şükela:  tümü | bugün
  • -merkel bacı merkel bacı
    -was haben sie?
    -tamam ya bişey demedik hallalla
  • mahmut tuncer'in "potansiyelin varsa durma harekete geç" mesajını verdiği muhteşem kült şarkısı. dinlemek isteyeler için;

http://fizy.com/#s/1ahip8
  • akdeniz ve orta doğu kültürünün etkisinde, yan gelip yatma temalı esnaflık yapan bir grup mahalleliye, mahmut tuncer tarafından protestan ahlakı ve kapitalizmin ruhunun enjekte edilmesini anlatan parçadır. işin enteresanı, para-meta-para döngüsünden en az payı bakkal amcanın almasıdır. berberi, şöförü, hatta makarasına bir araya gelmiş meşhur topçuları bile nesne ve emek güçlerini doğrudan doğruya geçim aracı olmak üzere teşvik edilirken, bir tek bakkal amcaya elindeki malzemeleri üretim aracı olarak kullanması salık verilmektedir. bakkal, meydana getireceği helvayı muhtemelen satamayacaktır veya satabileceği kadar helva üretmekle uğraşmayacaktır. bu sebepten gönüllerde de bambaşka bir yere sahiptir. gerçek hayatta da diğer esnaflarla olan ilişkimize nazaran bakkallarla daha sıkı fıkı olmamız reddedemeyeceğimiz bir gerçektir. manav, berber, manifaturacı, şöför, şipşakçı ve diğer tüm esnaflara mesafeli duran mahalleli iş bakkala gelince onu evinin içine konumlamaktan kaçınmaz. diğer esnaflar, gerçekten esnaflık yapıp paralarını kazandıktan sonra ortamdan çekilirken bakkal, çocukluktan itibaren hep bizimledir. belki temel ihtiyaç maddelerini satıyor olması onunla daha sık ilişkiye girmemizi ve samimiyetimizi pekiştirmemizi sağlıyordur. belki de bambaşka dinamikler vardır ama gerçek, bakkalın konumlamasının diğerlerine göre daha insani olduğudur.

dadaların dadası mahmut tuncer de bakkal samimiyetini görmüş ve sözleri onun bu özelliğine vurgu yaparak yazmıştır.
  • sadece amca denecek yaşta olanların değil gençlerin de bakkallık yaptığı bilindiği halde bakkallar için genelleşmiş ifade.
  • bizim mahalle var bir tane, kendisi laz. bakkala ekseriyetle sigara almak için girdiğimden artık beni görünce istifini bozmadan arkadan bi lucky strike alıp tezgaha koyuyor. her neyse kendisiyle ilk tanışmamızda, bir adet lucky strike istediğimi söyledim. bana 'laağki?' diye sordu. evet dedim amca lucky strike. tekrar 'laağki?' dedi. anlaşamadığımız noktanın ne olduğunu anlamaya çalışırken uzatmayıp 'evet evet laağki' dedim. o an ben de lucky strike'a veda ettim, gözümde artık bir 'laağki'ydi.

birkaç ay önce de işe gitmek için yola koyuldum ama nasıl acelem var. sigaram da bitmiş. dedim bir paket alayım. ama kısıtlı zamanım var, eğer en ufak bir zamanlama problemi yaşarsam servisi kaçırabilirim. neyse bakkala girdim, laağki istedim bir paket. cüzdanı elime aldım ne göreyim! lan bozuk param yok. yüz lira var bir tek. bi minibüsçüye bir de bakkallara yüksek meblağlı para verirken acayip geriliyorum. o küfreder bakışlarla muhatap olacağımı bildiğim için. neyse bozuğu vardır umuduyla parayı amcaya uzattım. cüzdanını çıkardı tezgaha tek tek attı paraları. ben de tezgaha koyduğu parayı ve sigarayı aldım koşar adım çıktım bakkaldan. arkamdan 'hey nereye?' diye seslendi. döndüm 'ne oldu amca?' dedim. 'tüm parayı aldın' dedi. nasıl ya neler oluyor derken parayı tekrar tezgaha koydum. içinden sigaranın parasını alıp kalanı bıraktı. ben dedi senin parayı önce bozdum sonra da para içinden sigara parasını alacaktım. o an kafamı ekmek dolabına vurmamak için kendimi zor tuttum. adam sadece para üstünü vermek yerine önce bozup bozduğunun içinden parayı aldı bildiğin.

servisi de kaçırdım tabi bu kadar akıl oyununun içinde. bu da böyle bir anımdır. yaşaması kolay da anlatması niye böyle zor oldu lan? anlaşılamayabilir gibi geldi bir an. anlayana diyerek kezbanca sonlandırıyorum yazımı.
  • hayatımda duyduğum en aktivist müzik. protest müziğin en değerli isimlerinden mahmut tuncer insanları direkt eyleme yönlendiriyor. "helva yapsana", "gaza bassana" gibi teşvik edici sözler aslında bilinç altına "boş durmayın ey insanlık, harekete geçin, zincirlerinizi kırın" mesajını veriyor. *
  • şoför bölümüyle "minibüsü tıka basa doldurmadan kalkmayan minibüs şoförü"ne büyük bir toplumsal eleştirinin yapıldığı şarkı.
  • (bkz: sozlerini de yazayim tam olsun)

bakkal amca bakkal amca (ne var)
    yağıyi var mı (var var)
    uniyi var mı (var var)
    şekeri var mı (var var)
    ne duruyorsun (ne yapayım)
    helva yapsana helva yapsana
    helva yapsana vay vay helva yapsana

şoför amca şoför amca (ne var)
    arabay var mı (var var)
    benziniy var mı (var var)
    yolcular var mı (var var)
    ne duruyorsun (ne yapayım)
    gasa bassana gaz bassana
    gaza bassana vay vay gaza bassana
  • efsane kukuli şarkısı. bizim kız bayılıyor bu şarkıya ki 100 kere dinlemişizdir sayesinde.

https://youtu.be/t8mojlzphou
hesabın var mı? giriş yap