şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: meryem ana)
 • temel bir hristiyan inanışına göre meryem isa'ya hamile kaldığında bakiredir. her ne kadar genel geçer inanış bu şekilde olsa da, bu konu hakkında çeşitli spekülasyonlar var. bir iddiaya göre bu inanış sonradan, 4.yy'da, hatalı bir tercüme ertesinde hristiyanlığa girmiştir. hatta ilk incillerde bu konuya değinilmemiştir. bu iddiya göre, durum tamamen bir hatalı çeviriden kaynaklanmaktadır. ibranice, genç kadın anlamına gelen almah kelimesi, isaiah 7:14'de hatalı olarak bakire olarak çevirilmiştir. bu kişilere göre, eğer metinde gerçekten söylenmek istenen bu olsaydı, almah yerine tam olarak bakire anlamına gelen bethulah kelimesinin kullanılmış olması gerektiğini iddia ediyorlar.

  bu tartışma yeni çıkmış bir tartışma değilmiş. yaklaşık bin yıldan uzun bir süredir bu konu üzerinde tartışılıyormuş.

  http://en.wikipedia.org/wiki/virgin_birth
  http://en.wikipedia.org/wiki/almah
 • dunyaya gosterip tanri'ya vermistir.
 • meryem uzerli ise hiç ihtimal vermiyorum.
 • "sümerlilerde rahibeler tapınaklara tanrının gelini olarak çeyizleriyle giderlerdi.

  sümer tapınaklarındaki rahibeler genel kadın görevi yaparlardı. bunlar tanrı namına sex yaptıklarından kutsal sayılırlardı ve diğer kadınlardan ayrılmaları için başları örtülü gezerlerdi. iö 1500 lerde bir asur kıralı tüm evli ve dul kadınları başlarını örtmeye mecbur etti. bu bir ayrıcalıktı. kızlar, cariyeler ve sokak fahişelerinin ise örtünmesi yasaktı.

  (bu gelenek yahudilere geçer, dindar yahudi kadınları evlenince saçlarını tıraş ettirip örtüye girerler. hiristiyan rahibeler de aynı şekilde başlarını örterler. ilginç olan tevratın son yazıldığı zamana karar yahudiler arasında tanrı namına fuhuş yapan kadın ve erkekler olması. yahudi fahişeleri yüzlerine peçe takıyorlar.)

  bazı sümerli rahibeler evlenseler bile çocukları olmamalı idi. kazara böyle doğan çocuklar öldürülürdü. çünkü bu kadınlar allahın karısıydılar. doğan çocuklar da tanrıların çocuğu sayılırlardı. sümerliler bir ölümlüden tanrının çocuğu olmasını istemiyorlardı.
  ve kurandaki bir ayet, isanın neden tanrının oğlu olarak kabul edildiğine bir açıklık getirir:

  ali imran suresinde imran’ın karısı (meryemin annesi), “karnımdakini sana adadım… adağımı kabul buyur, adını meryem koydum.. rabbi onu hüsnü kabul gösterdi… zekeriya onun yanına mabede her gelişinde ona rızk bırakır…” diye yazar.

  bu ayetten anlaşıldığına göre o zaman mabedler vardı. tevrat ve incilde bu açıktır. meryem mabede adanmış ve orada yetişmiş bir kızdı. bazı kitaplara göre nişanlısı yusuf’tan hamile kalmıştı. oğlunu gidip ucra bir köşede doğurması tanrının çocuğu olduğu için öldürüleceği korkusundan. isa büyürken tanrının oğlu olduğu kendisine aşılanmış olduğundan “ben tanrının oğluyum” diyerek ortaya çıktı. ölümünün nedeni de bu olabilir."

  (bkz: muazzez ilmiye çığ)
  (bkz: kuran lncil ve tevratın sümerlerdeki kökeni)

  --- spoiler ---
 • bakire ölmemiştir. arkadaşım, bu kadın evli bi kadın. bakire meryem denmesinin nedeni isa'ya hamile kalmadan önce ilişkiye girmediğine inanılmasıdır. yani isa'dan sonraki hayatı için bekaret sorunu diye bir sorunu yoktur. isa doğduktan sonra kocasıyla birlikte elbette olmuştur. hatta kızları bile olmuştur.

  matta 1:25
  "ne var ki, meryem oğlunu doğuruncaya dek yusuf onunla birleşmedi. doğan çocuğun adını isa koydu."
  "doğana dek" diyor bakın.
 • notre dame: our lady: meryem: virgin mary: meryem ana: virgo: başak takımyıldızı
  kuzey fransa'da aynı zaman diliminde inşa edilen notre dame kiliselerinin başak takımyıldızı'nın şeklini/izdüşümünü çizdiğine dair yazı..
 • müthiş antropolog james george frazer da konuya ilgisiz kalamazdı elbette. günah keçisi'nde şöyle yazar:

  "bakire meryem görüşü gerçek anlamı unutulmuş eski bir putperest geleneğine getirilmiş bir hristiyan yorumundan başka bir şey değildir."

  semavi dinlerde neyin özgün olduğu sorusunu doğurur bu düşünce. tıpkı tevrat ve kurân-ı kerim'de bahsi geçen nuh tufanı hadisesinin esasen sümerlerde de anlatılması gibi. aslında tufan efsanesinin daha eski olduğunu da iddia edebiliriz. sümerlere hangi uygarlıktan geçmiştir bu söylence? cevap henüz belli değil. kim bilir, kadim bir tablet bulunur veya göbeklitepe benzeri bir devasa tapınak alanı daha bulunur, işte o zaman tarih yeniden yazılmaya başlanır. tarih yazımı esasen kurmacadan ibarettir!
 • fare versiyonu yapılmış.

  döllenmemiş yumurtayı genetik olarak değiştirerek bakire farenin sağlıklı bir fare doğurmasını sağlamışlar.
  https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.2115248119
hesabın var mı? giriş yap