  neden, cunku kadin yalan soyler. soyleyebilir, neticede delikanli degil o… hala daha namus denilen seyin, kizlik zarinda oladigini ogrenemediler, boyle geldiler boyle gidecekler...

  gencler, siz siz olun, cuzi bir meblag karsiliginda yeniden dikilebilen, kizlik zari denilen zikkima cok bel baglamayin, ruhunuz duymaz, ayakta si…. zira kizlik zarini diktirebilen bi kadin, belden baglamaliyla ayakta seni catir catir oper, ruhun duymaz :)