• kalabaligi bezdiren, bir donem il olmasi fikri one surulmus sevimsiz ilce
 • -istanbulun neresinde oturuyosun?
  -bakırkoy......
  -puhahahahahaaaa
  -ne oldu ki?
  -olm orda deli hastanesi yoq mu?muhahahahahah
  -eee nolcak?
  -ne mi olcak hahahahahahaaa
 • 1970li yıllara kadar istanbul'un en nezih semtlerinden birisi olma özelligini tasiyan bakirköy, cevresinde konuslanan ve gelisen semtler / mahalleler yüzünden bozulmus (bagcilar, bayrampasa, kücükcekmece, zeytinburnu, merter, bahcelievler, sirinevler vb.) ve istanbul'un en harbi krolarinin mekani haline gelmistir.
  elbette bu durum üzerindeki kozmopolitan ataköy etkisini de unutmamak gerekir. zira bakirköy'ün cehresinin degismesi süreciyle ataköy'ün gelismesi süreci birbiriyle cakisiktir.
 • murat belge, istanbul gezi rehberi'nde bakırköy'ün isminin eski bir rum köyü iken "uzak köy" anlamına gelen makriköy olduğunu, türkçeleştirme sürecinde bakırköy ismini aldığını anlatır.
 • merkezilik ve 24 saat kolay ulaşılabilir bi ilçe olma yönünden gayet yaşanılası, cumartesi ve pazarları varoşlardan gelenlerin istila ettiği ataköy,yeşilköy ve yeşilyurt gibi semtleri olan carousele ev sahipliği yapan ilçe. taksim, kadıköy,eminönü gibi merkezi ilçelerden biridir... kadıköy ve beşiktaş gibi dershane cennetidir...
 • istanbul'un bir yerinde ikinci bir istanbul. istanbul-ankara-izmir karışımı bir izlenimi vardır bende. tarihsel dokuya rastlamak çok zor olsa da günlük hayatın canlılığı orayı yaşanılası bir yer yapıyor. bir de geceleri yemek bulunacak çok yer var.
 • gereksiz,her yere uzak ilce.boxer giyen hatunlara carouselin onunde konumlanmi$ parazitler tarafindan "aa donun gorunuo" gibi yorumlar yapilan garip bolge.
 • çocukluğumun mahallesiydi her yanıyla. sokakları güven doluydu o zaman veya ben küçüktüm her şeye güvenecek kadar.
  oyun oynayacak kaldırımı olmayan bakırköy'e park yapıldı sonra. ben parka utanmadan gidecek yaşı geçtikten sonra. yine de kaldırımda oynar hala çocuklar.
  fakat yakınlara sefalet, kriz, önceleri sadece amerikan filmlerinde veya kader kurbanlarının anlatıldığı türk filmlerinde gördüğümüz evsizler geldi. iyi niyetli olduğu öğretilen çocuklar geldi. fakat hayat yüzünü onlara da göstermişti. hayat yüzünü bir kez gösterdi mi iyi olmazsın artık. kanunsuzlara bile işleyen kanunlar vardır.
  medusa hayat taşlaştırdı çocukların yüreğini. dolaşamazsın artık bakırköy'de. istemezsin de.
  kalabalık kirli sokaklar, kokusu dışarı taşan garip etlerin satıldığı dükkanlar, eski sinema 74 artık 74'le bütün ilişkisini kaybetmiş. tarık akan bile yok artık sokaklarda. izi bile yok.
  bakırköy namuslu fakat fakir genç kızken, ve biz ona güvenirken, bizi dolandırıp kaçan orospu oldu. kimbilir onu kimler aldattı.
 • 20 yıl 11 ay 15 gün gibi bir süredir yaşadığım, bazı zamanlarda meydandan ötesine geçmediğim, hafta sonları beş dakikalığına olsun çıkmak istemediğim, ama yine de vazgeçemediğim evim...
  (bkz: aile anıları)
 • istanbul'un en kaotik, uzak durulmasi gereken lanetli mekanlarindan biri.
hesabın var mı? giriş yap